Osudová přitažlivost

• slovenský

Osudová príťažlivosť

Drama / Thriller

USA, 1987, 120 min

Dosti kontroverzni a roporuplny snimek, z ktereho si kazdy vezme neco jineho.(7.9.2003)

...." Jo hochu, chceš nahodilý sex? Ve dřezu i s nádobím? Se špagetama, Madam Butterfly a Chateauneuf-du-Pape? Tak jo, ale tvrdě za to zaplatíš....králíkem, dítětem, kariérou, osobní svobodou......". Psychopatickou intelektuálku hrála Glenn Close tak, že si po shlédnutí tohoto filmu asi hodně zadaných chlapců rozmyslelo......(1.2.2005)

Keď som sa dívala na šialene presvedčivý výkon Glen Close, zdá sa mi prinajmenšom trestuhodné, že za stvárnenie psychicky narušenej ženy nezískala Oscara. Toto je typický psycháč, ktorého jedinou zbraňou proti - divákmi nenávidenej - predvídateľnosti, sú hlavní hrdinovia - nikto iný sa do pozície uhladeného gentlemana nehodí viac než Michael Duglas a nikto iný by vzbrklú a nervóznu Alex nezahral lepšie ako Glen Close. Nie príliš objavný námet je teda zatienený perfektne gradovanou atmosférou a hereckými výkonmi, čo si 4* rozhodne zaslúži.(19.6.2011)

Ačkoliv se Lyne čas od času pokusil o ambicióznější projekt (např. Jakubův žebřík), jeho prvoplánová režie vždy rozdrtila veškeré snahy o nějakou změnu!! Vychutnává si erotické sekvence, používá hloupé motivy a kýčovité symboly, snaží se být za každou cenu efektní.. Přesto ale mnohdy velmi trefně obsadí herečku (Diane Lane v Nevěrné či právě Glen Close), která suverénně předčí svého hereckého kolegu a i přes nastavovaný konec se Lyneovi v thrilleru Osudová přitežlivost daří uchovat atmosféru a napětí a se svým oblíbeným tématem nevěry pracuje vcelku důstojně!!(8.12.2005)

• kiddo

Ad čegevarovy tlachy: Ženská se vědomě a se znalostí všech okolností a možných důsledků rozhodne pustit se do aférky hodné podprůměrně inteligentní sekretářky vedoucího lokální pobočky KFC (mmt, málo nuancí: ona tu aférku sama iniciuje!), načež veškerou zodpovědnost za vzniklé problémy a vinu na celé situaci hodí na chudáka chlapa, jako by ten nevstupoval do vztahu předem konsenzuálně definovaného jako fyzická necitová jednorázovka a měl nyní povinnost s dříve zdánlivě nezávislou ženskou zacházet jako s nesvéprávnou šestnáctiletou chuderkou násilně přehnutou na zadním sedadle rozhrkaného trabantu. Jestli se v tomhle měl skrývat jakýkoli (anti)emancipační nebo (anti)rodinný podtext (chvílemi je vážně problematické poznat, kterým směrem že se to houpe), tak jsem ráda, že jsem příliš tupá na to, abych jeho jemnosti vnímala. Jsem sice jen genderově neprobuzená pipka od plotny, ale z dvojice "přiznaně jednou nevěrný chlap" a "žena nehrající podle pravidel a vydírající svou mindou s úmyslem vzít si vše, co se jí zachce" mi přece jen jako sobecká nezodpovědná svině nepřipadá ten chlap. Pokrytečtější "emancipovanou" ženu extrémně závislou na chlapovi aby ve filmu pohledal. Jo a je to předvídatelná a stylově okoukaná nuda.(7.5.2011)

• - Film logicky vyvolal mnoho kontroverzních ohlasů. Kritika s oblibou psala o "nejhorším filmu o námluvách" či o "skutečnosti, že bezpečný sex vlastně neexistuje". Filmu bylo také vytýkáno množství chyb a děr ve scénáři. (-bad-mad-wolf-)

• - Film vznikl tak, že britský scenárista James Dearden natočil v roce 1979 středometrážní snímek s názvem Rozptýlení. Když ho uviděli producenti, koupili od něj práva. (Zdroj: kniha Slavná světová filmová klasika). (M.B)

• - S Glenn Close se do role Alex původně nepočítalo, nicméně poté, co se dokázala na konkurzu během necelé půlminuty proměnit z vyrovnané ženy v absolutního šílence, byla bez námitek přijata. (-bad-mad-wolf-)