Princové jsou na draka (TV film)

Pohádka / Hudební

Československo, 1980, 60 min

70% - Nejvíc si samozřejmě pamatuju ten známej song... :)(9.3.2008)

Je to roztomilá hudební pohádka, natočena s minimálním rozpočtem, což děckému divákovi je šumafuk. Samozřejmě, že nemůže konkurovat pohádkám typu "Pyšná princezna" nebo "Byl jednou jeden král" atd.... Tyto pohádky byly i svými dialogy dělány pro větší děti a dospělé. Scénář pana Chaloupky neoplývá bůhví jakým vtipem, ale v dnešní době nezaměstnanosti opět vypadá jako agitka pro mladé lidi. Jenže jako pokoukání je to tak pro děti do 10.let. Hudba a písničky velmi pěkné - vlastně tohle proslavilo tuto pohádku, že i po 27 letech se na to můžeme podívat.(30.11.2007)

Písničky zde nezapomenutelné navždy :-)(18.12.2011)

Klasika ve které se hodně zpívá, ale k srdci mi moc nepřirostla 60% :)(28.12.2016)

Finále, vrcholící v Slunce nám svítí atd., dosahuje velkoleposti Let the sunshine Formanových Vlasů. Nejraději mám ale princezny Lenky Jsou tady zlé časy. Eine Bemerkung k písni Hlupáku najdu tě: Teprve před několika lety jsem si všiml, že se zde nezpívá "sotva byl náš svět stvořen", nýbrž "...váš...". Pořád mě to tahá za uši. Stvoření "vašeho světa" působí v tomto kontextu natolik nepřirozeně, že jsem nakloněn vidět v něm zásah komunistické cenzury, pro niž muselo být stvoření našeho světa (tedy světa jako takového) nepřípustné, nemarxistické (a tedy nevědecké), tmářské a kleroreakční. Naproti tomu změnou na stvoření "vašeho světa" se dostává do hry třídní antagonismus: hloupost patří do světa prohnilé vládnoucí třídy. Navíc je naznačeno, že její "svět" byl "stvořen", tedy je něčím nepřirozeným. Případná námitka, že "vaším světem" mohl Svěrák mínit svět nadutců, neobstojí pro svou vratkost, neboť sotva lze stanovit, čím by tento jejich "svět" byl konstituován. Pokud jde o nepísňovou složku: Najdeme jinou pohádku, v níž by na tak malém prostoru byla každá postava kultovní, včetně marginálních? Zajisté ne, Vaše Veličenstvo. Nebo pohádku orámovanou černobílým, šedivě všedním a veskrze smutným (neukočeným) příběhem? Zajisté ne, Vaše Veličenstvo. Čenského postava je sice ještě víc na přesdržku než samotný Čenský, ale mění to na věci něco? Zajisté ne, Vaše Veličenstvo.(1.3.2015)

• - Ivana Andrlová v pohádce skutečně zpívá, nikdo ji nedabuje. (M.B)

• - Podle stejného scénáře vznikla v roce 1990 v režii Petra Obdržálka i stejnojmenná rozhlasová pohádka. (Miggi90)

• - Režisér Jiří Adamec natočil film za pouhé tři dny. (dopita)