„Prázdne ulice vo vašich snoch pravdepodobne znamenajú pocit osamelosti.“ – „Teda poviem vám, že od psychiatra by som čakal niečo lepšie.“ Hoci má Vanilkové nebo niekoľko silných momentov (vyľudnené mesto, diskotéka), poeticky mysterióznu atmosféru, skúseného režiséra Camerona Crowea, výborný soundtrack a pôsobivú vizuálnu stránku, odporúčam skôr hispánsku predlohu Otvor oči („zhodou náhod“ tiež s Penélope Cruz). Je celistvejšia a hoci je rovnako nezrozumiteľná, obsahuje „niečo viac“. Niečo, čo sa ťažko definuje, ale máte z toho pocit, že pozeráte film o niečom a nie na na americký bľabotavý pokus o umenie. Ku koncu je to naozaj vyložene nepochopiteľné (sny v snoch, vízie, alternatívne budúcnosti resp. súčasnosti, nočné mory) a až nechtiac smiešne (sex). Úsmevné je aj to, ako je za netvora pokladaný chlapík, ktorý má trocha nakrivo spodnú čeľusť. Troška povrchné, nie? Ale Kurt Russell fajn. P.S. Na úvodnej hrdinovej bombastickej oslave sa David objíma s chlapíkom v šiltovke... ale veď je to... ach, Steven!(19.12.2004)

Zklamání. Vynikající Cruise, kterého jsem málem nepoznal, nádherné ženské (Penelope Cruz, Cameron Diaz), skvělé dialogy, ale zastaralá hudba a otřesná režie. Cameron Crowe film nezvládl. Z podprůměru film vytahuje Jason Lee, jehož postava je asi nejlepší z celého filmu. Zklamání.(29.12.2005)

Ze začátku to vypadá jako vcelku normální film, ale pak se to celý zamotá a film se začne odehrávat mezi realitou a snem, režisér Crowe asi chtěl aby se do toho divák co nejvíc zamotal což se docela povedlo a nakonec chtěl udělat šokující závěr ve kterým se všechno vysvětlí, a to se povedlo, ale nebyl rozhodně tak šokující jak zřejmě Crowe chtěl.Co se týče hereckýho zastoupení, tak hlavní postavu Davida Aamese zahrál Tom Cruise výborně, svým výkonem film ještě o kousek pozvedl, ale rozhodně se jsem ho už viděl v lepší formě.(28.10.2005)

Až na podruhé a s odstupem několika let teprve fantasticky éterický zážitek, který člověka rozebere na kousíčky. Ani ne tak komplikovaný děj, jako především strhující herecké výkony Cruise a Cruz jsou to, co si člověk zapamatuje na dlouhou dobu. Crowe natočil přesně to co se od něj čekalo. Na oko intelektuální a osobitý rozbor duše, který je vevniř jednoduchý jako facka. A funguje to brilantně.(16.11.2003)

Cruise je skvělej, Cruz úžasná, námět a vizuální zpracování je taky úchvatné. Bohužel je ten film po žánrové stránce tak rozházený až to není možné a ten konec, za ten by zasloužil scénárista nakopat. Je to velká škoda, protože to mohl být fakt dobrý film. Tim ale nechci říct, že bych se nepobavil.(21.8.2002)

• - Během scény, kdy vyslýchá McCabe Davida v cele, můžeme vidět v pozadí černou tabuli, kde je napsané slovo DREAM. (don corleone)

• - V Davidově ložnici je plakát filmu Jules et Jim (1962). Jde o francouzský film, ve kterém je scéna, jak žena se svým milencem spadne v autě z mostu. Ve filmu je více odkazů na tento film. (don corleone)

• - V počáteční scéně můžeme na Davidově autě vidět kontrolní nálepku s datem 2/30/01. Údajně šlo o chybu, nálepky si prostě při filmování nikdo nevšimnul. Vyvolala pak několik dalších interpretací filmu. (don corleone)