Třinácté patro

• Německo

The 13th Floor

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA / Německo, 1999, 100 min

Veľmi dobré sci-fi, pre mňa to bolo teda poriadne prekvapenie, samozrejme v tom dobrom. Ide vlastne o taký matrix v malom, len za omnoho menej peňazí a pritom kvalitatívne skoro na rovnakej úrovni. Príbeh je naozaj zaujímavý a preto aj udržuje v napätí. Asi v polovici filmu som si myslel, že som to už pochopil, ale nepochopil. Nakoniec bolo všetko inak a priznám sa, že tá varianta sa mi páčila omnoho viac ako moja úvaha. Koniec bol už potom predvídateľný, vlastne som chcel aby to tak skončilo a podarilo sa. Presne podľa môjho gusta. Odporúčam každému fanúšikovi sci-fi, určite nebude sklamaný. 85/100(4.11.2013)

Výborné sci-fi se zajímavým nápadem, působivou atmosférou a překvapivě dobrou hudbou (vcelku neznámý Harald Kloser). Líbil se mi i závěr, hlavní pointa, která mě zcela dostala přijde ovšem tak půl hodiny před koncem filmu, pak už to opravdu jde dle očekávání.(7.8.2003)

Velice povedené sci-fi, kterému k dokonalosti chybí snad jen lepší závěr. Posledních 10-15 minut bylo moc předvídatelných. Moc pěkná kamera! P.S. Film vznikal zároveň s Matrixem, tak nevím, jak na něm může být vidět, že těží z jeho popularity. Rozpočet navíc tvořil směšných 16 mil. USD.(20.9.2002)

Nedokonale dokonalé. Výborný sci-fi svět, který někdy za půlkou pochopíte a někdy ve dvou třetinách je vám jasné, jak dopadne. Škoda, že samotný příběh není působivější a je spíš jen prostředkem pro vykreslení celého světa. JInak ale výborně vymyšleno. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 8 | hudba 7 | humor 0 | akce 3 | napětí 3 | pustil bych si znovu 6(7.4.2013)

Pokud je příběh postaven na zmatení, alternativních verzích reality, rozdvojení osobnosti atd., je skvělé, pokud do sebe ozubená kolečka zapadají a nikdo se neuchyluje k překroucení vnitřních pravidel příběhu. Dobrý, promyšlený příběh, ve kterém hrají výborné vedlejší role D'Onofrio a Mueller-Stahl. Co se týče rolí hlavních, slušná práce celkem neznámých herců...(8.5.2014)

• - Film je natočen na motivy románu "Simulacron-3", který napsal Daniel F. Galouye. (Terva)

• - V roce 2000 byl snímek nominován na cenu Saturn v kategorii nejlepší film. Cenu však vyhrál film Matrix (1999). (Terva)

• - Douglas Hall (Craig Bierko) nosí hodinky značky Hamilton Contour. (dyfur)