Všechna jitra světa

• Francie

Tous les matins du monde

Drama / Romantický / Životopisný / Hudební

Scénografie:

Bernard Vézat

Kostýmy:

Corinne Jorry

90% - Překrásný tón violy da gamby (jakostní soundtrack Jordiho Savalla), předchůdce moderního violoncella, se nese tímto snímkem, a stáva se jeho formou i obsahem. V něm je totiž obsaženo vše. To, co slova nedovedou vyjádřit, ale hudba ano. To, co pro člověka hudba může představovat, to, do jakých sfér mu pomůže nahlédnout, kam se s ní může vracet… Tous les matins du monde představuje hudbu takovou, jaká je. Hudbu, která obsahuje maximální spektrum barev a emocí, a její izolaci ve světě rychlého lukrativního, a pomíjivého úspěchu. Hudbu, při níž se otevírá nebe, ať jste věřící, ateista, nebo mimozemšťan. Hudbu s velkým H. Deset procent strhávám čistě z profesních důvodů. Velmi mě bohužel ruší, když herci (v tomto případě oba hlavní představitelé) při hře na nástroj nemají synchronizované pohyby s hudbou kterou "hrají". Film Všechna jitra světa je inteligentní popularizací (to slovo nemám moc rád) barokní instrumentální hudby, neboli jednoho z mnoha druhů a poddruhů celku, který se všeobecně nazývá vážná hudba, a naznačuje, v čem její "vážnost" může z části spočívat.(28.6.2007)

• Matty

Film, který se v pomalosti snaží trumfnout teskné tóny linoucí se z „jeho“ viol. Není-li vaší nejoblíbenější zábavou studování životopisů „známých“ francouzských hudebních skladatelů, připravte si pohodlný polštář. 45% Zajímavý komentář: Amarcord_1(17.7.2005)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $3,089,497Tržby Celosvetovo $-(5.4.2010)

Pro mě asi nejosobnější výpověď o tom, čím může hudba pro někoho být. Je to film o pocitech, takže pokud si ho chcete vychutnat, odhoďte svoje obvyklá očekávání a nesledujte ho pokud od filmu povinně očekáváte nějaký vzrušujici děj.(30.12.2004)

Film do sebe naštěstí nasál mnoho z výjimečně procítěné, oduševnělé, složité a přece tak krásné hudby, jakou produkoval Saint Colombe. Jedná se tady o prudký konflikt dvou stylů nazírání na hudbu, na lásku a vlastně i na život jako takový. Nemohu se rozhodnout, zda mě vyprávěčský Depardieův infantilní hlas iritoval, nebo uklidňoval, herecký výkon však podal slušný, avšak pojetí samotného Colombea, jakým se prezentoval Jean-Pierre Marielle ho zastínilo spolehlivě. Osoba Marina Maraise je tak hodnověrná i díky ve filmu nebývalé situaci, kdy se problém stárnutí filmového hrdiny vyřeší angažováním otce i syna. Kdyby to tak šlo vždy!(16.12.2004)