Okamžik pravdy

Moment of Truth, The

Itálie / Španělsko, 1965, 103 min

Francesco Rosi
  • Houdini

Zlatá Palma - výběr(3.1.2006)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1965 - Nominácia na 1. cenu(3.1.2013)

Španělské drama o realitě býčích zápasů a životní cestě vesnického chlapce Miguele za toreadorskou slávou. Aréna tají dech, když si člověk a zvíře hledí do tváře. Podchycení života slavného toreadora. Za zmínku stojí, že Miguela hraje reálný toreador a to jeden s neslavnějších „Miguel Mateo 'Miguelín“ Film dosahuje až k autentičnosti dokumentu corridy. Dobře udělaný film.(22.12.2007)

Zajímavé zasvěcení do světa toreadorů a býčích zápasů se spoustou zajímavých záběrů, bohužel však bez jakéhokoliv hlubšího ponoru. Chyběl ten hemingwayeovský vhled do nitra, do úvah o vztahu toreadora a býka, do toho, co diváka na téhle zábavě fascinuje. Vlastně je to příběh o jednom klukovi, co chtěl zbohatnout, tak kvůli tomu zápasil z býky, a jak to dopadlo.(21.11.2015)

Neviděl jsem jiný film cele věnovaný býčím zápasům, ale odhaduji, že nebude mnoho lepších než "Okamžik pravdy", který ve Španělsku natočil vynikající italský režisér s neméně vynikajícím štábem. (Gianni Di Venanzo snímal děje v aréně zvláštním objektivem určeným k záznamu fotbalových utkání ; ke konci už měl těch jatek dost, takže ho musel vystřídat jeho asistent Pasqualino de Santis.) Příběh vzestupu a pádu hvězdy šoubyznysu se nám podává jen v hrubých obrysech - spíš by bylo na místě mluvit o jakési osnově. Mnohem víc úsilí tvůrci věnovali podobizně (vpravdě lidské !) kratochvíle v jejím lesku i bídě. Úvod v Pamploně nasazuje laťku hodně vysoko, a ona tam vydrží až do velestručného závěru.(16.9.2016)