Wimbledon

Wimbledon: Zápas o lásku

Divoká karta

Romantický / Komedie / Sportovní

Velká Británie / Francie / USA, 2004, 98 min

Vizuálně výborná a příběhově příjemná podívaná, která ale dokazuje, že i britský stroj na nezapomenutelné romanticko-komediální skvosty se může zaseknout. Wimbledon v mých očích nikdy nemůže dosáhnout kvalit takového Nottng Hillu, natožpak Lásky nebeské. To, že se s potenciálníhi hitu vyklubala zapomenutelná jednohubka, mi nevadí. Spíš jsem delší dobu přemýšlel, kdy přesně přišla ta doba, kdy spolu hlavní dvojice jen tak stráví noc těsně po seznámení, místo toho, aby z toho byl jeden z emočních vrcholů. Nemluvě o tom, že Paul Bettany je výborný herec, ale romantický hrdina k němu absolutně nepasuje. Naštěstí Kirsten Dunst je nádherná jako asi nikdy a její odlehčený herecký výkon dokáže zakrýt nejeden dějový zádrhel.(11.3.2005)

Jsem velký příznivec curtisových a curtisovských britských romantických komedií z produkce Working Title a i když mě tento jejich poslední přírůstek ani zdaleka nezklamal, žádný další Notting Hill ani Láska nebeská se nekonala, což tu ale jak koukám mnozí rádi ignorovali. Spojení romantické komedie se sportovním filmem nabízelo sice mnohem víc, ale aspoň tu i přes celkovou předvídatelnost děje pomohlo vytvořit slušné napětí a ocenit si zaslouží i dynamické nasnímání hry a la Wachovští/Tykwer. Bettany pečlivě nastudoval anglickou stydlivou neohrabanost Hugh Granta a Dunst stejně poctivě odvedla jeho sebevědomý americký protějšek. Skvělé finále, celkově mnohem lepší než americké upachtěnosti typu Slečna Drsňák, Láska s výstrahou nebo Krásná pokojská.(27.5.2005)

Já s hodnocením taky problém nemám. Na tomhle snímku se mi líbilo úplně všechno. Od herců, přes "nasnímání hry," až k humoru či hudbě. Nejvíc mě ovšem bavila Peterova počáteční "loosing game" a Deep Throat - The Director´s Cut. Dávám sto! :-)(29.3.2005)

Wimbledon by se dal označit za klasickou romantickou komedii, neboť z klasického schématu nijak nevybočuje. Tvůrci si zdatně pohráli s romantickými klišé, které ale používají tak zdatně, že nepůsobí rušivě, ale právě naopak. Máme tu rozhádané rodiče, jejichž vzájemné bydlení pod jednou střechou je vážně ohroženo. Bratra, který sází na wimbledon, ovšem tím způsobem, že si vždy vsadí na protihráče svého sourozence. Hromadu trapných situací a samozřejmě krásný páreček, který se přes hromadu překážek dává dohromady. Přesto všechno je ale Wimbledon jiný, má trumf v rukávu, kterým si svého diváka zcela jisté získá, britský humor. Ano, je to vážně tak, nemusíte čistit brýle a leštit monitor, opravdu jste přečetli ''britský humor''. Právě tento fakt spolu s dokonalým hereckým obsazením a skvěle zvládnutou režii dělá z Wimbledonu jednu z nejlepších romantických komedií všech dob, u které se za maximální hodnocení opravdu nemusím stydět.(18.4.2006)

Skvělá romantika. Zajímavé prostředí a dobře obsazení herci.(15.5.2005)

• - Pět let po natáčení filmu byla kapacita centrálního dvorce All-England Clubu zvýšena z 14 000 na 15 000 diváků, v roce 2009 obdržel Centre Court zatahovací střechu. Poté by tak již přerušení finále kvůli dešti nebylo možné. (Jirka_Šč)

• - Pro hlavní postavu Petra Colta (Paul Bettany) byl tvůrcům inspirací chorvatský tenista Goran Ivaniševič. Ivaniševič platil za velký talent a kvalitního tenistu, ale bohužel se mu nikdy nepodařilo vyhrát žádný z grandslam turnajů, i když byl několikrát ve finále. V roce 2001 ve svých třiceti letech stagnoval na 125. pozici ve světovém žebříčku a dostal možnost startovat na divokou kartu na slavném Wimbledonu. Probojoval se až do finále, kde v pětisetové bitvě porazil Patricka Raftera a získal titul jako vůbec jediný hráč v historii, který startoval na divokou kartu. Zároveň nastřílel protihráčům 213 Es, čímž vytvořil nový rekord turnaje. (Wishkah)

• - V zápase, ktorý bol päťsetový, Peter Colt (Paul Bettany) prvý set prehral. Keď však komentátor po zápase opakuje výsledok, hovorí, že prvý set vyhral. (redwik)