Udatný mladý Myles (Tony Curtis) a jeho sestra Meg (Barbara Rush) boli vychovávaní ako nevoľníci v období vlády kráľa Henricha IV. (Ian Keith), bez toho, aby čo i len tušili, kto v skutočnosti bol ich otec. Jedného dňa sa vydajú do Macworthského zámku, kde sa Myles zamiluje to Mackworthovej (Herbert Marshall) dcéry Anne (Janet Leigh), narobí si priateľov a nepriateľov a naučí sa byť rytierom. V skutočnosti mnohé z týchto udalostí boli vopred naplánované Mackworthom a jeho priateľom, princom Halom (Dan O'Herlihy). Myles je totiž šľachtic, ktorý, ak sa opäť chopí svojho dedičstva, má šancu získať späť rodinné majetky Falworthu, symbolizovaného čiernym štítom, z rúk zákerného earla z Albonu (David Farrar). (Incantator)

kinderman

Tyhle barvité pseudostředověké rytírny z 50.let plné soubojů a osudových lásek mám rád. Tentokrát se scénář neopírá o artušovskou legendu, nýbrž zavede diváka do doby vlády Jindřicha IV., Tony Curtis je správně horkokrevný a mrštný a jeho cesta od "farmářského synka" po rytíře vnucuje otázku, co v dětství viděl v kině George Lucas. Protože deset let věku je pro sledování filmů tohoto typu úplně nejlepší. ()

• Prvý film štúdia Universal International natočený v CinemaScope - extrémne širokouhlý formát s pomerom strán cca 1:2,35. (beso74)