Tajemné okno

Howard Cummings

Kostýmy:

Odette Gadoury
  • Cervenak

Bože, Johnny si vie niekedy vybrať úlohy v hrozných sračkách! Ale zvyčajne si to aspoň uvedomuje a jeho výkon je v týchto druhotriednych filmoch patrične bezvýrazný a unudený (napr. Astronautova žena). Tu mu to zrejme nedošlo, pretože sa očividne snaží. Bohužiaľ jeho plné nasadenie je tým jediným pozitívom filmu, v ktorom niet štipky napätia a je zúfalo predvídateľný (existuje vôbec na svete divák, ktorému "prekvapivé rozuzlenie" nedocvakne už po 15 minútach filmu?). A keďže som film videl prvýkrát až dnes, t.j. zhruba rok po Pirátoch Karibiku 3, pri scéne "s viacerými Deppmi" som dostal alergickú reakciu a hodnotenie šlo okamžite ešte nižšie.(9.6.2008)

Dle přečtených zahraničních i tuzemských recenzí/komentářů jsem čekal průměrnou zábavu. Nakonec se mi dostalo filmu, který imho neobsahoval žádné zbytečné kiksy a nedostatky. Výborná hudba Philipa Glasse (viz HODINY a další) či také Davida Byrnea a Briana Ena + velmi dobré herecké výkony + napětí vytočené do těch správných/optimálních otáček = príma filmový zážitek. Oceňuji také fakt, že ikdyž je pointa vcelku brzy vytušitelná, tak je přesto divák dlouho "vozen za nos" díky předkládání řady jiných vysvětlení a teorií. Očekávaný závěr je pak přesto překvapivý. Jediná výtka snad patří odlišné vizuální stránce některých flashbacků (ty, které diváky vracejí v ději o půl roku zpátky). Působily zbytečně rušivým dojmem. Shrnuto a podtrženo: Pro mně osobně velmi příjemné překvapení.(27.11.2004)

Snímek mě strhnul skvělou atmosférou, prostředím etc. Navíc výtečný Depp a Turturro. Stačí se ale zamyslet nad finální pointou, a je jasný, že celý ten příběh je vlastně zbytečný ... Pokud to ale přehlídnu, zůstane hodně dobrá podívaná.(18.9.2004)

Atmosféricky velmi zdařilý mysteriózní thriller s působivým dějem, který se však nedokáže vymanit z čistého průměru a rozhodně tomu nepomůže ani jedna z těch nejohranějších point daného žánru. Ač jsem ji nečekala, vůbec mě nepřekvapila, ani nešokovala.(22.5.2012)

Detektivní thriller s obrovským potenciálem. Po velkém očekávání (adaptace Stephena Kinga, můj oblíbenec Johnny Depp, ale i John Turturro, hudba Philipa Glasse ...) se však dostavilo ryzí rozčarování. Z celkem nadprůměrného staromilsky plynoucího příběhu s dobře budovanou atmosférou se vyklubala slátanina s tak prvoplánovou pointou, že jsem si říkal, že to je určitě jen falešný konec, že to skutečné rozuzlení ještě teprve přijde. Ale nepřišlo...(28.6.2007)

• - Když se Johnny Depp dívá do zrdcadla, tak slabě zašeptá "When Sister Veronica found out about the windows she withdrew the school from the competition". Což je replika z filmu Rosemary's Baby. (Chatterer)

• - John Turturro se rozhodl pro účinkování v tomto filmu hlavně díky svému synovi, který je velkým fanouškem Stephena Kinga, a který ho nakonec přesvědčil, aby roli ve filmu vzal. (becki_tu)

• - Spoiler: Na rozdíl od knižní předlohy má hlavní postava Mort Rainey psa Chica.V knize je to kocour Blump. (fisus)