Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 106 min

Hlavní hrdina byl fakt dříč a úspěch jsem mu přál. Kromě výborných herců a chladného vzezření prostředí zaujme i dobrá plavecká hra dvou bratrů "kdo to dřív otočí."(29.4.2010)

Gattaca je doslova ztělesněním žánrové podstaty sci-fi a jde v každém ohledu o vysoce nadstandardní snímek, kde jsou skvěle sladěny a vyváženy všechny ingredience, ze kterých se skládá dobré umělecké dílo. Nápaditý scénář využívající nejnovějších vědeckých objevů a domýšlející, kam tyto poznatky a nové technologie můžou společnost dovést. Citlivá, vysoce profesionální režie, která bez laciných efektů dokáže vyvolat silné emoce, herecké obsazení, které nemá žádné viditelné slabiny a přináší spoustu skvělých hereckých výkonů. Gattaca už je ve skutečnosti tady, jen si to ještě plně neuvědomujeme, ale za nějakých dvacet let budeme v plné míře čelit tomu, co je v Gattace zobrazeno. Celkový dojem: 100 %. Je až s podivem, s jak malým rozpočtem mohl vzniknout tak výjimečný film.(13.6.2006)

Ještě že ty hvězdy nám zůstanou. Ač kovaný pesimista, po shlédnutí tohoto filmu mě vždycky ovládne pocit, že do každých schodů lze vyšplhat. ♥♥♥(29.11.2006)

Lze bez hi-tech zbraní, futuro dopravních prostředků, zpomalených záběrů a celkově bez jakéhokoliv náznaku budoucnosti (krom úvodního titulku), natočit kvalitní sci-fi? Andrew Niccol dokázal, že lze! Celý film postavil na - na první pohled silně utopické - vizi světa, ve kterém se lidé dělí na geneticky dokonalé a... genetický odpad. Utopie je to však do té doby, než se nad poselstvním snímku zamyslí každý rozumnější divák a chtě nechctě uzná, že k čelnímu střetu s tímto problémem může opravdu časem dojít. Niccol však diváka svou apokalyptickou vizí nestraší (jak to rádi jeho kolegové ze sci-fi vod dělají), ale předkládá ji jako holý fakt, který musí divák pro hru přijmout. Proto se Niccol vystříhal všech efektních, ale pozornost odvádějících, hračiček zmíněných na začátku. Že jsme přece jenom trošku dál v čase naznačí Niccol jenom díky strohým faktům, jako že se létá na kdejaké planety a jejich měsíce. No, vstupní turntiket do Gattacy lze ještě brát v potaz. Díky kameře Slawomira Idziaka, který s nezdravě žlutým filtrem snímá jak interiéry, tak exteriéry, ve kterých se odehrává děj, se Niccolovi podařilo navodit tu atmosféru, kterou každý divák od žánrového snímku očekává. Ladný hereceký sprint Ethana Hawka, kterému na paty šlape Jude Law a taky v malinké roličce Xander Berkeley (doktor), je tak impozantní, že o to více zamrzí nesmělé klopýtání Umy Thurman kdesi vzadu. Ač Gattaca nemá v ruce trumfy, kterými by oslnila, tak přesto je to film, na který se jen tak lehce nezapomíná. Což při absenci je při absenci nabušených vizuálních efektů téměř až nadlidský výkon.(12.6.2005)

Při 28. odběru v Niccolově laboratoři klinické biochemie a hematologie jsem si začal říkat, jestli by nebylo jednodušší, aby zaměstnanci Gattacy nechávali na vstupním turniketu slipy a kalhotky.. Nikterak okázalý „futuretro“ styl mě bavil, ale, odpusťte mi ten invalidní přístup, kde byla mezi peelingy nahého E.Hawkea nějaká převratná myšlenka? Vždyť dramat o síle vůle a moci touhy těch, jenž neměli původ, zdraví, štěstí, příležitost, důvěru a bůhví co ještě, jsou natočeny tucty a tady ten sci-fi háv, pro samotné sdělení (ve stylu Bradburyho) ani ne moc důležitý, mi proklouzával mezi prsty. Pokud však nosná myšlenka byla ta, že si pravák nedrží ptáka levačkou, beru svá slova zpět. Vždyť kde by byla lidská dokonalost a nezlomná vůle bez důvtipu...(14.4.2016)