Vrána 4: Pekelný kněz

• Česko Vrána – prokletá modlitba (více)
všechny plakáty

Štvrté pokračovanie série zobrazuje charizmatického lídra gangu, ktorým je Luc Crash (David Boreanaz). Vedie schátrnú bandu satanistických motorkárov, známych ako Štyria Jazdci Apokalypsy. Luc zavraždí Jimmyho Cuervu (Edward Furlong) a jeho priateľku ako súčasť rituálu, aby sa mohol stať nesmrteľným démonom. Ale Luc zistí, že z Jimmy sa stal duch pomsty, známy ako Vrana, aby pomstil smrť priateľky a zabránil Lucovi stať sa pánom zla. (genetique)

demented

Tento film má svoje kúzlo. Samozrejme s pôvodnou Vranou to porovnávať nemôžme, ale s prehľadom strčí do vrecka bezzubú trojku. Tara Reid trpí utkvelou predstavou, že je herečka (už by jej to niekto mohol vymlátiť z hlavy hasákom), Danny Trejo žmolí v ruke bibliu a plače za zavraždenou dcérou, David Boreanaz je ako antikrist prinajmenšom zlatý...No a Eddie Furlong... vždy som ho mal rád, ale s "vranovským" mejkapom vyzerá ako goth lezba. Snáď keby týchto hercov navzájom poprehadzovali do iných rolí, výsledok by bol ešte lepší. Napriek tomu som sa pri sledovaní veľmi dobre bavil. Osobitou otázkou je indiánsky soundtrack líznutý westernom, ktorý k výslednému produktu pasuje na 100 % . Takže "Kiss the bride, motherfucker!". ()

George Stobbart

Vrana s Brandonom Leem bol skvelý akčný horor s temnou atmosférou, zaujímavým dejom a kvalitným spracovaním. Nasledovali ho ďalšie pokračovania (Mesto anjelov a Návrat), ktoré však ničím nevynikali a boli len béčkovým odvarom pôvodného príbehu. V r.2005 sa prirútila Vrana 4, kde sa hlavnej postavy ujal Edward Furlong. Film si z fenoménu Vrany vzal iba základnú myšlienku, ktorú vložil do chudobného prostredia, ku pochybným postavám, kde ani hlavný hrdina nie je práve sympaťák. Celú story obklopuje depresívna, miestami až postapokalypticky pôsobiaca vizuálna stránka, ktorá filmu dodala iný štýl než mali predchádzajúce Vrany. S dejom si tvorcovia veľa námahy nedali, je tu základná myšlienka zmŕtvychvstania zavraždeného mladíka, ktorého drží ''pri živote'' túžba po pomste + Vrana ako symbol jeho nového poslania. Proti nemu stojí satanistický kult na čele s psychopatickým Lucom (David Boreanaz), ktorému sympaticky sekunduje Tara Reid. Celkovo film pôsobí zvláštne a je v ňom viacero hluchých miest. Na rozdiel od predošlých pokračovaní sa však aspoň uberá vlastnou cestou a napriek občasnej nude ide o pozerateľnú vec. ()

genetique

Chorobne infantilný, lacný, podradne nezaujímavý, skazený a nedôstojne pokračujúci scenár dopĺňajú všetci negramotní a nanervyidúci herci na čele s Furlongom. Aj napriektomu, že mu fandím aby sa presadil, toto bolo najnevhodnejšie dosadenie hlavného predstaviteľa v dejinách kinematografie. Danny Trejo ako kňaz bol na zaplakanie a Macy Gray spolu s Hopperom si toho moc nezahrali. O maskách ani nehovorím, nalíčenie bolo otrasné, maskérky mali za sebou asi prvú hodinu kurzu líčenia, ale keby som mal podobné nedostatky menovať ďalej natočili by už ďalšie pokračovanie, čo sa dúfam nestane. Teda pokiaľ sa na to ovšem niekto nedá serióznou cestou, ktorú by si séria Vrán zaslúžila. Už len za Brandona. Jedna hviezdička je za sexi Taru a aké-také akcie. 20%. ()

Zíza

Dávám 2* za to, že když říkal: "Já tvou sestru miloval!" mi to přišlo opravdové. Ty oči u toho... prostě to byl pro mě nejlepší moment z celého filmu... Jeden pohled a hned to zvedne hodnocení... Zajímavé :-) Jinak je to film o ničem, jen nosí "slavné" jméno Vrána, sic s číslovkou 4 ... Vrána X ďábel = nuda, nic moc, i béčkovej film by se za kvalitu styděl... Ale ten pohled... ;-) nestačí, aby se z takového prachu stala opět "krásná bytost" ... ()

MickeyStuma

Satanismus a rasismus je tentokrát příčinou vzniku mstitele ze záhrobí, avšak v rapidně nízkorozpočtovém snímku dělající komiksové předloze jenom ostudu. Temná atmosféra? Příznačné akční scény? Nějaká patřičná myšlenka? Nic. Jen obyčejná vyprávěnka v celé své překrásné trapnosti. Stačí porovnat se zcela prvním snímkem z roku 1994. To je tak, když je námět stále stejný, jen je snaha vůči tomu vymyslet nějaký příběh a dojdou nápady. I když tady to spíš vypadá, že došel i producentský kapitál. Scénář by stačilo přepracovat do lepší podoby a ufinancovat pořádnou a impozantní výpravu. Každou další filmovou epizodou je to zkrátka horší a horší, takže ještě dál pokračovat a zůstane to u obyčejné televizní inscenace. Ne, tohle je opravdu průser a ne malý. Když se řekne ´Vrána´, každý znalec má okamžitě představu. Tohle filmové veledílo, mu ji však rázem rozsekám na maděru. Zkrátka a dobře, když je vyčerpaný námět a k tomu peněženka producentů, nemá cenu ani zapínat kameru. Nic dobrého z toho nikdy nemůže vzejít. ()

• Snímek měl speciální předpremiéru. Týden před oficiálním uvedením na DVD se promítal v JAR Pacific Place Theatre v Seattlu. (Terva)
  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Normana Patridgeho a komiksové předlohy Jamase O´Barryho. (Terva)
  • V roce 2011 byl film spolu se snímekm Město andělů (1998) znovu vydán společností Echo Bridge Home Entertzainment v 2diskové DVD edici v širokoúhlém formátu. (Terva)