Strhující příběh, ve kterém se bílý obhájce snaží zastupovat u soudu černocha. Snímek jasně ukazuje americkou společnost ve 30. letech minulého století očima ženy, která vzpomíná na tuto dobu, když byla ještě malá dívenka. První část se zaměřuje na děti a s druhou části jakoby moc ani nesouvisí. Ve druhé třetině se dostáváme do soudní síně, kde můžeme sledovat marný boj obhájce Gregory Pecka. To je velmi silná část. Ovšem ani závěrečná nezůstává nic dlužná a naprosto ovládne naše emoce. Já filmy ze soudního prostředí miluju a tenhle k těm špičkovým patří, i když u soudu jsme jen menší část filmu.(8.5.2009)

Knižku som bohužiaľ do dnešných dní nečítal, no tento film milujem a ak ho nemilujem, tak ho aspoň zbožňujem. Už len kvôli tej „kráse obrazu“. Kvôli akoby až mysterióznej atmosféry dávnej doby, kedy ľudia nezamykali na noc dvere. Silná atmosféra je taká dobrá i preto, že nás zaujímavým, pôsobivým a nezabudnuteľným (už kvôli začínajúcemu Robertovi Duvallovi), sprevádza precítený (dostal už niekto Oscara za hlas???) hlas staručkej rozprávačky, zahalený oparom nostalgických spomienok. Navyše, deti sa na temné udalosti (rasizmus, xenofóbia, trest smrti) pozerajú inak, ako dospelí. Výborné herecké výkony (najmä krásneho Gregoryho Pecka, keď budem veľký, chcem byť ako on, i deti sú však vynikajúce). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/162438/Ako-zabit-vtacika-80.html(2.10.2006)

Klasická adaptace klasické knihy, co více si přát? Lépe to možná ani natočit nešlo, ale oproti výbornému románu Harper Leeová se přece něco ztratilo - něco z nostalgické atmosféry vzpomínek na dětství, něco hloubky jednotlivých postav i ze samotné zápletky. Nestěžuji si - knížky se nikdy nedají zfilmovat beze zbytku. Filmového ptáčka tedy vřele doporučuji a knižního doporučuji dvojnásob.(14.2.2006)

Všechna lidská zloba, strach, nenávist a předsudky, které jsou pozadím tohoto snímku, se rozplynou v jediném pohledu malého děvčátka na svého hrdinu.(13.1.2014)

Celú dobu som sa trochu strachoval o vedľajšiu dejovú linku s deckami, ale ten záver (po tom čo sa mi to trochu v hlave usadilo) nakoniec zdvihol výsledný dojem na maximum. 95%(28.8.2007)

• - Postava Attica Finche (Gregory Peck) je zmíněna i v seriálu z právnického prostředí Suits (od r. 2011). Jedna z hlavních postav seriálu nazve jménem Atticus Finch žalobce, který má projev o lidských právech a hodnotách, na kterých je postavena Americká ústava. (JardaBauer)

• - V žebříčku nejvíce inspirativních filmů Americké filmové instituce z roku 2006 se snímek umístil na druhém místě. Lépe dopadl pouze Život je krásný (1946) Franka Capry. (KidWithGun)

• - William Windom v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)