Okamžik pravdy

Moment of Truth, The

Itálie / Španělsko, 1965, 103 min

Francesco Rosi

Mario Serandrei

Neviděl jsem jiný film cele věnovaný býčím zápasům, ale odhaduji, že nebude mnoho lepších než "Okamžik pravdy", který ve Španělsku natočil vynikající italský režisér s neméně vynikajícím štábem. (Gianni Di Venanzo snímal děje v aréně zvláštním objektivem určeným k záznamu fotbalových utkání ; ke konci už měl těch jatek dost, takže ho musel vystřídat jeho asistent Pasqualino de Santis.) Příběh vzestupu a pádu hvězdy šoubyznysu se nám podává jen v hrubých obrysech - spíš by bylo na místě mluvit o jakési osnově. Mnohem víc úsilí tvůrci věnovali podobizně (vpravdě lidské !) kratochvíle v jejím lesku i bídě. Úvod v Pamploně nasazuje laťku hodně vysoko, a ona tam vydrží až do velestručného závěru.(16.9.2016)

Aj tento film som videl pred mnohými rokmi, ale pamätal som si z neho tak málo, že som sa neodvážil ho hodnotiť, nieto napísať komentár. Film je cenný tým, že hlavnú postavu v ňom hrá skutočný Miguel Mateo. Tým sa Rosiho film dostáva na pomedzie hraného filmu a dokumentu. Lepšie hodnotenie som mu nemohol dať, pretože mám k býčím zápasom pomerne silnú averziu. Chápem, že je to dlhoročná hispánska tradícia, ale Hispánci ma na oplátku musia pochopiť, že ja som vyrastal na iných tradíciách.(20.10.2015)

Donutilo mně to něco si vyhledat o corridě a něco zajímavého jsem se i z filmu dověděl. Fungovalo to spíš jako dokument, jako film moc ne. Pro dlouhé scény z corridy, ale třeba i pohřbu (prvních 8 minut je jenom o tom, jak jde procesí městem), jsem neměl vůbec možnost nějak se ztotožnit s hlavním hrdinou. Takže mi bylo úplně fuk, když dopadl, jak dopadl.(5.11.2015)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1965 - Nominácia na 1. cenu(3.1.2013)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(3.1.2006)