Zlaté dítě

• slovenský

Zlaté dieťa

Akční / Komedie / Fantasy / Mysteriózní

USA, 1986, 90 min

Eddie tak trochu v duchu Indiana Jonesa v zábavnej, akčno - humornej jazde, ktorá sa nespravodlivo nestala tým čím v skutočnosti je. Klasikou dobrodružného fantasy žánru.(3.9.2010)

Před lety to byl celkem hit. Dneska už to takový dojem nepřináší. Vtipy jsou sem tam dobré, triky na svou dobu mohly být lepší. Ale i tak to není špatné a je to dozajista jeden z lepších filmů, kde se vyskytuje Eddie Murphy.(22.8.2006)

Český dabing asiatů je geniální!(30.6.2012)

„Motajú sa tu jaky a je mi zima. Nebaví ma to tu.“ Odpustite dlhý komentár. Dnešní mladí tomu neveria (pri pohľade na zamilovaných profesorov sa nečudujem), ale Eddie Murphy bol v 80. rokoch 20. storočia TOTÁLNA HVIEZDA. Svet mu ležal pri nohách. Mohol VŠETKO. Obyčajný chalan z robotníckej ošarpanej štvrte po rokoch, bezradne strávených v „Saturday Night Live“ ("bezradne" preto, že v čase jeho hosťovania v slávnej televíznej šou dávno nefigurovali pôvodní veteráni Bill Murray či bratia Belushiovci, sám Murphy to svojho času otvorene priznal), debutoval buddy movie 48 HODÍN. Z nich sa napriek nulovým očakávaniam aj samotného štúdia stal vianočný trhák a z Murphyho DOSLOVA cez noc hviezda (na DRUHÝ deň ráno po slávnostnej premiére poslal dočerta komplet vedenie SNL, začal sa naplno venovať svojej filmovej kariére a urobil dobre). V publikácii „Filmy 80. rokov“ to autor označil dokonca za „jednu z najrýchlejších premien vo filmovej histórii“. A naozaj - v čom Eddie hral, to zarobilo gigantické peniaze už kvôli jeho nákazlivému smiechu, improvizácii, pohotovým reakciám a podrezanému jazyku. Od VÝMENY cez POLICAJTA V BEVERLY HILLS 1 - 2 po CESTU DO AMERIKY. Vrátane ZLATÉHO DIEŤAŤA. A aké vlastne je? Vymyká sa nielen charakteristike „Eddieho film“ (obsahuje síce jeho „typické“ scény - viď. pašovanie obradnej dýky cez tibetské letisko -, ale málo), ale i žánru fantasy. Na rozprávku film obsahuje priveľa násilia, každú chvíľu niekto niekomu zlomí väzy a prvých zopár desiatok minút strávime v nečakane „dospelom“ a „vážnom“ svete, v ktorom hrdina pátra po unesených deťoch, ktoré nie vždy končia dobre. Následne príde zápletka s uneseným zázračným chlapcom, triky, akcia (baba v bielych gaťkách uprostred noci vykope piatich po zuby ozbrojených hajzlov) a zábavné dialógy („Jej príbuznú znásilnil drak.“ – „To sa u vás stáva často?“). Ale tiež blbý scenár (kúzelný chlapec vie oživovať mŕtvych, ale robí mu problém dostať sa zo železnej klietky). Príliš ma to nebavilo a Dance bol čudný zlosyn.(11.10.2009)

• Chrustyn

Film, který se očividně snaží svézt na úspěchu Policajta z Beverly Hills, jen s novým příběhem, otravným hlavním hrdinou a prvky fantasy. Po právu opomíjený film, ve kterém je Murphy otravný jako málokdy a pokus o parafrázi na Indyho Jonese je už přes čáru.(14.6.2016)