Příběh z Bronxu

Príbeh z Bronxu

A Bronx Tale

Krimi / Drama

USA, 1993, 122 min

Musím se přiznat, že k tomuhle filmu jsem měl silnou nedůvěru. Nakonec to ale bylo neopodstatněné. Není to klasická gangsterka, pokud to vůbec gangsterka je. Je to příběh jednoho kluka z Bronxu - nic víc, nic míň. Možná se maličko hraje na emoce a De Niro mohl svůj příběh víc vypointovat, ale svoje bohaté zkušenosti využil, aniž by nutně kopíroval některého z velikánů, pod nimiž pracoval. Nostalgie Tenkrát v Americe a vyprávění jako v Scorseseho gangsterce se příjemně a nenuceně prolínají. Velmi silné čtyři hvězdy, které by někdy mohly atakovat i tu pětku.(7.6.2010)

Šmrnc Scorseseho alebo pompéznosť Coppolu tento snímok nemá, no nepochybujem o jeho vysokých kvalitách, ktoré sú badateľné od prvého momentu. Pekná hudba sprevádza rozprávanie o chlapcovi, ktorý vyrastá v chudobnejšej rodine, jeho poctivý a zásadový otec jazdí na autobuse (Robert De Niro) a má čo robiť aby uživil rodinu. Calogero postupom času zisťuje, že ho láka niečo iné ako poctivá práca, dostáva sa do blízkosti mafie v zákutiach Bronxu, konkrétne bossa (Chazz Palminteri), ktorý si ho obľúbi a začne mu naznačovať, že žiť sa dá aj inak. Vzniknú dva silné vzťahy, ktoré sa dostanú do kontrastu a vyplávajú na povrch úplne rozdielne povahy. Vyberie sa mladý Calogero tou správnou cestou, alebo nie? A čo je preňho vlastne tá správna cesta...? Tak ako je osud nevyspytateľný, tak isto aj "A Bronx Tale" prináša samé prekvapenia plné posolstiev a vďaka svojej nadšenej réžií pred "celou porotou" rozhodne obstojí.(22.3.2009)

Život v mafiánké čtvrti není pro obyčejného člověka s morálními zásadami zrovna jednoduchý - jak vychovat ze syna slušného člověka, když má odmalička za vzor pouliční gangstery? Jak mu vštípit správné hodnoty, když denně vidí, jak úspěšné je jednání z pozice síly? Jak jej ochránit? Tímto i dalšími problémy (např. rasismus) se zaobírá "Příběh z Bronxu". Robert De Niro se tentokrát pochlapil nejen jako herec v roli otce - řidiče autobusů (nikoliv mafiána, jak jsme zvyklí:-)), ale také coby zdatný režisér. Hereckým výkonům všeobecně není co vytknout, třeba Chazz Palminteri v takovém tématu snad ani nemohl chybět; na jeho scénáři zamrzí jedině závěr, moc velké klišé na můj vkus. 80%(30.10.2009)

Jeden z nejlepších mafiánských filmů se skvělou atmosférou.(2.1.2005)

Jak to ten Robert De Niro dělá, že mě vždycky posadí na prdel prostě nechopím. Tenhle film je jeho režisérský debut, takže se přeci jen nečeká úplná špička, přesto po skončení filmu mě bylo hned jasný, že jsem viděl úplnou špičku. Vždycky se mě hrozně těžce popisuje to co se skrývá pod slovy "bylo mě u toho filmu krásně". Už ten záběr na svítící okno ve třetím patře v chudinské čtvrti Bronxu je naprosto kouzelnej. K postavě táty, kterou tak dokonale zahrál Robert De Niro můžu říci asi jen tolik, že to byl táta s velkým T. Obyčejný řidič autobusu, který je mých očích větším hrdinou a frajerem než Rambo a Bond dohromady. Celá ta atmosféra tehdejší doby v Bronxu byla vyprávěna srdcem a z takovým citem, že jsem měl po skončení filmu pocit jako kdybych se právě vrátil z bytu ze třetího patra z jedné ulice v Bronxu, kde jsem svůj čas trávil pod lampou s mafiánem Sonnym, seděl na chodníku s Lorenzovým synem Calogerem a jezdil v autobuse, který řídil Lorenzo. Vynikající režisérský debut a moc krásně vyprávěný příběh z Bronxu udělá i z podzimního sychravého večera mimořádně laskavý čas.(11.11.2007)

• - Frank Vincent se měl objevit jako mafiánský boss, ale scéna nebyla do filmu zařazena. (D3VIL)

• - Auto, kterým jede „C” na rande, a které mu poskytl Sonny (Chazz Palminteri), je Cadillac DeVille Convertible (1968) (kostak)

• - Kathrine Narducci přivedla svého devítiletého syna na casting do role mladší verze Calogera. Když viděla, že role Calogerovy matky není ještě obsazena, zeptala se, jestli by casting nemohla zkusit taky. A roli nakonec dostala. (StarsFan)