poster

Loupežnická pohádka (TV film)

Pohádka / Komedie

Československo, 1980, 39 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (19)

 • canakja
  ***

  O tom, že ze vzdělanýho, ale jinak nepovedenýho lupiče, se může stát jedině státní úředník..(1.1.2010)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Lotrando bez Zubejdy pro pamětníky. Jsem už pamětník a tuhle pohádku jsem měla v dětství ráda, stejně jako ostatní podle Devatera pohádek. Nemá to švih jako Lotrando se Zubejdou, není tam velbloud, ale má to své vlastní osobité kouzlo a Čapek z toho jde cítit víc, než velbloud z mladší mutace. A ten stále smutně platný závěr o těch, co mají úřad. Pane Čapku, tady bych byla ráda, kdybyste se mýlil.(24.11.2013)

 • Sifaka
  ****

  Má oblíbená pohádka z dětství :-)(15.4.2009)

 • kingik
  ****

  Je třeba přebrat "živnost" a tradici po velkém loupežníku Lotrandovi. A kdo jiný by měl v rodinném řemesle pokračovat než jeho syn Lotrando mladší. Všechno by pokračovalo dál jak má, jen kdyby jeho potomek nebyl takový nouma, přetrhdílo a budižkničemu v jednom. Převýchova na správného a obávaného loupežníka bude zdlouhavá a pořádně pracná. Studiovou pohádku, která už něco pamatuje, natočila zkušená specialistka na pohádkový žánr Libuše Koutná a do role Lotranda obsadila tehdejšího miláčka národa Vladimíra Menšíka. Pozornost však není po celou dobu soustředěna až tak přímo na něho jako spíše na Lotranda juniora, kterého výborně ztvárnil nedoceněný Milan Stehlík jehož nadabovaný Vilík ze Včelky Máji byl známější než on sám a jeho herecký um. Cením si, že pohádka nesklouzla do očekávaného konce, udržela si nadhled a v závěru měla jen takové malé morální poslání či spíše postesknutí si z úst profesora zahraného neméně skvělým Josefem Vinklářem. Jedná se o úsměvnou pohádku, která mladší ročníky zřejmě neoslní, má však perfektní herecké výkony a netradiční až originální pojetí v neroztahané stopáži. Mé hodnocení: 80%(24.11.2013)

 • honajz
  ***

  Není to špatné, ale ani Menšík nějak nezachrání v podstatě nudné provedení a přepálenou stopáž.(3.1.2015)

 • rt12
  ****

  Čapkova roztomilá pohádka, pnaplněná moudrostí.(20.5.2014)

 • maverick10
  ***

  Tak to je mi velice lito drahy pane, ale to vas budu muset zprovodit ze sveta. Prejete si byt uskrcen, zastrelen ci . . . (at jsem poslouchal jak jsem poslouchal tak jsem tam porad slysel zabit coz neni zrovna nejchytrejsi treti alternativa :-D )(12.6.2009)

 • Tommassi3
  ****

  "Ach, synáčku, naše povolání je krásné a výnosné..a skutečně pro celý chlapy !! A ježto povolání loupežnické !!" Naše tuzemská režisérská legenda v tvorbě pro děti Libuše Koutná se jednou samozřejmě musela dostat i k tvorbě legendy spisovatelské z největších, Karla Čapka, jehož velmi netradiční pohádky jsem měl vždy velmi rád !! Musím přiznat, že toto zpracování, byť osobně mám raději ty animované verze, se neskutečně povedlo, a ačkoliv stejně jako ostatní papundeklové záležitosti staví především na skvostných hereckých výkonech těch největších filmových hvězd té doby, od většiny ostatních se přeci jen maličko liší !! Nejedná se totiž o typickou pohádku pro nejmenší děti, protože zde divák nějakou lásku či nadpřirozené motivy bude hledat jen velmi těžko, i samotné čapkovsky výsostně nadčasové, vtipné a geniální rozuzlení s moralizujícím poselstvím směrem k ouřadům totiž prckové příliš nepoberou, a tak bych jako cílovou skupinu této inteligentní záležitosti viděl spíše diváky s dětským srdcem, jimž nedělá problém se čas od času podívat na svět naivníma upřímnýma dětskýma očima, pak a zřejmě i pouze tehdy ji totiž dokážete ocenit !! Příběh samotný vychází z Čapkovy sbírky Devatero pohádek, jmenovitě z povídky Druhá loupežnická pohádka, v níž strašlivý loupežník Lotrando dává svého syna na studia do klášterní školy, protože z něj chce mít lepšího člověka, než jakým je on sám, ten však po Lotrandově smrti zjišťuje, čím že se jeho otec vlastně živil, a následně má jít v jeho stopách, loupení a zabíjení je mu však proti srsti, navíc se sám často stává obětí protřelých šizuňků, moc selského rozumu, praktičnosti či vrozené inteligence totiž skutečně nepobral, čímž Čapek (ne)chtěně ukazuje i druhou stranu vzdělávání obecně, a tak mu nezbývá než vymyslet rozumný kompromis mezi morálkou a slibem otci !! Oproti logicky se nabízejícímu Smyczkovu snímku Lotrando a Zubejda, kde scénář Zdeňka Svěráka spojuje vlastně dvě povídky najednou a citlivě upozaďuje či spíše parafrázuje čapkovský humor tím svým poněkud laskavějším pro dnešního diváka, se Koutná opravdu velmi striktně drží předlohy a Loupežnická pohádka dík nemastnému neslanému hudebnímu motivu Otmara Máchy, který kupodivu nahradil tradičního Vadima Petrova, který se s tím okouzlujícím Uhlířovým nedá skutečně ani srovnat, vyznívá jako hodně chudý příbuzný, nicméně pouze na první pohled !! Vladimír Menšík jako starý Lotrando si krade každičký záběr pro sebe a patří k tomu nejlepšímu, co film nabízí, nicméně ani Josef Vinklář v roli profesora nemůže zklamat, stejně jako famózní Milan Stehlík se svým Lotrandem mladším, jehož celý národ zná především dík hlasu Vilíka ze Včelky Máji, či Václav Sloup !! A tak jako jediné vady na kráse vidím hlavně již zmiňovanou hudbu a zbytečně infantilní kulisy, na nichž se zub času podepsal nejvíce !!(24.11.2013)

