Bylo toho na jeden film trochu moc - scifi vs. realita, láska vs. lhostejnost, morálka vs. ambice, krása vs. duše atd, atd. Od Camerona Crowea trochu zklamání.(10.7.2004)

Přiznávám se, že už dlouho jsem u nějakého prvoligového hollywoodského fimu tolik netrpěl. Neskutečně natahovaná rozplizlost, která po stopadesátéosmé variuje omšelé tápání mezi realitou a snem a šíleně nudí. Cruiseova postava mě ani trochu nezajímala, protože Crowe jí nedokázal zajímavěji vykreslit a udělat z ní víc než plochého zmatence, navíc nepříliš dobře zahraného. Výsledné tři hvězdičky jsou hodně na těsno - a dávám je překvapivě hlavně kvůli tolik vysmívanému závěru, který podle mého dává filmu onen hlubší rozměr a osvětluje zmatenost některých scén (ovšem odhaluje i jejich prvoplánovou zběsilost). Crowe si prostě vybral dovolenou...(13.6.2004)

„Prázdne ulice vo vašich snoch pravdepodobne znamenajú pocit osamelosti...“ – „Teda poviem vám, od psychiatra som čakal niečo lepšie.“ Hoci má VANILKOVÉ NEBO niekoľko silných momentov (vyľudnené mesto, diskotéka), poeticky mysterióznu atmosféru, skúseného režiséra Camerona Crowea (NA POKRAJI SLÁVY), výborný soundtrack a pôsobivú vizuálnu stránku, odporúčam skôr hispánsku predlohu OTVOR OČI („zhodou náhod“ tiež s Penélope Cruzovou). Je celistvejší a hoci je rovnako nezrozumiteľná (nájde sa aspoň 500 ľudí na celom svete, ktorí originál alebo remake pochopili?), obsahuje „niečo viac“. Niečo, čo sa ťažko definuje, ale máte z toho pocit, že sa pozeráte na film o niečom a nie (a to už narážam na americkú prerábku) na americký bľabotavý pokus o umenie. Ku koncu je to naozaj vyložene nepochopiteľné (sny v snoch, vízie, alternatívne budúcnosti resp. súčasnosti, nočné mory) až smiešne (sex) a je úsmevné, ako je ako netvor predkladaný chlapík, ktorý má trocha nakrivo spodnú čeľusť... Američania... no nič. Ale Kurt Russell fajn. P.S. Na úvodnej hrdinovej bombastickej oslave sa David objíma s chlapíkom v šiltovke... ale veď je to... ach, Steven! Kino Považan 2002(19.12.2004)

Crowe diváka až moc mate překombinovaným příběhem, aby ho na konci naopak způsobně povodil za ručičku. Ale stejně mi jakýmsi záhadným způsobem tenhle sympatický pokus o "lynchovinu" kápl do noty. Nápaditou režií, skvělým soundtrackem a překvapivě také Tomem "Přehrávám jako prase" Cruisem, který se zde vzdal svých obvyklých hereckých manýr a potvrdil, že v Croweových filmech hraje jako o život (Jerry Maquire). Příjemně strávené dvě hodinky.....(21.6.2005)

Většinu filmu jsem se nudil a postavy (hlavně ta hlavní, Cruisova) mi byly šumák, ale strašně se mi zalíbila pointa.(26.2.2011)

• - Písnička "I Fall Apart" je na soundtracku věnována Julianně Gianni. To je jméno postavy Cameron Diaz, ta skladbu skutečně nazpívala. (don corleone)

• - Mezi hosty na Davidově narozeninové oslavě si můžete všimnout i Stevena Spielberga. (Karlos80)

• - Během scény, kdy vyslýchá McCabe Davida v cele, můžeme vidět v pozadí černou tabuli, kde je napsané slovo DREAM. (don corleone)