Fantom Paříže

Vidocq

Fantóm Paríža

Krimi / Drama / Thriller / Akční

Francie, 2001, 100 min

Když to moc nevnímáte, je to celkem sranda :)(15.10.2004)

Mohl to být hodně nadprůměrný thriller - k tomu je ovšem kromě výborných herců (Depardieu) a skvělého technického ztvárnění potřeba hlavně lepší a nápaditější scénář.(4.9.2002)

Jean Christophe Grangé se stává francouzským Thomasem Harrisem (pokud to někdo neví, Harris je autor Mlčení Jehňátek;)). Takhle syrový a "zlý" obraz Paříže roku 1830 jsem ještě neviděl, ale přitom jsou některé scény neskutečně působivé a svým způsobem i krásné. A ta Alchymistova maska...skvělé. A totéž platí o hudební stránce - hudba od Bruna Coulaise skvěle dokresluje atmosféru a zdůrazňovat kvality Apocalypticy (ve Vidocqvi jejich Hope Vol. 2) by bylo nošením dříví do lesa. BTW nevíte někdo kdy asi vzniklo La Savate?:)(30.1.2003)

Krásně natočený příběh, který už narozdíl od stylizace už tak zajímavý není. Pět za vizuální orgie, dvě za scénář.(12.9.2010)

Jednoduchostí vlastní zápletky by se dal zařadit do kategorie televizních filmů, ale výtvarnou stránkou překračuje rámec všeho! Sladěním barev, netradičními záběry má něco společného s Amélií z Montmartru, tím rozhodně nemyslím nic špatného. Dvě scény se mi maximálně vryly do paměti: zabití bleskem v rozkvetlé zahradě na pozadí temné oblohy. Nádhera! A potom impresionistický obraz ženských postav v černých šatech před bílým prádelm na zelené louce a nad tím kontrastní modř nebes! Díky těmto scénám jsou okamžiky z "filmu o pátrání po vrahovi" divákovi úžasným zákuskem a vlastně objektem ke kontemplaci – té činnosti, kdy subjekt (divák) pozoruje objekt (dílo) a toto vnímání jej zcela naplňuje! Navíc je tam zmínka o bitvě u Slavkova (aby ne, když se jedná o Paříž, 1830)! Poslední skladbu ze soundtracku proste miluju!(5.11.2003)