Ikarův pád (TV film)

Československo, 1977, 101 min

Vladimír Menšík ve spárech démona zvaného alkohol. Nejlepší role tohoto herce.(20.5.2014)

Veden jistou rukou Františka Filipa podle partitury Jiřího Hubače, předvádí výtečný Vladimír Menšík herecký koncert, na který se jen tak nezapomíná. Přestavuje nám pozvolnou a občas téměř nenápadnou destrukci vztahů i osobního života jednoho obyčejného alkoholika, netlačí přitom na pilu, nepřehání, přesto vytváří tíživou atmosféru v níž se blýská emocemi jako uprostřed gigantické bouře, aby se mi nakonec prohnal hlavou jako emocionální tornádo. Výtečně zpracované téma, které herci s Vladimírem v čele vypilovali k naprosté dokonalosti a vytvořili z něj jeden z největších klenotů české televizní tvorby. I po několikáté mě to dostalo potvrdilo své místo v první desítce mých oblíbených televizních filmů.(6.9.2013)

Nejen kvůli hereckému umu jsem neměl problém Menšíkovi roli alkoholika bez problémů věřit. Výborná studie vzniku a vývoje závislosti, na jejíž platnosti nic nezměnilo ani 31 let od natočení.(6.7.2008)

Spolu s pokračováním Tažní ptáci asi to nejlepší, co kdy Jiří Hubač napsal. A co pan Menšík zahrál.(19.4.2006)

Opět mě pan režisér František FILIP nezklamal. Je to můj oblíbenec, hlavně pokud točí jakékoli historické filmy nebo sariály. To nemá chybu. Ikarův pád byl super, ikdyž to bylo ze života. Pan MENŠÍK, absolutní jednička.(8.10.2007)