Gregory Peck bol herec par excellance, o tom niet pochýb..okrem toho vždy sympaťák! Táto klasika ma dlho obchádzala a keď sme sa konečne "našli" tak moje očakávania boli veľké. Podarilo sa ich splniť do bodky, kým film pre mňa nestratil svoju silu- príchodom Roberta Duvalla na scénu...Možno toto vyústenie fungovalo v literárnej predlohe, ale tu to pôsobilo "trochu" kŕčovito. Myšlienka bola skvostná a silná, ale jej prevedenie také nemastné- neslané. Okrem tejto poslednej časti si film zasluhuje byť klasikou, či už sa jedná o vykreslenie doby, ktorá nepriala etnickej rovnosti alebo vďaka nádherne a pútavo natočenému súdnemu procesu, kde spravodlivosť býva často slepá (doslova)...To všetko podporené hereckými výkonmi všetkých zúčastnených (aj tí malí krpci zahrali impozantne)...(18.1.2009)

Pokud chcete dát To Kill a Mockingbird plný počet, musíte si ho pustit až v půlce, kde začíná obrovský boj mezi vynikajícím Gregory Peckem jako obhájcem proti „zbytku světa“. To horko v soudní síni proudilo i na mně a já očekával s velkým napětím verdikt. Opravdu strhující část, která nemá obdoby. Ovšem první hodina je úplně zbytečná, o případu je prohozeno pár slov, spíše ukazuje život (mi silně nesympatické) dcery a jejího bratra jak si hrají, chodí do školy a o prázdninách špehující tajemný dům. Nezáživné, nudné a úplně vytržené. kdybych tohle věděl, vůbec si to nepustím. Stejně jako když jdete do kavárny s očekáváním, že dostanete Illy a nakonec přinesou meltu.(27.5.2008)

Brilantný film z prostredia americkej spoločnosti 30. rokov 20. storočia. Hlavne si treba uvedomiť, že film nie je súdna dráma, ale iba nostalgický pohľad rozprávačky na svoje detstvo. Famózny Gregory Peck stvárňuje kultovú rolu sympaťáka Atticusa Fincha, "obhájcu negrú!". Film na jednej strane hovorí o vtedajšej rasistickej dobe, ale zároveň aj o hospodárskej kríze, či detských zážitkov. Film vrcholí v dokonalom a silnom konci s hororovou atmosférou (keby bola hororovo nakrútená len ta jedna scéna ;)). Detský herci hrajú veľmi dobre, scenár je vynikajúci a počas filmu nám hraje čarokrásna hudba. Navyše réžia je originálna a často pracuje s tieňmi a osvetlením. Čiernobielosť filmu pridáva na sile. To Kill Mockingbird je filmový skvost, ktorý si zaslúži byť uctievaný - a to nielen za vynikajúceho Gregoryho Pecka.(13.7.2006)

Očakávala som, že scenár pôjde viac-menej jasnou cestou súdneho prípadu presne tak, ako je to opísané v texte distribútora, no ide skôr o rodinnú drámu, zobrazujúcu rasovú neznášanlivosť, s ktorou sa nezainteresované deti (ony sú totiž hlavnými postavami a svojou detskou bystrosťou chápu omnoho viac než by sa zdalo) stretávajú a kľúčový prípad o znásilnení bieleho dievčaťa černochom predznamenáva vyvrcholenie už tak napätej situácie bez ohľadu na to či je odsúdenec skutočne vinný. Vynikajúca snímka s perfektným záverom o tom, kam až dospeje ľudská krutosť a nepodnetné predsudky.(20.8.2010)

Všechna lidská zloba, strach, nenávist a předsudky, které jsou pozadím tohoto snímku, se rozplynou v jediném pohledu malého děvčátka na svého hrdinu.(13.1.2014)