Krvavé pobřeží

Čína, 2009, 142 min

John Woo

Jingzhi Zou

Yue Lü, Zhang Li

Nádherná podívaná nešetřící na výpravě a navíc těžící z krásné čínské přírody. Oslavný paján na přátelství, pevnost slibů a věrnost ve víře v pozitivní hodnoty života. A jestliže se nás při jejich ochraňování nezastane ani císař - stejně jsme povinni nenechat je zplanět. Že je to trochu pohádka? Určitě ano, ale takové nám při dnešním ohlédnutí staré dějiny připadají vždycky.(31.7.2010)

Takže jedná sa o skrátenú verziu dvoch filmov, určenú pre Európu? Je to poriadne cítiť. Pokiaľ je zaužívané klišé používať spojenie príbeh je tenká niť, na ktorej sú navešané efektné akčné scény, tak v tejto verzii Krvavého pobrežia niť ani nezaregistrujete. Na začiatku je zopár odbitých dialógov na naznačenie situácie, ale ihneď po tomto nutnom zle sa púšťame do prepracovanej mega akcie. V tomto ohľade nie je čo vyčítať, čínske štúdio kúpilo ten správny počítačový software na bojové scény. Divácky príťažlivé taktiky boja by boli ešte obdivuhodnejšie, ak by Woo netočil celú cool akciu s neohrozenými bojovníkmi viac pre teen publikum, ako pre historických znalcov. Prečo je pátos a gýčovitosť Wooovi tolerovaný ako jeho trademark? Ak by takto krvavé pobrežie natočil niekto iný, bol by zato dosť možno poriadne strhaný.(8.3.2014)

Pořád mi to připadalo nějaké překotné, jankovité a prázdné, až z promo materiálů jsem se dozvěděl, že Woo sestříhal pro západní publikum "akční verzi". Většinu stopáže "západního cutu" tvoří líté rubačky všeho druhu, odvedené s naprostým perfekcionismem (co také od Wooa čekat). Když se zrovna neválčí, přichází čas na čajovou esoteriku, která ale jen párkrát zapůsobí neokoukaným dojmem – rozhodně nevyzařuje takovou vnitřní sílu jako Zhangovy nejlepší momenty. V akční verzi se navíc poztrácely charaktery postav, úspěch je, když se divák naučí v mlatě rozeznávat jednotlivé hrdiny, proniknout do jejich nitra je skoro nemožné... jen Kaneshirův čínský Odysseus si mě zcela podmanil. Celkově mi Red Cliff připomíná Dvě věže bez Společenstva prstenu před tím. Fajn zábava, efektní režie, ale taky žádný duch a velký příběh. Nepochybuju o tom, že v nesestříhané verzi všechno tohle být může, v evropském cutu bohužel šlo spíše o bitevní epiku.(27.5.2009)

Epický historický film...Číňania a John Woo sa opäť hecli, buchli sa po vrecku a natočili niečo načo sa len tak ľahko nezabudne...neskutočné scény, brilantná akcia...epický historický film ako sa patrí(23.1.2010)

Mám z toho trochu rozporuplné pocity. S hrdiny tohoto filmu jsem se seznámil už kdysi dávno, když jsem hrál Dynasty Warriors 4 až 6 :) jelikož hra pojednávala o tom stejném, zastavit Cao Caa, takže jsem znal osudy hrdinů. A bohužel musím říci, že hrát hru bylo o dost zábavnější, něž sledování filmu. Film hrozně trpí zdlouhavými scénami, které jsou docela nudné. Osobně si nedokáži představit, jak by tento film mohl mít dvě části. To bych asi nedal. Jinak, co se týče soubojů a akcí, tak to Jonh Woo pojal svým způsobem, který se mi zamlouval a nemám k tomu co bych vytkl. Škoda, že to není okořeněné špetkou humoru...(8.7.2009)