Orel přistál

• slovenský

Orol pristál

Dobrodružný / Drama / Thriller / Válečný

Velká Británie, 1976, 134 min

Spíše dobrodružný než válečný film ze druhé světové. Film některými úvodními scénami navazuje na úspěšný válečný snímek Kam orli nelétají, je zde občas cítit i britský humor. Němce hrají zde prvotřídní herci - rozevlátý Sutherland irského zrádce, Michael Caine velitele německého komanda plk. Steinera, možná ještě lepší Duvall plánovače operace jednookého plk. Radla. Obzvlášť musím vyzvednout mně málo známého Donalda Pleasence jako mrazivého Himlera, toho si budu dlouho pamatovat. Cílem německé jednotky je unést Winstona Churchilla z vesničky na britském pobřeží, kde má být na plánované návštěvě. Potud vše O.K., ale realizace akce i film samotný v detailech lehce skřípe a místo válečné vřavy zde máme, možná vinou malého rozpočtu na výpravu, spíše divadelní představení. Jindy výborný režisér Sedmi statečných John Sturges dostal z trochu roztěkaného scénáře ve svém posledním filmu již jen průměrný snímek. Zato s výtečnými výkony herecké elity, to byla velká paráda.(12.6.2016)

Skvělý akční snímek s dobrými herci o jedné historické události, která se stala skoro skutečností... Skvělá hudba.(3.9.2011)

Dosti netypický válečný film z let sedmdesátých... nebo už jste někdy viděli tak sympatického nácka, jakým je Caineův férový zabiják Steiner či tak sympatického kolaboranta, jakým je Sutherlandův irský dobrodruh Devlin? Zápletka stojí na tenkém ledě "historických" událostí... němečtí pohlaváři si pod vlivem neblahého vývoje války usmyslí, že se pokusí o šílený čin – únést Winstona Churchilla přímo z Ostrovů. Vyšlou tedy jednotku "polských" paragánů, v jejichž čele stojí právě Steiner. Sturges rozhodně nepojal záporáky nijak zrůdně, vylíčil je jako partu vojáků, plnících předem ztracenou misi a uchovávajících si přitom alespoň zlomek humanity. Kontroverzní? Ani ne. Spíš osvěžující a výtečně zahrané, ačkoli díky zmíněné dvojice pánů na špatné straně se divácké sympatie obracejí překvapivým směrem, protože na straně "práva" není tak charismatických hrdinů. Orel přistál je typický kus válečného řemesla, má dramatické momenty, slušný spád a nakonec i napětí, které graduje v překvapivém vyústění zápletky.(13.12.2004)

Chtěl bych vědět, co na film říkají samotní Britové, protože film je svým způsobem zvrácený. Jako hlavní hrdinové charismatičtí fašističtí vojáci (Caine, Duvall) a irský 'terorista' (Sutherland), zmínka o britských koncentračních vyhlazovacích táborech v JAR, irská otázka. No a film dělá z Američanů blbce v postavě amerického velitele v podání Larryho Hagmana ("Řeknu to na ně tatínkovi"). Ze začátku jsem se výborně bavil u Duvallových hlášek ("Když krásná žena mrkne na muže, zřídkakdy to končí orgasmem") a v druhé půli při Sutherlandových eskapádách a Cainově akci. A jako třešnička na dortu je zde Donald Pleasence v roli Himmlera.(20.3.2005)

70% Poslední film Johna Sturgese, který natočil v 66 letech a pak se až do smrti a na dalších 15 let odmlčel. Na poslední tečku je tohle hodně solidní dílo, naprosto skvěle a velmi moderně natočené. A především skvěle obsazené. Tehdejší top herecký ansábl navlečený v nackovských uniformách se pokouší unést Winstona Churchilla a obzvlášť Caine a Duvall tu předvádí absolutní top výkony a bavili mě každou vteřinu. Po hodně slibném rozjezdu mě pak zklamala poslední půlhodina: s ohledem na starší Sturgesovy filmy bych očekával finále plné drastického napětí a ono je to bohužel děsně vlažné. Asi proto, že celý ten plán byl tak předpotopní, že by bylo bláhové očekávat, že by vůbec vyšel a tedy, proč se vůbec vzrušovat?(29.1.2016)

• - Natočené podľa knihy Jacka Higginsa, ktorý pri vydaní knihy tvrdil, že 50 percent z deja filmu je historická pravda a 50 percent jeho fantázia. Príbeh bol inšpirovaný odtajnenými dokumentami z novembra 1943, o plánovanom únose britského premiéra Winstona Churchilla, z vidieckej vily v Severnom Noffolku. (andykovac)

• - Roli Liama Devlina (Donald Sutherland) měl původně hrát Richard Harris. (Vlk17)

• - Kvůli přípravě na roli strávil herec Treat Williams týden s americkou jednotkou Rangers. (Vlk17)