 • otík
  ***

  Těžká studiovka v tom nejtěžším možném kalibru. Kulisy jsou opravdu příšerné. Na druhou stranu půl pohádky v hlavní roli Vladimír Menšík - a to je také těžký kalibr. Ale jakmile zmizí z obrazovky, jde to s pohádkou pěkně z kopce. Naštěstí ale rychle - konec je totiž zcela jiný než známe ze Svěrákova podání. A bohužel je smutnější a daleko reálnější. Ani sám autor ani Josef Vinklář určitě netušili, jak i dnes budou jejich slova o pýše mocipánů aktuální. Průměrná pohádka, která se tak vysoké celkové hodnocení rozhodně nezaslouží.(7.8.2012)

 • Danny F.
  ***

  Povedená pohádka, která mě dost pobavila. 60%(27.12.2010)

 • Mylouch
  ***

  "Budeš přepadávat lidi, ale ve vší počestnosti." (24.11.2013)

 • Micione
  ****

  Opět jedna stará dobrá kulisová pohádka. Je radost poslouchat a sledovat partu geniálních herců, kteří do hraní dali maximum.(4.1.2015)

 • vitekpe
  ****

  Bezvadna, chytra pohadkova povidka. Dobre obsazeni. Trosku satira v zaveru... ;)(27.12.2014)

 • Kovaja
  *****

  Tak tohle je moc krásná klasika s jedním skvělým hercem vedle druhého.Škoda tak krátké stopáže ale i tak co předvedl V.Menšík za 40 min je neskutečný.Tohle sou opravdový pohádky které by se měli pouštět dětem a ne dovoz z Amééériky a Japanu:-)))(10.1.2010)

 • terka805
  ****

  Pohádka / "nepohádka" ... Jak se to vezme. Ano, je to pohádka. Jsou zde loupežníci, dobro a zlo. Nicméně bych se přikláněla spíše k té "nepohádce". Přece jen, má velice dobrou reálnou aktuální a nadčasovou pointu. Jen nevím, jak z toho budou chytré malé děti, které budou zklamány špatným a smutným koncem. Pamatuji si, že tyto pohádky se mi jako menší nelíbily, ale nyní v nich vidím jisté Čapkovo kouzlo. Kulisy jsou příšerné, jak zde již někdo zmiňoval a ubírám tedy tomu jednu hvězdičku.(12.4.2013)

 • anitae
  ***

  Tahle pohádka mě vždy nějak míjela. "Už jste někdy viděli někoho kdo má úřad aby nebyl tak trochu náfuka, nelida, a taky nezdvořák? neviděli, viďte..já taky ne, ale nemělo by to tak být, že?"(24.11.2013)

 • Schlierkamp
  *****

  Československá televizní pohádka natočená podle předlohy K. Čapka. Známý příběh vypráví o tom, jak študovaný Lotrando mladší převzal po smrti svého otce jeho loupežnické řemeslo. Neobyčejná úsměvnost snímku je založena na výkonu loupežnické bandy, v níž se nacházely takové osoby jako P. Čepek, V. Sloup či J. Faltýnek. Nejvíce zasloužené pozornosti však na sebe trhával vůdce lupičů Lotrando, v jehož postavě dokázal neuvěřitelný V. Menšík uplatnit všechny své komediální schopnosti. Nerad bych ale zapomněl na jeho loupežnického učeného synka, oblékaného do šatů s volány, jehož velmi sympaticky zahrál M. Stehlík a jeho téměř životní výkon byl taktéž obdivuhodný. Krátké, ale nesmírně vtipné, zejména první půle v loupežnické skrýši byla skvělá, dílo známé pohádkové režisérky L. Koutné si dle mého názoru zaslouží plný počet hvězd.(5.1.2015)

 • Danulinda
  ****

  Trošku mě mrzel nepohádkový a pro děti zbytečně tvrdý konec, ale tlupa okolo jedinečného pana Menšíka byla dokonalá, stejně jako učitel pan Vinklář.(2.4.2010)

 • med
  ****

  Totéž jako Doktorská pohádka.Mistr Menšík nemá chybu.(12.2.2014)