Anglický pacient

Anglický pacient

Romantický / Drama / Válečný

USA, 1996, 162 min

• mandes

rozpočet : $27 million tržby celosvetovo : $231,976,425(18.4.2007)

Nejpoetičtější a nejcitlivější film co jsem kdy viděl. Čistokrevný klenot, Minghella byl umělec.(28.5.2004)

V čem je kouzlo tohoto filmu? Je milion a jeden odpůrce, který tvrdí, že jde o kravinu která nemá obdoby. Je tu milion a jeden člověk, který se rozpláče po skončení tohoto filmu a ještě mnoho let na něj bude vzpomínat jako na něco naprosto úžasného. V čem je kouzlo? V režii skoro neznámého a v té době nezkušeného Anthony Minghella?Musím uznat, že jeho režie je zvláštní, pomalá, hodně dáva na detail, ale miluje velké krásné exteriéry. Na co by mu to, ale bylo bez herců? Hvězdy jako Ralph Fiennes, který i přes hraní pod latexovou maskou hraje jak dokáže a nebo má oblíbená nevinná Juliette Binoche, která s Kristin Scott Thomas předvádí krásu ženy, po které touží muži. Čím to tedy je? Hudbou, která je příjemná, avšak nijak úžasná a bez filmu asi neposlouchatelná? nic z toho. Jde o kouzlo, které má jen jeden film z tisícovky. O kouzlo, které vás začaruje a na konci vyhodí, na nic se neptá a jen odpovídá. Jen dvě možnosti jsou. Bud si na konci řeknete, že to byl nejkrásnější film ve vašem životě a nebo to je největší kravina, která kdy získala Oscara. Rozhodnutí je na vás, ale mě tato osudová láska, která se naplňuje a vylévá jako sklenička s vodou ve mě nechala něco zvláštního hořkého, ale přesto uspokojivého. Když pochopíte hlavní postavu pochopíte vše. Pro mě je tento film už víc než romantickým příběhem, přímo příběhem toho co dokáže opravdová láska ... a nepřestávám na závěr utírat slzy ani po desáté...(7.7.2005)

U Anglického pacienta mi nevadila veľmi dlhá stopáž. Pri filme som sa nenudil. Naopak, celkom sa mi páčil. Problém však vidím v tom, že je to jednoducho jeden z tých "nedejových" filmov, proste je to len vyše dve a pol hodiny dlhý tragický romantický príbeh zasadený do Afriky na konci druhej svetovej vojny. Jednoducho iba príbeh niekoľkých mužov a žien, nachádzajúcich a strácajúcich lásku uprostred sveta plného smrti a nenávisti, s vynikajúcim Ralphom, Kristin a Juliette, bohato podporovaných zvyškom hviezdneho obsadenia. Ale nič viacej v tom nehľadajte. A mne to teda úplne nestačilo. Napriek tomu však film za zhliadnutie paradoxne určite stojí.(13.11.2013)

„Můj milovaný, čekám na Tebe. Jak dlouho trvá den v temnotě, nebo týden. Právě zhasl oheň je mi hrozivá, strašná zima. Když se doplazím ven spálí mě slunce. To světlo jsem vyplýtvala na malby a k napsání těchto řádků. Umíráme, umíráme obklopeni milenci a bližními, cítíme dávnou chuť opuštějíce tělo plujem v toku řeky. Strach jenž jsme v sobě dusili zahyne s tělem nehynoucím v jeskyni. Prosím tě pomaž mi tím pískem celé tělo. Neboť jsme skutečné krajiny. Nejsme dobyté oblasti na mapách nesoucí jména mocných vojevůdců. Já vím, že se vrátíš a odneseš mě do větrného paláce, to je mé poslední přání. Chci letět do těch nejvzdálenějších krajů s Tebou můj milovaný. Bez mapy vznášet se nad zemí. Lampa zhasla a já píšu potmě..“(21.9.2007)