Dva muži ve městě

• Francie

Deux hommes dans la ville

• Itálie

Due contro la città

Dvaja muži v meste

Two Men in Town

Krimi / Drama

Francie / Itálie, 1973, 90 min

Ginovi Strabliggimu nikdy nemohlo být dopřáno svůj boj vyhrát. Výborná kriminálka jakou umí natočit pouze Francouzi. Film nemilosrdný a nespravedlivý, přesto bez sebemenšího soucitu. Mistrná práce.(30.12.2008)

Ta tíseň... Ta nejde popsat. Film, který nechcete vidět dvakrát.(6.9.2015)

Jestli byla va Francii příprava na popravu až takhle drsná - „Vstávej a jdeme!“, tak těm odsouzeným zpětně vůbec nezávidím, i když si to určitě většinou na 100% zasloužili.(10.10.2009)

Celou dobu jsem byl díky do očí bijící účelovosti scénáře přesvědčen, že se budu podle zakončení rozhodovat mezi trojkou a čtyřkou, ale to, co se odehrálo, mi hodně znásobilo gravitační zrychlení na bradu. Nečekal jsem vůbec nic podobného, takže výsledek z filmu je pocitově dokonalý, prostě maže všechny předchozí pochyby. Michel Bouquet je ve své roli doslova exploitační. Velká spokojenost nad tímto kouskem. Doporučuju!(7.7.2014)

Film, který mě vyděsil právě tím, jak bylo všechno reálné a možné a jak, přestože si to člověk s ubíhajícími minutami víc a víc nepřál, zoufale neodvolatelně skončil.(23.10.2004)

• - V 70-tych rokoch 20-teho storočia bola vo Francúzsku na trest smrti skutočne používaná gilotína. Posledná poprava sa uskutočnila 10.9.1977. Francúzsko zrušilo trest smrti v roku 1981. (milhouse86)

• - Autor scénáře, José Giovanni, byl sám těsně po válce odsouzen k trestu smrti. Jen o vlásek unikl díky prezidentské milosti. V prosinci 1956 byl z vězení propuštěn a o třicet let později v novém soudním procesu zcela rehabilitován. Celý život bojoval proti trestu smrti. (Snorlax)

• - V bytě Gina  Strabliggiho (Alain Delon) v Montpelliere je na vnitřní straně vstupních dveří plakát na film Vražedná hra v polštině, francouzský film z roku 1967. (tomas.sulc.7)