Hokejový zázrak

Miracle

Drama / Rodinný / Sportovní / Historický

USA, 2004, 135 min

Slabší film. To, co nejvíc utkví v hlavě je hudba. Film je však pojat poněkud nezajímavě. A tak se dočkáme dlouhých treninkových příprav, povinného moralizování v týmu a promlouvání trenéra do duše mladých nezkušených hráčů, poté jednoho dlouhého zápasu USA-SSSR a o dalších zápasech se tvůrci zmíní jen slovem, což je opravdu trestuhodné. Přihlédnu-li k tomu, že víme, jak to celé dopadne, vychází mně z toho průměrný sportovní film, jehož nejsilnější momenty spočívají na bedrech Kurta Russella a na hokejové ploše. Jinak nic extra. 50%(19.1.2009)

Netuším, zda lze organizovaným věřením způsobit zázrak, ale víra Herba Brookse ve svůj tým ho přinesla. Hokejový turnaj na Olympijských hrách v Lake Placid v roce 1980 měl být totiž opět triumfem neporazitelné kamándy CCCP, která měla zašlapat do ledu studentíky ze zemí, kde se hráči mohli živit hokejem profesionálně a tudíž je opomněl baron de Coubertin pozvat na oslavu ladnosti amatérského sportu. Dobře si pamatuji skřípění svých zubů, když našlapaný československý tým podlehl nějakým studentům z USA. Tehdy jsem vůbec netušil o existenci nějakého trenéra Brookse a skutečnostech, že již mnoho měsíců připravuje tým složený ze správných (nikoliv nejlepších) hráčů na základě sovětských tréninkových zkušeností s fyzičkou, k čemuž přihodil něco z psychologické brašničky. Před zápasem s CCCP věděl, že devětkrát z deseti z případů Sověti bez problémů vyhrají, ale v tom jednom zápase se může stát cokoliv . Tehdy se stal zázrak (http://www.youtube.com/watch?v=NuBcvNmsVvs), když Američané jako první tým po dlouhé době dokázali se Sověty bruslit po celou dobu utkání a všechny proměnlivé faktory se ten den převážily na stranu hvězd a pruhů. To všechno se mi moc líbilo. Jediným problémem pro mne bylo to, že snímek byl politicky pojatý jako souboj brutálních Sovětů s hodnými Americkými chlapci, kteří by nikdy nikoho neomlátili o mantinel a vítězství na OH bylo zastrčeno do pozadí na úkor zápasu se Sověty. Přitom v těch dvou dnech, kdy se mužstvo připravovalo po historickém vítězství na zápas se silným Finskem, musel Brooks prokázat asi nejvíce motivačního umu ve své trenérské kariéře.(7.5.2012)

Hokej mám rád. A keď vznikne film o zázračnej hokejovej udalosti na vrchole studenej vojny, to nemôže dopadnuť zle. Jasné, vždy môže, ale našťastie to nie je tento prípad. Príbeh je podaný z pohľadu trenéra, ktorý chce z mladých chlapcov, ktorý nikdy spolu nehrali, vytvoriť jednoliatu partiu, ktorá dokáže poraziť neporaziteľnú ZSSR. Príbeh nenudí, všetko skvelo funguje a vy držíte palce, aby už tých namyslených rusákov konečne nakopali. Škoda, že zápas s Československom nedostal väčší priestor, ale páčila sa mi hláška:" O tri dni príde celá tá zberba z východu, Rusi aj Čechoslováci". Ďakujeme, že ste nás nahádzali do jedného vreca. Tréner dáva chlapcom poriadne zabrať, v duchu svojich vlastných slov: "Nemôžem vám sľúbiť, že budete najlepší, ale sľubujem vám, že budete v najlepšej kondícii"... A oni fakt boli. 80%.(16.3.2009)

• dobytek

Hokejový zázrak je hodně špatnej sportovní film, ve kterym navíc toho hokeje moc neni, ale neustále se tam kecá o vlastenectví a o bohu. Nemam rád hokej a filmy, kde se dialogy skládaj z vět typu "Bůh žehnej americe. Bůh nám pomáhej. Za jakej hraješ tým, chlapče? Za USA!!!" a podobný kecy, ty úplně nesnášim. Ten film jsem vyloženě přetrpěl a dalo mi to fakt zabrat, abych to vydržel až do konce. No a ten konec byl teda taky úchvatnej. Celej film mi dal asi tolik, jako kdybych si někde našel výsledky hokejovejch utkání na olympiádě 1980. Jedinej důvod, proč tomu nedám odpad, je Kurt Russell, takže 1 hvězdička a to je až až...(7.5.2006)

Byl to pravý sportovní zázrak a zažít ho na vlastní kůži musel být zážitek. Ale protože na mě soukromí většiny postav nefungovalo, musím zůstat u obdivu jen směrem k zásadní události hokejového dějepisu. Střihově a kamerově výtečné zpracování zápasů funguje na výbornou a člověk téhle partě musí fandit naplno, jenže po informačně-komplexní stránce by mi šikovně koncipovaný dokument přišel vhod snad i více.(2.8.2011)