Pár slabších chvil, ale jinak naprosto krásné rodinné soudní drama z USA 30. let. Krásná, nostalgická černobílá kamera, vynikající herecké výkony dětských představitelů (v dobrém smyslu slova zodpovědný Jam a příjemně trhlá Scout) a naprosto přirozeného Gregoryho Pecka, jako jejich nevlastního otce a čestného právníka Attica Finche. Jeho "rodičovské" rady dětem by mi v řadě jiných filmů, popřípadě z úst jiných herců, přišly šíleně trapné a patetické, od něj jsem je však hltal a ještě s takovým tím přiblblým úsměvem na rtech. A pokud se těšíte na Roberta Duvalla, tak toho se dočkáte až na konci, ale (věřím tomu) stejně si jeho kreaci určitě docela užijete. Podtrženo, sečteno - hodně dobrý a vcelku nadčasový film, který nejednoho diváka pobaví (věřte nebo ne, ale je tu poměrně dost strašidelných a napínavých scén!) a potěší i v roce 2015. ;-) 90 %(1.7.2004)

Pokud chcete dát To Kill a Mockingbird plný počet, musíte si ho pustit až v půlce, kde začíná obrovský boj mezi vynikajícím Gregory Peckem jako obhájcem proti „zbytku světa“. To horko v soudní síni proudilo i na mně a já očekával s velkým napětím verdikt. Opravdu strhující část, která nemá obdoby. Ovšem první hodina je úplně zbytečná, o případu je prohozeno pár slov, spíše ukazuje život (mi silně nesympatické) dcery a jejího bratra jak si hrají, chodí do školy a o prázdninách špehující tajemný dům. Nezáživné, nudné a úplně vytržené. kdybych tohle věděl, vůbec si to nepustím. Stejně jako když jdete do kavárny s očekáváním, že dostanete Illy a nakonec přinesou meltu.(27.5.2008)

Mám ráda tenhle kulisový Hollywood, starosvětský, se zvláštním puncem serióznosti, plný nepovrchních témat. A ačkoliv herci jen vypadají, že hrají (oproti dnešnímu způsobu filmování, kdy zcela splynou s postavou, tedy v případě těch dobrých režisérů i herců:)), vůbec mně to nepřekáží, naopak, jsem blahosklonně připravena vidět přesně tento styl a rozhodně netoužím, aby tomu bylo jinak. A tak nejsem zklamaná ani tentokrát, protože Gregory Peck krásně hrál, že hraje...(15.3.2012)

Silné drama mapujicí americkou společnost ve 30. letech a nenávist američanů k barevným. Gregory Peck v roli obhájce byl vynikající a pozadu nezůstali ani jeho dvě malé děti.(1.9.2010)

Ako zabiť vtáčika? Jednoducho. Keď človek prepadne fanatickej nenávisti, pokrivenej morálke a škodlivým predsudkom, tak dokáže aj oveľa horšie veci. V tomto prípade to platí pre obyvateľov jedného inak na prvý pohľad celkom sympatického alabamského mestečka, ktorým sa na odpor a za správnu vec postaví posledné stelesnenie dobroty a zdravého úsudku - šarmantný Gregory Peck. Výsledok tejto námahy si divák dokáže domyslieť aj sám, ešte pred samotným filmom. Nezostáva tak nič iné iba zaplakať nad ľudskou hlúposťou a nenávisťou, ktorá často nepozná žiadne hranice. Oceňujem aj súdnu scénu, ktorá bola famózna. 85/100 Videné v rámci Tour po Amerike.(5.4.2016)