Madagaskar

Madagascar

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2005, 86 min

• Matty

3D animované filmy jsou zhoubnou chorobou zaplavující současný trh měrou nevídanou. V 99 procentech představují zaručený komerční úspěch. Vysmáté rodinky se houfně derou do sálů multikin, aby po devadesáti minutách, jednom velkém popcornu a půllitru koly všichni krom těch nejmenších capartů zjistili, za jakou kravinu vyplajzli skoro pětikilo tentokrát. To však neznamená, že příště nepůjdou znovu, podobné akce přece stmelují rodinu. A navíc se i mezi dospělými jistě najdou tací, kterým ke štěstí stačí skotačící pestrobarevná zvířátka. Madagaskar je ideálním příkladem rodinného animovaného filmu s jediným cílem – vydělat spoustu peněz. Je to výsledek několika primitivních rovnic sestavených marketingovým oddělením, je to plevelný film. Film hloupý, špatný a docela zbytečný. S příběhem si nikdo nedal příliš práce – parta zvířat z newyorské ZOO se po čtyřiceti bezdějových minutách octne v reálné divočině, pozná, že to není nic pro ni a vrátí se do civilizace (pravděpodobně). Není zde žádná akce, jen spousta nudného žvanění, jeden naprosto tristní pokus o zobrazení probouzející se touhy být dravou šelmou a zcela neúnosné množství prvoplánových vtípků. 35% Zajímavé komentáře: kiddo, jondzavid, El Loco(11.9.2006)

Né že by tvůrcům vyloženě došly ve 3D animovaných filmech nápady, ale rozhodně se více plácají na suchu. Tempo filmu je nasazené hodně vysoko, přesto jednotlivé scény postrádají pořádný vtip a především pak nápad. Ve Shrekovi byly chytře využity pohádková klišé, v Příběhu žraloka (alespoň pro znalé) bylo využito mafiánských filmů, ale Madagaskar nemá prakticky nic. A přitom je tu tolik unikátních míst, na kterých by se dalo stavět (dokonalým příkladem je nevyužitá Zoo, ve které jsou všehovšudy dva dobré originální nápady). Krom výborného odkazu na Americkou krásu, bandě střelených tučňáků, jednoho vynikajícího nápadu v dabingovém obsazení a pár kouzelných okamžiků je Madagaskar "pouhým" hezky natočeným kresleným filmem, kde se pořád něco hýbe, kde se hodně hraje na humor kreslených grotesek a kde každá vedlejší postavička hravě zastíní ty hlavní. Celkový neslaný dojem je způsoben mimo jiné i dabingem, který krom výše zmíněného nápadu nenabízí naprosto nic, co by stálo za zapamatování (přičemž Rychlý Stripes nedávno ukázal, že dabing rozhodně může i prospět). Madagaskar je stejně nedotažený, jako byli Roboti. 2 a 1/2 *.(7.6.2005)

Po Toy Story je Madagascar kvalitativně nejvyrovnanější animovanou sérií. I když příběhově není samozřejmě tolik propracovaný jako Příběh hraček, rozhodně se nejedná pouze o podívanou pro děti.(15.10.2012)

Byla jsem na tom v kině .. holt k pohádkám nesmím být tak zlá .. každý jsme je kdysi milovali, já je mám ráda pořád.(30.5.2008)

• novoten

Ať jsou některé novější Disneyovky nebo Pixarovky relativně průhledné a moralizující, pořád je to lepší varianta než ukřičený slepenec ztřeštěných zvířat. Ve Dreamworks zkrátka nezvládli spojit příběh, vtip a popkulturní odkazy a ve finále museli vše zachraňovat vedlejší postavy. Tučňáci nebo králův pobočník Moris jsou totiž dokonalí a jen díky nim se dá Madagaskar zvládnout i opakovaně. Přesto jde ale o jasné zklamání a to, že pokračování jsou na tom mnohem lépe, mě překvapuje doteď.(29.3.2006)