poster

Pět překážek

 • dánský

  De fem benspænd

 • slovenský

  Päť prekážok

 • anglický

  Five Obstructions, The

Dokumentární / Drama / Animovaný

Dánsko / Švýcarsko / Belgie / Francie, 2003, 100 min

Kamera:

Dan Holmberg
 • klerik
  ****

  Veľmi zaujímavý experiment ukazujúci, že na dobrý film stačí nápad... Jeden z filmov vo filme :) sa mi až tak nepáčil, ale o to viac ma prekvapilo, keď to o chvíľu povedal aj samotný Trier... Malé (?) filmárske cvičenie, ktoré je ozaj podnetné...(20.11.2006)

 • Shushika
  ****

  Pro mě osobně asi nejlepší film "od Triera", i když Lars je v něm vlastně pouze herec a klasicky "režíruje" jen minimálně. Přinejmenším je hlavním (a někdy hodně drsným, namyšleným, baziliščím, avšak každopádně sofistikovaným) hybatelem děje. Jestli takhle zachází se všemi spolupracovníky, tak to potěš. Letha mi chvílemi bylo až líto, zejména u posledního filmu, kdy musel číst Larsův komentář. Ale asi kvůli tomu, že to bylo přiznané, Letho na to přistoupil, působilo to zároveň bolestně i očistně. A přitom zároveň víte, že Trier si z nás neustále utahuje. Jako náhled do tvůrčí dílny a možností vyjádřit "to samé a zároveň jiné" různými prostředky hodně přínosné...(31.5.2006)

 • Jordan
  ****

  veru, trier je totálny blázon, psychopat a neznesiteľný chlapík, ktorému to bohužiaľ :) v tej jeho severskej hlave dosť dobre myslí a páli a má dobré nápady, z ktorých dokáže ťažiť a robiť dobré filmy . . . and so do Jorgen Leth; tento pozoruhodný "dokument" o hľadaní "perfektného človeka", dvojportrét skrz projektovanie sa do úloh učiteľ/žiak a na základe následnej výmeny týchto úloh, toto pozoruhodné pátranie po možnostiach, kam je až filmár ochotný zájsť, je skutočne neznesiteľne pozoruhodný filmový zážitok; Nadmerný výskyt slova "pozoruhodný" je na pováženie . . .(2.3.2007)

 • paascha
  *****

  Vím, jsem trochu nekritický, ale nemůžu si pomoct:-))(24.10.2007)

 • Dudek
  ****

  Pět překážek je jeden z mála snímků, který opravdu dokázal vzít vítr z plachet. Z počátku jsem nevěděl co si o něm mám pomyslet, jeho hloubku a dokonalost jsem však pociťoval dost jasně. Celý dokument vlastně vychází z jednoduchého nápadu slavného dánského režiséra Larse von Triera, rozhodl se požádat svého přítele Jørgena Letha, aby se stal jeho žákem, který natočí celkem pět remaků svého filmu Perfekte menneske z roku 1967, přičemž mu Trier do cesty vždy položí několik překážek. První Lethův snímek má splňovat tyto podmínky: Musí se odehrávat na Cubě, smí mít maximálně 12 filmových okýnek a musí v něm být vysvětleny určitě věci z původního snímku. Leth si nejdříve myslí, že takový film prostě udělat nelze, nakonec však stvoří poutavý remake oslňující svou moderností, u kterého jsem se nestačil ani chvilku nudit a nervózně jsem očekával čím nás režisér dále překvapí. Nebudu prozrazovat, jaké další překážky si Trier vymyslí, ale rozhodně mohu tento dokument, cestopis a film natočený podle manifestu Dogma 95 jen doporučit.(3.3.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace