• slovenský

Akční / Komedie / Válečný

USA, 1990, 112 min

• Jordan

Na akčnú komédiu to bolo príliš málo akčné (skoro vobec) príliš málo vtipné (skoro vobec - tých pár scén, čo malo byť vtipných posobilo neprirodzene, krčovito a teda vysledok bol nasilnicky a trapny) nemalo to žiadnu zápletku, ktorá by niekam spela alebo sa stupňovala, herecké výkony neboli nič moc a účasť mela gibsona a roberta downey jr. pripisujem tomu, že ešte neboli dostatočne slávni a uznávaní, aby si mohli vyberať a odmietať úlohy vo filmoch, rozhodne nie, ak sa jednalo o akčnú komédiu s vyššími ambíciami (ktoré bohužiaľ ani zďaleka nedosiahla). Nehovorím, že film nemá pár dobrých miestečiek, ktoré však úplne zanikajú. Keď sa však vrátite večer s krčmy a chcete si podriemkavať na gauči a prepenete si na tento film, ak ho náhodou dávajú v telke - no problemo(17.8.2005)

Svižná a vtipná akční komedie o "tajné" americké intervenci v jihovýchodní Asii s nezaměnitelným devadesátkovým feelingem. 8/10!(14.12.2014)

Svižné, zábavné...Downeymu a Gibsonovi to jde jedna báseň.(10.8.2002)

Air America je mix akční komedie a protiválečného filmu s parodickými prvky. Zklame všechny ty, kteří chodí na hvězdy a tenhle snímek chtěli shlédnout jako typickou akční jízdu Mela Gibsona, protože jeho role je spíš vedlejší a hraje nebývale umírněně. Vůbec je to snímek, který jako valná většina filmů balancujících na pomezí žánrů zklame ty, kteří chtěli vidět parádní komedii nebo parádní akčárnu. Od každého je tam prostě jen kousek, nicméně právě tenhle mix mi docela sedl. Není to výjimečná záležitost, ale pár absurdních scén, několik zdařilých gagů a jiskřících dialogů plus slušná dávka charakterního herectví mi stačily na 75 % celkového dojmu a čtyři hvězdičky.(19.5.2008)

Dvě herecké hvězdy, krásná příroda Laosu, létající prasata a drogy... Z historického hlediska jde o parádní kousek, kdyby se tihle dva sešli ve filmu dneska šlo by o událost roku. Downey i Gibson hrajou solidně, ale nic extra nepředvádí. Celý film má ale příjemně old-schoolový nádech a titulky osvětlující děj po filmu tentokrát nabízejí něco víc než nudný konec. Klidně by teď mohla vzniknout dvojka mapující situaci kolem výhry Thajské státní loterie.(27.7.2011)

• - Námět se už v roce 1985 pokoušel zfilmovat režisér Richard Rush jako komedii. Roli Geneho (Mel Gibson) měl hrát Connery a pro roli Billyho (Robert Downey Jr.) se postupně uvažovalo o Murrayovi a Costnerovi. (p.a.douch)

• - Tvůrci si pronajali celkem 26 letounů thajského letectva. Hlavní hrdiné létají na letounech Pilatus PC-6 Turbo-Porter a Fairchild C-123 Provider (známý z filmu CON AIR). (Foxhound#1)

• - Poté, co musí Will (Robert Downey Jr.) a Gene (Mel Gibson) při havárii vyskočit uprostřed džungle z vrtulníku, je možné při Genově posledním dopadu zpozorovat, že dopadá na žíněnky. (Pepy)