Železný obr

The Iron Giant

Železný obor

The Iron Giant

Animovaný / Rodinný / Sci-Fi / Komedie / Dobrodružný / Krimi / Akční

USA, 1999, 86 min (Director's cut: 90 min)

King Kong, E.T. a Superman dohromady – to celé ručně animované a nadabované Jennifer Aniston nebo Vinem Dieselem. Šílenost? Nikoliv! Železný obr se ve všech možných ohledech liší od "klasické Disneyovky" (tm) a vlastně nemá ani moc společného s celorodinnými 3D hity jako Hledá se Nemo. V první řadě je dobré vědět, že tohle není film pro nejmenší diváky (asi by se nudili a dost věcí nepochopili). Je to film pro dospělé, ve kterých ještě přebývá kousek dětské duše. A docela dobře si Obra dokážu představit coby normální-hraný snímek. Železný obr neoplývá kdovíjakým příběhem, jeho síla tkví v prokreslených postavách (včetně titulního plecháče) a spoustě odkazů na staré komiksy, filmy a studenou válku. Blíž dospělým japonským animákům se američtí filmaři zatím zřejmě nedostali. 90% Zajímavé komentáře: Lima, InJo(18.7.2005)

Pěkná pohádka. Škoda, že jsem na ní nenarazil, když jsem na ní měl věk. Takhle si jí můžu jen užít, tenkrát by to bylo něco!(31.3.2011)

Tady trošku nechápu produkční či režisérův záměr. Proč takové množství úžasných odkazů, detailů a nápadů vtělil do tak prostého dětského příběhu? Či z jiného úhlu: Proč je příběh, který se skvěle hodí pro malého diváka prošpikován tolika věcmi, které on prostě nemůže docenit, navíc v animačním retro stylu 60tých let? Myslím, že tento rozpor (který se třeba v "The Incredibles" podařilo vyvážit dokonale) by mohl být hlavní příčinou neúspěchu tohohle filmu. Ale filmovým fandům by tenhle animák určitě uniknout neměl.(25.7.2005)

Fajn animák.(25.1.2011)

Přiletělo to z vesmíru. Možná vetřelec, možná Sputnik….. Udělat si domácího mazlíčka z obrovského robota co žere železo a kterému by jeho dovednosti mohl ET a podobné mimozemské návštěvy závidět, je snem každého kluka. Film neoslní animací, ale příběhem. Drží se známých a osvědčených pravidel, je vtipný, až se mladej ,,trhá“ smíchy. Pohádka o obrovi co má duši, zahrávající si se studenou válkou, mimozemšťany a hajzlama z tajný služby celkem spolehlivě vybuduje v dětech nenávist vůči americké vládě :-)), a možná i mnozí dospělí při ní uroní ,,kroupu“. P.S: Věnováno památce Železného obra. PŘÍBĚH ***** HUMOR *** AKCE ** NAPĚTÍ **(20.11.2009)

• - Když Hogarth poprvé ukazuje Robotovi komiksy se Supermanem, v pozadí můžeme slyšet úvodní píseň k Supermanovi Davea Fleischera z roku 1941. (D3VIL)

• - Americký filmový inštitút nominoval The Iron Giant medzi 10 najlepších animovaných filmov všetkých čias – k 1. januáru 2013 mu v tomto rebríčku patrilo 71. miesto. (marlon)

• - První kreslený film, jehož hlavní hrdina je generován počítačově. (D3VIL)