V zahradě (TV film)

Dokumentární

Česko, 1995, 57 min

Jiří Soukup

Jaromír Kačer

Komentáře uživatelů k TV filmu (7)

Mimořádně působivý, navíc ve skrze autorský dokument zachycující pacienty v psychiatrické léčebně v Horních Beřkovicích u Mělníka. Toto téměř hodinové výpovědní představení od režiséra Ivana Vojnára, za zády s kamerou Jiřího Kačera a s vážnou hudbou od různých autorů coby hudebním doprovodem filmu, mi bohatě stačilo k tomu se vůbec zamyslet nad hodnotami lidské existence jako takové, natož se do ní alespoň nějakým způsobem vžít.(16.2.2007)

Velmi precizní zpracování a ponoření se do vnitřních světů zúčastněných. Soukromé světy zavřené a izolované. Oni nepatří do světa za zahradou, i když jsou jeho součástí. Nepatří sem jejich pohled na realitu, jenž se vymyká stanovenému normálu. Někdo prožil několik tisíciletí, další komunikuje s mimozemšťany a nebo si prostě není jistá svým vlastním já, které je v jejích očích jedno velké nic. Zeď předlistopadová se odkrývá a společnosti se představují občané, kteří byli dlouho skryti. Zoufalé, smutné, lehce šílené, ale i veselé pohledy očí, které jen málokdy mrkají.Nechybí ani nekompromisní a drsná realita elektro-šoků. Vynikající prolínání scén, jejichž snímání je v některých případech prostě dokonalé. Takhle nějak má vypadat dokument mapující lidské osudy. Vlna emocí, ve které nechybí ani upřimný smích.(14.2.2014)

Nádherná plouživá kamera, líbezná hudba (např. Albinoni) i působivé monology bláznů, navíc precizně seřazené: vše v dokonale harmonickém celku. Meditativní atmosféra člověka přímo nutí, aby si během filmu zapřemýšlel i o sobě samém, hledal vlastní paralely k příběhům a osudům lidí ve filmu a zauvažoval nad tenkými hranicemi bláznovství, geniality a konformity. Už dlouho jsem nebyl z něčeho tak unešen.(19.7.2013)

Jen mi tam chybí Kryštof Kolumbus, jinak tam je snad vše. Hodně smutné, jen vlastně nevím na co tím chtěl autor poukázat? Z některých léčebných metod mi bylo pořádně šoufl.(30.3.2014)

Jak málo stačí...aby člověk skončil v zahradě...ne všichni se mi zdali býti cvoky, znám pár politiků kteří by ústavu slušelo víc...Kdyby přišel mesiáš,kde by asi dnes skončil? Husák je pánský přirození :-)(30.9.2014)

V titulcích filmu uvedeno: režie (pouze) Ivan Vojnár.(11.7.2013)

Tak tohle je přesně ten typ tvorby, o které si říkám, že tohle bych chtěla vytvořit já. A kdyby se mi něco takového povedlo, tak bych se velmi chválila, že to stálo za to. Podložené muzikou, která chytala za srdce. Intenzivní pocit, že ta hranice mezi námi a "jimi" je tak tenká, že prostupujeme všichni libovolně z jedné strany reality do druhé. Silně jsem cítila hrabalovskou poetiku a neuvěřitelně lidský, vřelý, bolavý vztah k těm "jiným" lidem.(15.5.2015)