radektejkal

Před padesáti lety se takovým filmům říkalo "psychologický", nyní se jim říká "mysteriózní". Každopádně je to jedna z četných perel polského filmu. Expozice je celkem prostá: Wiktor Zawadzki przyjeżdża do Gdańska (to jsem opsal, protože se mi to líbilo), aby se tu zúčastnil zkoušky svého vlastního divadelního kusu. Přestože brzy poznává, že jeho dílu nerozumí (či nechce rozumět) režisér ani herci, obrací se jeho pozornost ke dvěma ženám, u kterých se zde ubytoval. Nakonec se dostává do vztahu, jak k dceři, tak matce, s plnou intenzitou. Svůj vztah ke každé z nich dokáže regulovat, avšak vzájemný vztah obou žen mu dlouho uniká. - "Dveře zapuštěné do zdi" či, snad lépe jen "Dveře ve zdi" tu odělují dva světy, svět konkrétních věcí a svět snů (časté prostřihy moře a nekonečných plání), viz též plakát s neurčitou ženou, od pasu černou a pod ním bílou; matka a dcera jako částí jedné osoby. Wiktor - na popud matky - bez komentáře odjíždí, matka a dcera, které se snažil rozpojit, se opět mohou propojit. ()