Vražda o třech dějstvích (TV film)

Murder in Three Acts

Gary Nelson

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Alf Clausen

Ač jsem od Agathy četl celou řadu knih (patrně už asi nadpoloviční většinu), k Tragédii o třech jednáních jsem se bohužel dosud nedostal. Tenhle film tak pro mě byl docela příjemně sledovatelný, bez nutnosti porovnávání s předlohou. Ustinovův Poirot mě nikdy příliš nenadchl, ale zároveň rozhodně neuráží a je poměrně zábavný. Problém tohoto filmu bych viděl ve třech problémech: 1) 'díky' televiznímu zpracování vypadá spíš jako hodně špatná epizoda seriálu To je vražda, napsala - ovšem nic proti, na Jessicu se občas rád podívám. 2) naprosto tragicky obsazený Hastings!!! 3) průměrně inteligentní divák zná vraha snad dříve, než Poirot, a to nemá oproti Poirotovi pražádnou výhodu. - - - - Ovšem celkově; jak říkám, příjemně sledovatelný filmík. Agatha to ovšem není.(14.7.2007)

Je zde hodně zdát televizní zpracování a navíc, Peter Ustinov to svým zpracováním nikdy nedotáhl na Davida Sucheta a ani na Alberta Finneyho.Ovšem Tony Curtis je jako vraždící herec, mistr převleků skvělý a dávám mu symbolickou 4 hvězdičku a ta je také za to že takové detektivní filmy se netočí.(20.10.2003)

Strašne moc filmu uškodilo, že je vyrobený pre TV. Je to dosť cítiť. Inak je to najslabší film o Poirotovi v ktorom hral P.Ustinov. 60%.(4.10.2006)

Svůj původní komentář jsem musel psát snad omámený. Zcela nešťastně a neuvědoměně jsem napsal, že Poirot neopustil Evropu (naprostý nesmysl) pouze z důvodu, abych zdůraznil skutečnost, že Poirot nenavštívil ani jednu z Amerik (což je skutečně fakt!) a jelikož jsem ho psal po uplynutí určité doby po zhlédnutí filmu, napsal jsem, že Poirot přijel do Argentiny na návštěvu za kapitánem Hastingsem, což mi vyplynulo z toho, že tam se (aspoň podle Agathy) Hastings později odstěhoval. Na umístění zápletky do Acapulca jsem zcela zapomněl. Tímto se omlouvám, je mi trapně a doufám, že komentář nečetl nikdo z mých vyučujícíh. Právě ten násilný přesun do současnosti a do jiných míst mě rozhořčil. Původní předloha se odehrává v Anglii (česky pod názvem Tragédie o třech jednáních) a místo v Los Angeles pobývá v knize Poirot na francouzské Riviéře a hlavní zápletka se neodehrává v Mexiku, ale na starém dobrém anglickém venkově. Pitomost kapitána Hastingse je tu sice dotažena ad absurdum, ale nevinil bych z toho Jonathana Cecila (mým kandidátem na tuto roli v tomto filmu by byl britský herec Kenneth Williams) a není to aspoň takový odklon od původního pojetí postav jako tady. (Mimochodem v knize Hastings nevystupuje, místo něho zde máme pana Satterthwhitea, asisenta jiného hrdiny Agathy, tajemného Harleyho Quinna) Zápletka je celkem povedená, Tony Curtis příjemný a Peter Ustinov mi nikdy jako Poirot nevadil. Ale až později televizní tvůrci dokázali pochopit, že kouzlo těhle detektivek nespočívá pouze v pátrání a vraždách, ale i v dobovém zpracování, které současnost osmdesátých let nezachrání.(30.12.2006)

Bylo to ... slabší. Ustinov prostě nikdy nebude Suchet, ale zde mě to až tolik nevadilo, dokonce ostatní herci byli kvalitní, ovšem výprava díla minulého ty budoucí nepřemáhá ani omylem a čtyřmi hvězdami možná i nadhodnocuji. ... Sklenky šampaňského, herecká zkouška, jed, sídlo na pokraji hory.(6.2.2013)