Tenhle film me mile prekvapil. Spielberg se nesnazi o nejakou velkolepou podivanou, ale predvadi jednoduchej film s milym dejem. Prvni zhruba hodinka je spis takova situacni komedie, velmi vtipna a dej hezky pohodove plyne. Jenze pak do toho zacne pridavat lasku k Amelii, trochu te kritiky uradu a zahadu spojenou s plechovkou a to uz neni ono, sice dej porad hezky plyne, ale nektere sceny uz pusobi otravne. Taky je film, na to, ze ma tak jednoduchej (ale originalni) dej, strasne dlouhej. Koukal jsem a dobre se bavil a pak me napadlo se podivat na cas, s tim, ze se sice nenudim, ale precejen uz film bude nejspis koncit a zjistil jsem, ze bude trvat jeste hodinu. U nejakejch Spielbergovo filmu delku pochopim, ale tady ne. Herci jsou fakt dobry. Catherine je sice takova zbytecne roztekana, ale vypada hezky a hraje dobre. Pak tu je Stanley Tucci, kterej je jako "zaporak" fakt skvelej. A nakonec tu je uzasnej Tom Hanks, v jedny ze svejch nejlepsich hereckejch kreaci. Spielberg natocil jdnoduchej a pohodovej film, skoda, ze se ho snazi vydavat za neco vic, takze to na 5* nebude.(22.8.2006)

Amerika CLOSED. Alespoň tedy pro sběratele autogramů. Ta samá, co pro teroristy byla ještě donedávna OPEN.. Ač se to nezdá, nežádoucí občan fiktivní východoevropské země Viktor Navorski v roztomilém podání T.Hankse a Marilyn Monroe mají hodně společného - oba na čas uvízli na JFK.. Tvrdím to pořád, Spielbergova aura v 21.století postupně ztrácí na záři a ono vlastně není divu, když jsou jeho filmy mimo žánr sci-fi bez jiskry. Pár vtipných jednotlivostí a precizní kamera Janusze Kaminskeho tak nemají šanci zachránit vlekoucí se vlažný celek s klišovitými postavami jak z nějakého filmu, co běží v televizích na konci prosince a v názvu má v různých pádech skloňována slova "Santa Claus", či "Vánoce". Vždyť nakonec i ta empatie některých pracovníků kolem amerického imigračního úřadu zaváněla až veskrze pohádkovou atmosférou.. Stanley Tucci začíná podezřele často protláčet do svých filmů jablko jakožto prostředek k úderné demonstraci nějaké události - jen jestlipak ho neplatí jedna nejmenovaná počítačová firma s akcionářským podílem pana Gumpa..(4.2.2011)

Ani nedokážu napsat, co mě zklamalo. Nešťasný trosečník byl Hanksem zahraný perfektně, (ale pozor na český dabing, dorozumívací neshody jsou zde totálně zničeny) ostatním postavám nechybí věrohodnost a střízlivý scénář je také jistotou. Asi mi nezbylo nic na co bych tedy své zklamání svedl, jen jsou asi dvě hodiny příliš dlouhá doba pro komorní příběh odehrávající se celý na letišti. V tomhle typu dramat je Spielbergova opatrná lidskost až trochu na škodu.(30.3.2006)

• - Ve scéně, kdy Mulroy (Chi McBride) zapaluje Amelii (Catherine Zeta-Jones) a Viktorovi (Tom Hanks) druhou svíčku v improvizované restauraci, se nepřirozeně mění pozice Mulroyových rukou. (dj.patyzon)

• - Tony Randall se objeví v televizi v reklamě na New York. V titulcích není uveden. (HellFire)

• - Když se Amelia líčí u stolu s Viktorem, používá kosmetiku Elizabeth Arden. Catherine Zeta-Jones, která Amelii hraje je dnes jedna z hlavních tváří firmy Elizabeth Arden cosmetics. (don corleone)