poster

Princové jsou na draka (TV film)

Pohádka / Hudební

Československo, 1980, 60 min

 • Xmilden
  ****

  Totální úlet na druhou.(16.12.2008)

 • Adam Bernau
  ****

  Finále, vrcholící v Slunce nám svítí atd., dosahuje velkoleposti Let the sunshine Formanových Vlasů. Nejraději mám ale princezny Lenky Jsou tady zlé časy. Eine Bemerkung k písni Hlupáku najdu tě: Teprve před několika lety jsem si všiml, že se zde nezpívá "sotva byl náš svět stvořen", nýbrž "...váš...". Pořád mě to tahá za uši. Stvoření "vašeho světa" působí v tomto kontextu natolik nepřirozeně, že jsem nakloněn vidět v něm zásah komunistické cenzury, pro niž muselo být stvoření našeho světa (tedy světa jako takového) nepřípustné, nemarxistické (a tedy nevědecké), tmářské a kleroreakční. Naproti tomu změnou na stvoření "vašeho světa" se dostává do hry třídní antagonismus: hloupost patří do světa prohnilé vládnoucí třídy. Navíc je naznačeno, že její "svět" byl "stvořen", tedy je něčím nepřirozeným. Případná námitka, že "vaším světem" mohl Svěrák mínit svět nadutců, neobstojí pro svou vratkost, neboť sotva lze stanovit, čím by tento jejich "svět" byl konstituován. Pokud jde o nepísňovou složku: Najdeme jinou pohádku, v níž by na tak malém prostoru byla každá postava kultovní, včetně marginálních? Zajisté ne, Vaše Veličenstvo. Nebo pohádku orámovanou černobílým, šedivě všedním a veskrze smutným (neukočeným) příběhem? Zajisté ne, Vaše Veličenstvo. Čenského postava je sice ještě víc na přesdržku než samotný Čenský, ale mění to na věci něco? Zajisté ne, Vaše Veličenstvo.(1.3.2015)

 • Radyo
  ****

  Legendární televizní pohádka se známými písničkami (Dělání, Statistika nuda je) a komediálními prvky. Herecké obsazení je skvělé (Menšík, Bohdalová, Čenský aj.) a vůbec se jedná asi o nejlepší pohádku, vyrobenou ryze pro televizi. Z pozdější doby by jí snad mohla konkurovat ještě pohádka O princezně, která ráčkovala.(23.6.2003)

 • Mertax
  ****

  Dělání, dělání, všechny smutky zahání, dělání, dělání je lék. Platí to, a to v obou slova smyslech....:)(22.1.2007)

 • Gemini
  ***

  Nejenom princové, ale celý nápad téhle pohádky je tak trochu na draka - ale co naplat, jsou tu "to svoje" hezky vtipně hrající herci a hlavně legendární Svěrákovy-Uhlířovy písničky. Zvlášť ta o tom hlupákovi je stále aktuální... 70%(24.12.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace