Zlaté dítě

• slovenský

Zlaté dieťa

Akční / Komedie / Fantasy / Mysteriózní

USA, 1986, 90 min

Jako teenagerovi mi ten film přišel třeskutě vtipnej - obvzlášť když jsme na to vyrazili místo hodiny účetnictví - ale už si ho moc nepamatuju a nevim co bych mu říkal dneska.(23.7.2007)

„Motajú sa tu jaky a je mi zima. Nebaví ma to tu.“ Odpustite dlhý komentár. Dnešní mladí tomu neveria (pri pohľade na zamilovaných profesorov sa nečudujem), ale Eddie Murphy bol v 80. rokoch 20. storočia TOTÁLNA HVIEZDA. Svet mu ležal pri nohách. Mohol VŠETKO. Obyčajný chalan z robotníckej ošarpanej štvrte po rokoch, bezradne strávených v „Saturday Night Live“ ("bezradne" preto, že v čase jeho hosťovania v slávnej televíznej šou dávno nefigurovali pôvodní veteráni Bill Murray či bratia Belushiovci, sám Murphy to svojho času otvorene priznal), debutoval buddy movie 48 HODÍN. Z nich sa napriek nulovým očakávaniam aj samotného štúdia stal vianočný trhák a z Murphyho DOSLOVA cez noc hviezda (na DRUHÝ deň ráno po slávnostnej premiére poslal dočerta komplet vedenie SNL, začal sa naplno venovať svojej filmovej kariére a urobil dobre). V publikácii „Filmy 80. rokov“ to autor označil dokonca za „jednu z najrýchlejších premien vo filmovej histórii“. A naozaj - v čom Eddie hral, to zarobilo gigantické peniaze už kvôli jeho nákazlivému smiechu, improvizácii, pohotovým reakciám a podrezanému jazyku. Od VÝMENY cez POLICAJTA V BEVERLY HILLS 1 - 2 po CESTU DO AMERIKY. Vrátane ZLATÉHO DIEŤAŤA. A aké vlastne je? Vymyká sa nielen charakteristike „Eddieho film“ (obsahuje síce jeho „typické“ scény - viď. pašovanie obradnej dýky cez tibetské letisko -, ale málo), ale i žánru fantasy. Na rozprávku film obsahuje priveľa násilia, každú chvíľu niekto niekomu zlomí väzy a prvých zopár desiatok minút strávime v nečakane „dospelom“ a „vážnom“ svete, v ktorom hrdina pátra po unesených deťoch, ktoré nie vždy končia dobre. Následne príde zápletka s uneseným zázračným chlapcom, triky, akcia (baba v bielych gaťkách uprostred noci vykope piatich po zuby ozbrojených hajzlov) a zábavné dialógy („Jej príbuznú znásilnil drak.“ – „To sa u vás stáva často?“). Ale tiež blbý scenár (kúzelný chlapec vie oživovať mŕtvych, ale robí mu problém dostať sa zo železnej klietky). Príliš ma to nebavilo a Dance bol čudný zlosyn.(11.10.2009)

"Je to nezodpovědný a sobecký blázen !!" - "Taky ho mám moc rád.." ;)(22.8.2015)

Nebýt zde Murphyho,tak bych ztěží dal jednu hvězdu,ale ten kluk ušatá fakt umí pobavit!(12.2.2008)

• Eldrick

Eddie Murphy je píčus, kdo to ještě nepochopil, ať se podívá na tohle. Ani nevim, co to mělo bejt.(7.2.2009)