Karneval duší

Carnival of Souls

• slovenský

Karneval duší

Thriller / Horor

USA, 1962, 78 min (Director's cut: 84 min)

Herk Harvey

John Clifford

Maurice Prather

Gene Moore
  • eraserhead666

Nebýt skvělé varhaní hudby, docela dobrého hereckého výkonu hlavní představitelky, obstojné kamery a opravdu děsivého chlápka s bílým ksichtem (společně se všemi dalšími duchy), asi bych u toho usnul. Ono se zdá, že můj výčet pozitiv by alespoň na průměrný film (horror) stačil (připočteme-li k tomu černobílé provedení, což je u mě vždycky plus), ale v tomhle případě nestačí. Pokud tam není chlápek s bílým ksichtem, je to nuda. Navíc mě strašně sral soused hlavní hrdinky.(19.2.2011)

No tak ale... bol som unesený! Dokonalá atmosféra, ktorá vo svojej dobe musela byť takmer až neznesiteľná, krajne sympatická hlavná hrdinka s ktorou to celé prežívate o to viac. Hororová poéma o umieraní akú som nevidel. Nemám na to vedomosti, ale veľmi ľahko si dokážem predstaviť, nakoľko až žánrotvorná (z pohľadu viacerých tvorcov, nie len Romera) bude táto záležitosť.(1.2.2009)

Díky znalosti pozdějších filmů, které se "Karnevalem duší" nechali inspirovat, jsem pointu brzy celkem správně odhadl, ale za to tento snímek opravdu nemůže. Candace Hilligoss chvílemi na můj vkus poněkud příliš tlačila na pilu, ale to je všechno, co lze tomuto hororovému kousku, v němž se smazává hranice mezi snem a realitou a který disponuje vynikající hudbou a kamerou, vytknout.(21.11.2010)

Čekal jsem od toho trochu něco jiného. Nicméně to co mi Herk Harvey nachystal bylo moc dobré. Atmosférická paráda od prvních minut s Candace Hilligoss v hlavní roli, o jejíž postavě Mary Henry člověk neví co si myslet. Je v pořádku, nebo utrpěla opravdu tak velký šok po nehodě a klame jí představivost? Z pohledu dnešní doby již jsme na podobné scénáře a jejich konce zvyklí a tak není pro nás těžké si domyslet jak to celé bude. Pro lidi v roce 1962 to ale až tak zvyklé nebylo. Vizuálně dostačujicí, dramaticky se stupňující a hlavně opravdu, i z pohledu dnešní doby, dost atmosférický snímek. Hlavně díky ponurému černobílému provedení.(9.4.2013)

Vizuálne a dejovo jednoduchý, no i pre dnešného diváka pomerne pôsobivý zástupca klasickej hororovej školy, t. j. diela, ktoré neobsahuje jedinú kvapku červenej tekutiny. Vo svojej dobe sa určite jednalo o klenot žánru, no dnes môže byť film v určitých okamihoch vnímaný ako nudný a v samotnom závere i mierne komický. Ale aj napriek týmto občasným neduhom dokáže snímka vo väčšine svojej veľmi sympatickej stopáže navodiť napínavú až skľučujúcu atmosféru, ktorá je v kombinácii s pôsobivou hudbou a hereckým výkonom titulnej predstaviteľky Candace Hilligoss hlavným pozitívom diela.(18.10.2007)