Padlé ženy

Peter Mullan

Paul Trijbits

Kostýmy:

Trisha Biggar

Podobné filmy nemám ráda, protože mě nutí připustit, že některé jednostranné agitky jsou mi mnohem sympatičtější než jiné, navíc v nich obvykle chybí nějaké výrazné zadostiučinění na záporácích (ideálně v podobě markýze de Sade vtrhnuvšího na promítání "Zvonů od svaté Marie", kde by pustil Poslední pokušení a během projekce by z řad jeptišek znásilnil aspoň polovinu – a to jen proto že druhou by do konce filmu nestihl). „Padlé ženy“ jsou jednostranným obviněním, jehož okázalá démonizace církve mi vředy rozhodně nedělá (asi nebude náhodou, že matku představenou matku představenou hraje stejná herečka, kterou v Robinu Hoodovi žeru jakožto uslintanou čarodějnici), snímek je ale mnohem méně působivý, než být mohl, a to především proto že ona extrémní krutost a absurdita se řine z každého záběru s takovou intenzitou, že v polovině filmu už jsem nebyla schopna ji vnímat. Kde by mohly být „Padlé ženy“ i působivější než takový „Přelet nad kukaččím hnízdem“, tam ztrácejí už kvůli pojetí tématu coby neustálého utlačování a pošlapávání postav; chybí tu možnost vzepřít se, bojovat a prohrát, přičemž právě prohra je to, kvůli čemu jsou podobné filmy tak dechberoucí. PS: Nora-Jane Noone nejenže vyslovuje shit jako šajt ještě svůdněji než v „Pádu do tmy“, ale tady se ukazuje rovnou jako prototyp krásné ženy nečasopisového typu. Tímto si z obdivu k její Bernardette nechávám růst vlasy.(16.8.2008)

Ani se nechce věřit, že něco takového v Irsku existovalo až do r. 1996. Útulná zařízení pro děvčata, kam se dostaly třeba jen proto, že porodily nemanželské dítě, někdo je znásilnil, nebo se prostě jenom příliš líbily chlapcům. Pak už mohly jenom pracovat, modlit se a nechat se devastovat na duši i na těle fanatickými řádovými sestrami i chlípnými kněžími. Cesty zpátky už většinou nebylo, zato pak mohly odpočívat v pokoji pod dozorem Boha všemohoucího, na Zemi zastoupeného všemocnou katolickou církví. Pozdrav pánbůh.(9.4.2011)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $4,890,878Tržby Celosvetovo $20,957,001(13.11.2009)

Obraz bigotného zaslepeného kresťanstva a výrazne patriarchálnej spoločnosti. Človeku sa až nechce veriť, že niečo takéto je možné v Európe ešte na konci 20. storočia. Sinead O’Connor vychovávaná rádovými sestrami by asi vedela veľa rozprávať o podobných výchovných metódach. Príliš trpké, príliš smutné, príliš pravdivé...(26.7.2004)

Silný príbeh a veľmi dojímavý film, podobný, no predsa nie rovnaký ako Hriešnice. Oba sú kvalitatívne na úrovni a ťažko ich porovnávať. Oba majú odo mňa 5* a oba sa ma hlboko dotkli. Oba sú výborne nakrútené, majú mrazivú atmosféru a majstrovsky miešajú beznádej s nádejou. Možno aj vďaka kratšej minutáži a hutnosti asi o jeden malý kúsoček lepšie hodnotím Hriešnice.(2.9.2005)

• - Sám režisér Peter Mullan si zahrál otce chovankyně Uny, která se pokusí utéci z prádelen. (Amplifier)

• - Otec Jany Noone (Bernardette) býval v mládí řidičem dodávky pro Galewayský Magdalenský domov svatého Michala. Byl skvělý zdroj dodatečných informací. (Amplifier)

• - Písničkářka Joni Mitchell později napsala píseň "The Magdalene Laundries", která se stala neoficiálním protestsongem pozůstalých z Magdalenských domovů. (Amplifier)