Padlé ženy

Magdalene Sisters, The

• slovenský

Padlé ženy

Irsko / Velká Británie, 2002, 119 min

Jen ať všichni vidí, jaké zrůdnosti se odehrávají tam, kde je šéfem Bůh. Jak vidno, vše je o lidech. Jelikož, pokud by lidé v tomto pravdivém příběhu konali podle toho, co jim káže nejvyšší, byl byl sám Bůh tím největším zločincem v dějinách Vesmíru.(16.3.2009)

Na jednu stranu docela drsny drama ukazujici pomery v sedesatejch letech v Irsku, kde se zenska koukla na chlapa nebo ji znasilnil a uz letela do ustavu k jeptiskam, u kteryho si clovek bude rikat, ze to prece neni mozny. Jenze je, pribeh je podle skutecnejch udalosti. Na druhou stranu si ale zase clovek musi rikat, proc by mel tem zenskejm fandit, jasne, jsou tam nepravem, ale vetsina je jen anonymni a tech par hlavnejsich dela vicemene to samy, co ostatni, takze si je clovek nijak zvlast neoblibi. Jinak ale z toho je trochu citit pokus o novej Prelet nad kukaccim hnizdem, jeptisky se tvari desne mile a hodne a pritom to jsou svine, tech par hlavnejsich zenskejch se snazi nejak utect, akorat nejaka ta propracovana postava, ktera by celej film tahla, tu chybi. Ale rozhodne se jedna o dobre natocenej a skoro neznamejma hercema skvele zahranej film, kterej ma urcite co nabidnout. Slabsi 4*.(28.8.2009)

Smutné svědectví toho, že zločiny církve neskončily s pálením čarodějnic, ale že přetrvávají do 20. století, kdy stále může dojít náboženský fanatismus dojít tak daleko, že rodiče své vlastní dcery, třeba za to, že se baví s chlapci (coury jedny nemravné) nebo že se nechají někým znásilnit (pokušitelky jedny zkažené), nechají zavřít do nápravného ústavu, kde mají modlitbou a prací dojít po vzoru Máří Magdaleny k vykoupení za své "hříchy" a přitom jen tak mimochodem otročit v prádelně a nechat se terorizovat a bičovat sadistickými jeptiškami. Film je velmi působivý a mnoho scén se vám zadře pod kůži, kdy třeba jsou chovankyně po letech věznění natolik "institucionalizované", že už ani nechtějí utéct a postupně degenerují v podobné svině jako jejich věznitelky. Herecké obsazení je neznámé, ale o to lepší, režie Petera Mullana střídmá, ale o to působivější. Modlete se a pracujte, ovečky, sic vás stihne věčné zatracení! (promiňte, nechal jsem se unést:)(26.8.2005)

https://www.youtube.com/watch?v=6DoAlothonQ ... o to smutnejšie, že sa to voľakedy naozaj dialo. Výborne vybraté herečky do jednotlivých rolí, klobúk dole ... a Mullan dobre natočil.(26.11.2013)

Vyborně natočený film s hlubším obsahem, který zachycuje docela krutou skutečnost... Bohužel i něco takového se v civilizované společnosti může/mohlo dít... Na naše poměry bych to dala tak do konce 19., počátku 20. století, ale jiný kraj jiný mrav...(5.5.2005)