Karneval duší

Carnival of Souls

• slovenský

Karneval duší

Thriller / Horor

USA, 1962, 78 min (Director's cut: 84 min)

Herk Harvey

John Clifford

Maurice Prather

Gene Moore

No tak ale... bol som unesený! Dokonalá atmosféra, ktorá vo svojej dobe musela byť takmer až neznesiteľná, krajne sympatická hlavná hrdinka s ktorou to celé prežívate o to viac. Hororová poéma o umieraní akú som nevidel. Nemám na to vedomosti, ale veľmi ľahko si dokážem predstaviť, nakoľko až žánrotvorná (z pohľadu viacerých tvorcov, nie len Romera) bude táto záležitosť.(1.2.2009)

• eraserhead666

Nebýt skvělé varhaní hudby, docela dobrého hereckého výkonu hlavní představitelky, obstojné kamery a opravdu děsivého chlápka s bílým ksichtem (společně se všemi dalšími duchy), asi bych u toho usnul. Ono se zdá, že můj výčet pozitiv by alespoň na průměrný film (horror) stačil (připočteme-li k tomu černobílé provedení, což je u mě vždycky plus), ale v tomhle případě nestačí. Pokud tam není chlápek s bílým ksichtem, je to nuda. Navíc mě strašně sral soused hlavní hrdinky.(19.2.2011)

Pro Mary v jistou chvíli přestáva existovat hranice dvou světů,který z nich je ten pravý? První ve kterém si připadá ztracená,nepochopená,nebo druhý,který jí tolik děsí i přitahuje zároveň. Odpověď na její otázku čeká nedaleko, stačí jen udělat zásadní krok.-))(17.12.2008)

Každý nakonec najde tanečníka pro dans macabre ať už se tomu brání nebo nebrání.(26.12.2006)

"Carnival of Souls" patrí medzi tie filmy, ktoré budú mať vždy rezervované miesto v pomyselnej horrorovej sieni slávy. Je to čiernobiely snímok s tajomným príbehom, mrazivou atmosférou, pôsobivými hudobnými doprovodmi, výbornou kamerou a skvelou Candace Hilligoss v hlavnej úlohe. Na svoju dobu veľmi progresívne dielo. ****(21.9.2008)

• - Po uvedení byl film kasovní propadák. Agent herečky Candace Hilligoss ji po zhlédnutí filmu dokonce odmítl dále reprezentovat. Svůj fanouškovský základ si získal až později a roku 1989 byl dokonce restaurován a kolorován. (Mr. Filuta)

• - Herk Harvey natočil film, který se sice nestal kasovním trhákem, ale rozhodně je milníkem moderního hororu a uměleckým dílem, které předjímá postupy klíčového snímku George Romera Noc oživlých mrtvol (1968) nebo filmu Země mrtvých (2005).

• - Natáčení trvalo pouhé tři týdny. (Holina)