Detektiv Martin Tomsa (TV seriál)

Krimi

Česko, 1994, 18x70 min

Předloha:

Ivan Kříž (kniha)

Ivan Kříž

Marek Vašut, Michal Dlouhý, David Matásek, Petra Jungmanová, Jan Zvoník, Martin Havelka, Erik Pardus, Kateřina Brožová, Jiří Pomeje, Jiří Schwarz, Sabina Laurinová, Svatopluk Skopal, Luděk Munzar, Jaroslav Satoranský, Veronika Žilková, Ladislav Lakomý, Igor Bareš, Zdena Studenková, Josef Karlík, Milena Dvorská, Dana Syslová, Otakar Brousek ml., Šárka Marková-Brázdová, Jan Potměšil, Petr Štěpán, Jaroslav Dufek, Pavel Zatloukal, František Řehák, Jana Musilová, Jiří Datel Novotný, Jiří Pecha, Lada Jelínková, Jaroslav Rava, Markéta Hrubešová, Michaela Kuklová, Tomáš Hanák, Pavel Soukup, Veronika Jeníková, Petr Pospíchal, Jaroslav Kuneš, Zdeněk Maryška, Zuzana Slavíková, Petr Halberstadt, Martina Preissová, Roman Slovák, Eva Tauchenová, Nikola Syslová, Jiří Kodeš, Lída Vlášková, Lenka Jelínková, Kateřina Burianová-Rajmontová, Lenka Filipová-Kudelová, Miroslava Kolářová, Luboš Ondráček, František Derfler, Jan Kučera, Josef Bouček, Lubomíra Sonková, Tomáš Sagher, Aleš Zbořil, Josef Polášek, Jan Bidlas, Hynek Kubasta, Monika Maláčová, Ivan Urbánek, Jitka Sedláčková, Eva Matalová, Hana Houbová, Aleš Jarý, Karel Adam, Drahomíra Hofmanová, Eva Jelínková, Danuše Klichová, Karel Mišurec, Jiří Štancl, Monika Kobrová, Ladislav Suchánek, František Švihlík, Jan Novotný, Milena Šajdková, Miloslav Kopečný, Jindřich Khain, Karel Pospíšil, Václav Helšus, Karel Hoffman, Stanislav Fišer, Jana Ebertová, Taťána Schottnerová, Petr Jančařík, Pavel Leicman, Eva Vidlařová, Tomáš Mann, Stanislav Tříska, Kamil Halbich, Petr Pelzer, Anna Javorková, Alois Liškutín, Viktor Skála, Zdena Haláková, Daniel Dítě, Ondřej Mikulášek, Ivana Valešová, Marek Daniel, Milena Marcilisová, Vladimír Hauser, Václav Svoboda, Natálie Drabiščáková, Libuše Billová, Jiří Jurka, Ladislava Dujsíková, Jana Janěková, Ladislav Cigánek, Josef Jurásek, Simona Peková, Stano Slovák, Irena Žáčková, Jana Hrušková, Nela Boudová, Vlasta Fialová, Jiří Balcárek

Navzdory tomu, že tento cyklus není příliš dobře hodnocen, dávám téměř plné hodnocení. Na sérii příběhů soukromého detektiva Martina Tomsy mě zaujalo hned několik věcí. Líbí se mi prostředí - Brno, postavy - Marek Vašut, samotné příběhy,Škoda Favorit a také to, že se jedná o počin, který ukazuje případy z moderní doby. Nehodnotím z hlediska kriminalistického (reálnost vyšetřování, atd.), režie a hereckých výkonů. Nerozumím tomu, tak proto jsem bral v úvahu jen mé osobní pocity.(10.11.2006)

Když to poprvé běželo v televizi, připadalo mi to zajímavé. Některé díly mne dokonce nadchly. Když jsem je viděl podruhé, mělo to stejnou sílu. Samozřejmě byly díly špatné i dobré, ale většina mne bavila. Průměrná podívaná, co mně neurazila. Vašut nebyl špatný. A nejlepší díl...asi Veronika.(21.12.2009)

Většinou mne bavilo spíš kouzlo nechtěného, ale ono i to neumětelství tvůrců seriálu dovede diváka přitáhnout k obrazovce, aby zjistil, zda další epizoda bude stejně slabá jako ta minulá. A některé díly (třeba "Veronika" - to je ten s "Éos" a její matkou, coby obětmi zločinných přátel) jsou doslova k popukání. Mimo to - Marek Vašut je přece jenom sympaťák a tak mi z toho vychází čistý průměr. Nesmrtelná hláška: "TO BYLO KECŮ VO NĚMCÍCH A JAK JSME DOPADLI? TEĎ TADY MÁME KRETÉNA ZASRANÝHO BARVAMA!"(11.8.2007)

• Orlau32

Bez vůně a šťávy, ale hlavně bez veškerého napětí !(28.9.2010)

• gudaulin

V době uvedení, tedy v první polovině 90. let ještě snesitelná záležitost, kde paradoxně největším kladem byla přítomnost Marka Vašuta v hlavní roli neohroženého detektiva. Jinak jde o lacinou a v některých dílech i ze scénáristického hlediska hrubě nedodělanou práci. Za tři nejpovedenější příběhy nechávám dvě hvězdičky, ale dnes bych patrně byl přísnější a jednu ubral. Celkový dojem: 30 %.(10.8.2008)