Vražda o třech dějstvích (TV film)

Murder in Three Acts

Gary Nelson

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Alf Clausen

Peter Ustinov jako Poirot mi nevadí a třeba Vraždu na Nilu řadím ke špičkám žánru...tady je to ale těžší. Je znát televizní zpracování a nebýt dvou herců (spolu s Ustinovem ještě vynikající Tony Curtis), bylo by to ještě horší. Sám jsem nemohl věřit tomu, že Jonathan Cecil, šklebící se střízlík, hraje kapitána Hastingse! Knihu jsem nečetl a závěr snímku mi přišel poněkud nedotažený, řekl bych, že se zde porušuje pravidlo "detektiv nesmí odkrýt ani jedinou stopu, pokud ji neodhalí také čtenáři", jak to trefně ve svém desateru definoval páter Knox.(20.10.2003)

Svůj původní komentář jsem musel psát snad omámený. Zcela nešťastně a neuvědoměně jsem napsal, že Poirot neopustil Evropu (naprostý nesmysl) pouze z důvodu, abych zdůraznil skutečnost, že Poirot nenavštívil ani jednu z Amerik (což je skutečně fakt!) a jelikož jsem ho psal po uplynutí určité doby po zhlédnutí filmu, napsal jsem, že Poirot přijel do Argentiny na návštěvu za kapitánem Hastingsem, což mi vyplynulo z toho, že tam se (aspoň podle Agathy) Hastings později odstěhoval. Na umístění zápletky do Acapulca jsem zcela zapomněl. Tímto se omlouvám, je mi trapně a doufám, že komentář nečetl nikdo z mých vyučujícíh. Právě ten násilný přesun do současnosti a do jiných míst mě rozhořčil. Původní předloha se odehrává v Anglii (česky pod názvem Tragédie o třech jednáních) a místo v Los Angeles pobývá v knize Poirot na francouzské Riviéře a hlavní zápletka se neodehrává v Mexiku, ale na starém dobrém anglickém venkově. Pitomost kapitána Hastingse je tu sice dotažena ad absurdum, ale nevinil bych z toho Jonathana Cecila (mým kandidátem na tuto roli v tomto filmu by byl britský herec Kenneth Williams) a není to aspoň takový odklon od původního pojetí postav jako tady. (Mimochodem v knize Hastings nevystupuje, místo něho zde máme pana Satterthwhitea, asisenta jiného hrdiny Agathy, tajemného Harleyho Quinna) Zápletka je celkem povedená, Tony Curtis příjemný a Peter Ustinov mi nikdy jako Poirot nevadil. Ale až později televizní tvůrci dokázali pochopit, že kouzlo těhle detektivek nespočívá pouze v pátrání a vraždách, ale i v dobovém zpracování, které současnost osmdesátých let nezachrání.(30.12.2006)

Velmi slušná detektivka se starším, ale stále vitálním Peterem Ustinovem, který opět odhaluje pointu příběhu na základě své nadměrné inteligence. Vše je zpracováno poměrně zábavně a Tony Curtis je ve své roli vynikající.(14.11.2003)

• wosho

Opravdu děsné. Hercule Poirot tímto filmem prošel peklem a jeho tvůrkyně se v hrobě musí zděšením otáčet rychleji než kuře na grilu.(4.3.2009)

"Všiml jste si někdy, že většina tajných chodeb vede z knihoven, Hastingsi ??" ;) Skvělý Peter Ustinov dodává Poirotovi velké množství charismatu i důstojnosti, zachovává také v detektivovi jistou dávku nezbytné infantility i neurotičnosti, bohužel u něj však oproti Davidu Suchetovi naprosto postrádám noblesu, vtip i pověstný lišácký pohled detektivního génia !! Jistě z tohoto mého srovnání vychází jediné, že David Suchet pro mě představuje Poirota nedostižného a neopakovatelného !! Sám Ustinovův Poirot dává najevo, že Američané se prostě chtěli s tématem vypořádat po svém a dodat Poirotovi lidský rozměr, když Ustinov říká: "Jistě mám skvělou dedukci, ale nejsem jasnovidec !!" Bohužel mně osobně tato Poirotova poloha "obyčejného smrtelníka" prostě nesedí a činí z filmu obyčejnou tuctovou detektivku !! Tragédie o třech jednáních s již zmiňovaným Suchetem v hlavní roli jako verze této dosti překomplikované povídky Agathy Christie právě tuto televizní americkou záležitost převálcuje na celé čáře, přičemž o poznání slabšímu příspěvku poirotovskému tématu schází atmosféra i ten nutný nádech teatrálnosti, byť právě tato slabina činí Vraždu o třech dějstvích mnohem přehlednější !! Také velmi exotická lokace Acapulca musí těšit, jistě tuto detektivku s dostatečným napětím jasně ozvláštňuje, ani herecké obsazení Nelsonovu snímku nedělá ostudu jmény jako Dana Elcar, vynikající Tony Curtis či krásná Emma Samms..(10.8.2013)