Anglický pacient

The English Patient

Anglický pacient

Romantický / Drama / Válečný

USA / Velká Británie, 1996, 155 min

Anglický pacient bol doteraz pre mňa trinástou komnatou - mnohými preceňovaný, mnohými nedocenený...a tie dvere konečne odomkla moja zvedavosť a rozhodne neľutujem. Obsahovo aj formálne precízne veľdielo, v mojom merítku nie však dokonalé. Nakrútené mimoriadne pomaly a rozvláčne, zo začiatku som si nemohla zvyknúť na tempo, neskôr som podľahla. Film mal na mňa skľudnujúci až relaxačný efekt, hlavne vďaka opantávajúcemu Ralphovi Fiennesovi. Až prekvapujúcim zistením bolo, že mi nevadila dĺžka (aj keď priznávam, že som to na jeden krát nevstrebala), hudba Gabriela Yareda vyznievala kúzelne, skoro dokonalým hereckým výkonom nemožno takisto nič vyčítať. Jediné s čím som mala problém bola presladenosť celého príbehu - príliš cukrové či preromantizované ľahôdky mi až tak nechutia, som za vyváženú "stravu".(16.9.2009)

Velmi silný příběh, který musí snad i tomu nejchladnějšímu diváckému srdci zahrát na city. Charismatický Ralph Fiennes hraje (nejen) svoji mimikou tak dokonale, že jej vidím v každé roli (kterou dosud hrál) tak, že mu ji naplno věřím. Kristin Scott Thomas svým půvabem okouzluje po celý čas, který je na plátně, a ostatní herci zdárně hrají "druhé a třetí housle", které jen podbarvují a excelentně dokreslují obě dějové linie. Jedinečnost a poutavost podmiňuje také geniální hudba, jež zvyšuje emoce a podněcuje k většímu citovému vnímání snímku. Pro někoho nechutný doják, pro mě opravdový filmový zážitek, který zanechá v divákovi stopu.(12.7.2009)

• flanker.27

Přišlo mi to nechutně okázalé až kýčovité a navíc neskutečně nudné, žádná výprava ani kamera pro mě nemůže zachránit naprosto prázdný film. Asi po hodině, kdy to bylo vlastně pořád na začátku, jsem usnul.(6.8.2006)

Drtivé vítězství formy nad obsahem. Dechberoucí záběry pouště, čarokrásná hudba Gabriela Yareda a znamenití herci. S dějem je to slabší, ale to se u tohoto filmu promíjí. Protože pastva pro oči i uši je to velmi vydatná.(11.5.2003)

"A potom všem ze mě udělali Angličana..." Osvěžující film, který se tak moc vizuálně podobá Zahradě Alláhově s Marlene Dietrichovou. Inu, poušť je magická. Skvělá Kristin Scott Thomas (obdobně jako v Gosford Parku) a ještě lepší Colin Firth. Nicméně s Ralphem Fiennesem si stále ještě netykáme...(8.10.2009)