Amerika CLOSED. Alespoň tedy pro sběratele autogramů. Ta samá, co pro teroristy byla ještě donedávna OPEN.. Ač se to nezdá, nežádoucí občan fiktivní východoevropské země Viktor Navorski v roztomilém podání T.Hankse a Marilyn Monroe mají hodně společného - oba na čas uvízli na JFK.. Tvrdím to pořád, Spielbergova aura v 21.století postupně ztrácí na záři a ono vlastně není divu, když jsou jeho filmy mimo žánr sci-fi bez jiskry. Pár vtipných jednotlivostí a precizní kamera Janusze Kaminskeho tak nemají šanci zachránit vlekoucí se vlažný celek s klišovitými postavami jak z nějakého filmu, co běží v televizích na konci prosince a v názvu má v různých pádech skloňována slova "Santa Claus", či "Vánoce". Vždyť nakonec i ta empatie některých pracovníků kolem amerického imigračního úřadu zaváněla až veskrze pohádkovou atmosférou.. Stanley Tucci začíná podezřele často protláčet do svých filmů jablko jakožto prostředek k úderné demonstraci nějaké události - jen jestlipak ho neplatí jedna nejmenovaná počítačová firma s akcionářským podílem pana Gumpa..(4.2.2011)

Tenhle film mi zvednul náladu. Byl milý, komediální, dojemný i romantický. Nejvyšší hodnocení dávám proto, že jsem si konec představoval úplně jinak.(11.10.2004)

Steven Spielberg pokračuje v duchu své úspěšné komedie „Chyť mě, když to dokážeš“. A je tu opět pohodový film. U mě spokojenost. Jen tak dál!(15.10.2004)

• - DreamWorks do filmu, podobně jako při Spielbergově Minority Report, vměstnalo mnoho značek. Počínaje kosmetikou, kterou používá postava Catherine Zety-Jones, až po různé obchody či prodejny rychlého občerstvení. (imro)

• - Fotografie muzikantů, kterou Viktor ukáže Amelii, byla pořízena Art Kanem pro Esquire. (HellFire)

• - Film je inspirován skutečným příběhem íránského utečence Merhana Karima Nasseriho, který uvízl roku 1988 na parížském letišti Charlese de Gaulla po tom, co mu byl zamítnut vstup do Anglie. Protože mu mezitím ukradli pas, francouzské úřady mu zakázaly opustit prostory letiště. Nasserimu nejdříve povolili vstup do Francie, nebo návrat do jeho rodné vlasti, ale on se rozhodl zůstat a vyprávět svůj příběh každému, kdo byl ochoten naslouchat. Nasseriho příběh byl zfilmovaný už roku 1993 pod názvem Spadli z nebe. (don corleone)