Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 106 min

Rozpočet $36miliónovTržby USA $12,532,777Tržby Celosvetovo $20,400,000║ Presne to isté čo Vymeraný čas, námet zaujímavý ale postupom času to stráca na spáde a na výraznosti a strašne sa to mení v rutinu padajúcu k priamočiarej nevýraznosti, pre slabšie rozvetvenie príbehu, škoda. /40%/(12.5.2009)

Na sci-fi velmi uměřený až komorní film. Nejde tu totiž ani moc o ty fantastické prvky - hlavním tématem je ukázat sílu lidské vůle, která se může a dokáže vzepřít nalinkovanému osudu. Film se skvělou hudbou Michaela Nymana mi přišel krásně dojímavý - jak v závěru, tak třeba při krásné scéně souboje v plavání: aneb když člověk chce, dokáže i zdánlivě nemožné - možná otřepané poselství mnoha filmů je zde podáno tak působivě až mrazí. A Ethan Hawke je skvělý.(3.10.2003)

Skvělý námět o celoživotní touze dostat do vesmíru, za kterou si jde hlavní hrdina za každou cenu. Vize budoucnosti je spíše neradostná, ale velmi pravděpodobná. Všechny složky filmu do sebe skvěle zapadají a všemu vévodí výteční herci.(11.3.2005)

Velmi příjemné překvapení. Upřímně jsem měl z filmu strach. Sci-fi film bez akce zní strašlivě, ale ono je to nakonec velmi krásný a produktivní film, který se doslova vzdal efektů a dopadlo to více než skvěle. Perfektní herci, zajímavá a originální myšlenka mě nutila s napětím sledovat až do konce. 75%(4.4.2014)

Nejsem nijak zvláštní vyznavač sci-fi, ale tohle je fakt dobrej film. Originální námět, výborná režie a máme tu budoucnost, jejíž představa je sice deprimující, ale ne zas tak nereálná. Nerad bych zapomněl na výbornou hudbu.(6.1.2003)

• - Mnoho "futuristických" budov, které jsou ve filmu k vidění, je ve skutečnosti velmi starých. Některé interiéry pochází například z domu Marin County Civic Center navrženého slavným americkým architektem Frankem Lloydem Wrightem v letech 1957-9 (na jeho střeše například na začátku filmu uklízí Ethan Hawke ještě jako Vincent). Obrovský betonový dvorec, na kterém Irene nabízí Jeromovi svůj vlas, je ve skutečnosti výpusť přehrady Sepulveda v Los Angeles a byla postavena ve třicátých letech dvacáteho století. (Morien)

• - Postava Juda Lawa chce být nazývána svým prostředním jménem Eugene, což v řečtině znamená "dobře narozený" - a přesně to Eugene je. (Morien)

• - Veřejná oznámení v budově Gattaca Corporation jsou v esperantu - umělém jazyce vynalezeném v 19. století. (Morien)