Karneval duší

Carnival of Souls

• slovenský

Karneval duší

Thriller / Horor

USA, 1962, 78 min (Director's cut: 84 min)

Herk Harvey

John Clifford

Maurice Prather

Gene Moore

impozantni vykon hlavni predstavitelky..... vyborny scenar, rezie.... dechberouci danza maccabra konec.. tak, tady to Shyamalan vykradl ! .... 9/10(6.5.2008)

"Carnival of Souls" patrí medzi tie filmy, ktoré budú mať vždy rezervované miesto v pomyselnej horrorovej sieni slávy. Je to čiernobiely snímok s tajomným príbehom, mrazivou atmosférou, pôsobivými hudobnými doprovodmi, výbornou kamerou a skvelou Candace Hilligoss v hlavnej úlohe. Na svoju dobu veľmi progresívne dielo. ****(21.9.2008)

Normálně bych to hodnotil někde mezi 4 - 4,5 , ale s ohledem na rok vzniku těch pět dát musím, protože je až k neuvěření, jakou atmosféru se tvůrcům v roce 1962 (!!!!!) podařilo v tomto snímku vytvořit.(11.8.2009)

(Obsahuje spoilery). "Woow. On je duch"- povedalo si milióny ľudí, keď dopozerali Šiesty zmysel. Kto vie, či by boli takí prekvapení, keby pred tým videli o viac ako 30 rokov starší Karneval duší. A nieje to len oná pointa, ktorá robí tento horor výnimočný. Ba naopak, film skvelo funguje ako celok a na rozdiel od svojho novšieho bratčeka poznanie pointy nezabraňuje tomu, aby ste si ho mohli naplno vychutnat aj viac krát. Nádherné nedoslovné rozprávanie, veľmi intenzívna hororová atmosféra, divák viac ako sleduje, skutočne prežíva temný osud hlavnej hrdinky. Horor, ktorý predbehol svoju dobu. (9/10)(28.2.2009)

„Naša varhanica dokáže doslova pohnúť dušou.“ Bola by škoda vpustiť si túto jedinečnú hororovú atmosféru do bytu, ak vám za oknami nepanuje sychravé, zahmleno zasnežené zimné počasie, keď vám od chladu fialovejú prsty na rukách. Disciplinované herecké výkony, impozantná hrôzostrašná atmosféra a šokujúce záverečné vyvrcholenie, ktoré podozrivo pripomína iné šokujúce rozuzlenie, konkrétne z filmu... ale nie, to vám nemôžem urobiť. P.S. Film okrem názvu vďakabohu nemá nič spoločné s rovnomenným neskorším "klauním" krvákom z produkcie Wesa Cravena. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/192399/Karneval-dusi-80.html(18.1.2009)