Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 106 min

GATTACA, název složený ze zkratek základních nukleových bází je více než příhodný. Biologie, a především ta molekulární se vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí a tento film by v budoucnu nemusel být daleko od pravdy. Sice by ještě musel pokročit výzkum kooperace různých genů, aby se, jako zde, dala určovat povaha budoucího subjektu, ale i to se jeví velmi reálně. Právě pro lety do vesmíru by mohli být tito "superlidé" značnou výhodou. Ale, myslím, že společnost na něco takového zatím není a ani dlouho nebude připravena a etické hledisko celé věci by bylo pro lidstvo nepřijatelné. Tohle už se však netýká samotného komentáře k filmu, jako spíše dlouhých, nekončících polemik, které se vedou a vésti budou. Po dějové stránce je snímek velmi zajímavý právě proto, že se nesoustředí ani tak na biologické detaily a akční scény, jako na psychiku hlavních postav a dává divákovi možnost udělat si vlastní názor na věc. Herecké výkony byly více než sympatické a uvěřitelné.(24.11.2008)

Nejsem nijak zvláštní vyznavač sci-fi, ale tohle je fakt dobrej film. Originální námět, výborná režie a máme tu budoucnost, jejíž představa je sice deprimující, ale ne zas tak nereálná. Nerad bych zapomněl na výbornou hudbu.(6.1.2003)

Komorní sci-fi, která si udrží váš zájem od začátku do konce i bez efektů. Atmosféra filmu se postupně mění. Od odlidštěného začátku se postupně mění v silný emocionální příběh. Všichno tři hlavní herci jsou výborní a závěr dojemný.(3.10.2003)

Niccol posunul hranice žánru science fiction konečne trošku ďalej. Veľmi inteligentný snímok, na režisérsku premiéru až príliš prekvapivé obsadenie, ktoré sa ale skvelo odmenilo odvedenou prácou. Pomer napätia skvelo graduje až k samému záveru, veľa prekvapivých momentov a podarených zvratov pridáva na atraktivite. 85%.(6.6.2006)

Mrzí mě, že jsem film neviděl v době jeho vzniku...v dnešní době plné neskutečných digitálních efektů a všelijakých vymožeností byl pro mě tento film jaksi ... nechci říkat nudný, ale jiné slovo, které by aspoň trochu vystihovalo můj dojem, asi nenajdu...neříkám, že potřebuju v kadém filmu choreograficky vypiplané souboje, přestřelky a kamerové symfonie, ale tenhle sci-fi snímek mi nic nedal, pravděpodobně si na něj pozítří nevzpomenu a to je asi chyba...připomnělo mi to film Cifra...herecké výkony byly také dobré, budoucnost vykreslena patřičně chladně a strojově...ale oba filmy ve mně nevzbudily nic...ale možná jsem teď jenom nenašel tu správnou filmovou notu...(29.11.2006)

• - Ve filmu nacházíme velkou spoustu odkazů a narážek na lidskou DNA - samotný název filmu je složen ze jmen jejích složek, schody v Jeremyho bytě mají stejný tvar, téma filmu se točí kolem machinace s geny. (Morien)

• - Nejčastěji se opakující čtyř a dvou nukleotidové sekvence (takzvané mikrosatelitní DNA) v genomu člověka jsou GATA a CA. Počet těchto sekvencí je vysoce specifický pro každého jedince. (Zdroj: Lékařská biologie a genetika (2 díl) Milada Kohoutová a kolektiv a Jarne & Lagoda 1996 pubmed databaze). (Erico)

• - Uma Thurman a Ethan Hawke spolu během natáčení začali chodit a 1. 5. 1998 se vzali. Rozvod následoval po šesti letech a dvou dětech. (Morien)