Im Banne des Unheimlichen

The Zombie Walks

The Hand of Power

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Západní Německo, 1968, 90 min

Vohrer byl opravdu jen rutinér, nikoliv umělec. Další postviktoriánský barevný thriller, tentokrát z vraždícím kostlivcem pomocí jedovatého trnu štíra v prstenu. Škoda, že inspektor Higgins ze Scotland Yardu tu neměl partnera v distinguovaném Schürenbergovi a zas tu chyběla opravdu hezká ženská. Vohrer dle mého názoru rozhodně zůstává v tvůrčí invenci až za Reinlem. Tohle je zas jen průměr, i když se všemi obvyklými prvky wallaceovských detektivek a dostatkem akce.(30.5.2012)

31. ( farebná ) "wallaceovka" nepracuje s hmlou a tieňmi ako predchádzajúce filmy. Nedá sa však povedať, že by to bolo na škodu, práve naopak. Inovácia ide na prospech veci, film je veľmi zručne natočený ( Alfred Vohrer odvádza dobrú remeselnú prácu ), je nápaditý, rýchly a plný zvratov. Napokon príde aj na komickú figurku, ktorú tentokrát nezaobstaral Eddie Arent, ale komický šéf Scotland Yardu - milovník baletu. Humor je však o poznanie inteligentnejší a zábavnejší : "Čoskoro budeme mať viac mŕtvol ako v Hamletovi." Prvý komentár aj hodnotenie.(4.3.2010)

Sleduji-li německé adaptace Wallacových detektivek, z nichž zvláště tato disponuje mimořádně sugestivní pouťovostí a vskutku širokým repertoárem západoněmeckých rekvizit, nemohu si nikdy nevzpomenout na jas v očích avantgardistů čtoucích Fantomase a cenících si braku jako zdroje jiné, pravdivější krásy, než jaký skýtala oficiální produkce. Sám je také nevyhledávám kvůli ději vrcholícímu lhostejným rozřešením nějaké nicotné záhady, ba ani kvůli atmosféře, která ovšem zpravidla chybí, protože gotizující kulisy vládnou nanejvýš prachem (a i ten je umělý a nic jej nerozvíří), a možná ani ne kvůli jejich karnevalovému rozpuku, při němž se marnotratně nakládá s lidskými životy a city a zbůhdarma se utrácejí zkušenosti a sny a odkud nejmocněji tryská ten zlověstný pramen kouzla nechtěného. Ten ovšem nevyvolává - alespoň u mě - pousmání, ale melancholii, a snad pro ni občas na tato jeviště nahlížím. A musím přitom souhlasit, že tato nerealistická, prostě divadelní hříčka je ve své bezuzdné bezradnosti pravdivější než nejeden současný vhled do života společnosti, který mnohdy bývá právě jen nepřiznaným divadlem o divadle.(29.8.2016)

"Zombie Walks" je další z řady tuctových Wallacovek, které Vohrer mlátil v 60. letech jednu za druhou. Tahle ničím nezaujme, ničím neurazí a mezi ostatními se ztratí úplně bez problému. Šedý průměr nic víc. Já pořád čekám a hledám, kdy se konečně Vohrer vyrovná Reinlovu Mnichu a ono pořád nic....(2.6.2012)

Totálna pohodovka, musím povedať, že som bol touto wallaceovkou doslova potešený. Vtipné, na svoju dobu isto "hororové", dobrý výber hercov, dejová linka bez nejakých výkyvov či nelogičností. Až som chcel dať za päť.(4.1.2012)