Zabiják

• Francie Le Tueur (více)

Georges Gassot, čtyřnásobný vrah, byl převezen na psychiatrickou kliniku, kde se podrobuje léčbě elektrošoky. Gassotovi se s pomocí bratra Francoise podaří z psychiatrie uprchnout. Divizní komisař Le Guen, Který ho již jednou zatkl, odjíždí pátrat do Marseille. Tam se skutečně Gassot skrývá u svého bratra, který mu zařizuje i útěk ze země. Gassot se seznámí s prostitutkou Gerdou, kterou chce vzít do Ameriky s sebou, a proto zastřelí jejího pasáka. Le Guen záměrně pouští do novin informace, které mají Gassota dovést zpět do Paříže. To se sice podaří, ale Gassot, s další vraždou na kontě, opět prchá. Le Guen líčí další léčku, ale ani ta nevychází a Gassotovy oběti přibývají (oficiální text distributora)

Pink.Panther

Marseille, pobřeží jižní Francie, všudy přítomná déeska a náhodně do záběru zatoulaná Škoda 100, která se zjevuje ve francouzských filmech sedumdesátých let relativně často. (Dnes kdy Francouzi okukují jak má vypadat auto subprémiové třídy, Škoda v fr. filmu nepřekvapí, ale že tam jezdily i v 70. letech asi teda ne v úplně velmi malé míře mě překvapuje.) Co nepřekvapí jsou Gabin a Blier - v jejich rozepřích o policejní taktice hrají to co od nich známe z počátku sedumdesátek. De La Patellière mohl odvést o něco lepší práci, střih a soundtrack taktéž není ideální, Vinklářův dabing je hrozný, ale jako jedna z kriminálek té doby se skvělým Gabinem a Blierem to rozhodně stojí za podívání. Další neopolar, kde dominuje realismus nad akcí. 70% Produkce: C.O.F.C.I. ()

Martin741

Stara francuzska kriminalka, kde Jean Gabin /Heroin, Sicilsky Klan, Tochez-pas au grisbi/ vystupuje v roli divizneho komisara Le Guena a vysetruje vrazdy. Odsypa to vcelku slusne, len tempo je take, kadejake, v strede vladnu az vatovo plane plky a po dopozerani u mna film vysumel do prazdna.- proste len dalsia tuctova detektivka navyse hviezdne obsadena, so starym Gabinom a zacinajucim Depardieum /Jean Od Floretty, Otec a Otec/. Skoda, no, zacalo sa to dobre a potencial filmu bol velky : 50 % ()

borsalino

Stará dobrá francouzská škola s velmi dobrým obsazením Gabin, Blier, Depardieu. Z dnešního pohledu trochu postrádá dynamiku a gradaci napětí, ale jako to asi chodí ve skutečnosti? Supermanů bude asi dost málo, honičky a střílečky asi také nebudou na všedním pořádku. Snad právě ta uvěřitelnost příběhu, špetka omylů a kontroverzních praktik dávají této kriminálce správný šmak a sílu, díky které dalece přesahuje současnou bědnou produkci. ()

LiVentura

Realisticky ztvárněný film s atmosférou noir. Bezvýchodná situace hlavního aktéra, který prostě v sledu dramatických událostí neumí najít cestu zpět k normálnímu životu, Testi zde sehrál brilantně svou patologickou postavu a Gabin coby zkušený starý komisař Le Guen jen zazářil, opět a očakávaně. Je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů z dob dávno minulých, kdy ještě film znamenal opravdu film!!! Francie tehdy jen kvetla, měla herecké VELKOHVĚZDY a uměla jich patřičně využít a perfektní "muže pera", jenž dokázali napsat tak výborné scénáře, no a samozřejmě, že nesmím opomenout ani dokonalou hudbu Huberta Girauda, na které se podílel Velmistr ENNIO MORRICONE.! ()

tomtomtoma

Francouzský kriminální thriller Zabiják mi připomíná naší oblíbenou dětskou hru na policajta a lupiče. I když u našich her nedocházelo k úmrtí, bylo naše schéma hry velmi podobné. V záplavě svého žánru zůstává stranou. Je strohý, sází na charisma osobnosti a bez ozdobných příkras kráčí spletitou cestou ke svému nevyhnutelnému vyústění. Bez slitování a nostalgie, tvrdě a přímo, živočišně a troufale. Neohromí, nezklame. Hlavní postavou naturalistické honby za štěstím je Georges Gassot (velmi zajímavý Fabio Testi s hlasem Marca Porela), nebezpečný zabiják na útěku. Pohnutka je pochopitelná, způsob chladnokrevný, cíle mámivé. Realita se ale nikdy nedrží svého plánu, ani představ a zahání bezskrupulózní sebevědomí do slepé uličky. Hvězdou filmu je divizní policejní komisař Le Guen (klasický Jean Gabin), muž ze staré policejní školy. K dopadení nebezpečného zločince lze použít rozmanité způsoby úskoků, pastí a kamufláží. A sic se myška snaží se sebevětším sebezapřením, má kočka již dopředu promyšlené tahy. Hlavní ženskou postavou je Gerda (půvabná Uschi Glas), německá prostitutka v Marseille. Podaná ruka ji vyvádí z noční ulice do naděje a vzepjetí života. Vděčnost se stává oporou a romance lásky slaví svůj jízlivý triumf reality. Výraznou postavou je François Tellier (dobrý Bernard Blier), policejní ředitel v rozpolcenosti pocitů představ a účinku zavrhovaného policejního postupu. Důležitou postavou je François Gassot (zajímavý Jacques Richard), bratr nebezpečného zabijáka. Vždy připravený s pomocnou rukou, přesto nechtěné výstřelky svého chráněnce není schopen vymýtit. Pozoruhodností je Frédo Babasch (netradiční Gérard Depardieu), poslední díl skládačky při utahování smyčky kolem psance. Z dalších rolí: svérázný policejní inspektor a spolehlivý Le Guenův zástupce Louis Campana (zajímavý Félix Marten), poslední pomocná ruka zločince na útěku Lulu (šarmantní Ginette Garcin), či provozovatel odlehlého hostince Laurière (Robert Lombard). I přes nebezpečnost je nezdolný zločinec nositelem romantického dobrodružství, které nabízí mnoho, ale často bere vše. Zabiják pobaví, někoho osloví a okouzlí svým strohým naturalismem. Gabin nezklame, a to stačí. ()

• Natáčení probíhalo v ateliérech v Paříži. (Terva)