Klasická adaptace klasické knihy, co více si přát? Lépe to možná ani natočit nešlo, ale oproti výbornému románu Harper Leeová se přece něco ztratilo - něco z nostalgické atmosféry vzpomínek na dětství, něco hloubky jednotlivých postav i ze samotné zápletky. Nestěžuji si - knížky se nikdy nedají zfilmovat beze zbytku. Filmového ptáčka tedy vřele doporučuji a knižního doporučuji dvojnásob.(14.2.2006)

NFR 1995, Oscar 3 : Herec HR - Gregory Peck, Výprava ČB, Scénář - A + 5 nominací: Nejlepší film, Režie, Herečka VR - Mary Badham, Kamera ČB, Hudba . . . . . . . . Zlatá Palma - výběr(31.3.2004)

Netreba sa nechat zmiest obsahom distributora. Väcsina filmu sa odohrava z pohladu detskych hrdinov a kedze som ocakaval dramu hlavne zo sudneho prostredia, tak ma to trosku sklamalo, cim ale nechcem povedat, ze by bol film zly. Neskor pride na rad sudne pojednavanie cernocha a jeho obhajcu Gregoryho Pecka, cim si ma film ziskal a taktiez skvelym scenarom, bravurnymi hereckymi vykonmi nielen samotneho Pecka, ale aj detskych hrdinov a taktiez bolo zaujimave vidiet Roberta Duvalla v jeho prvej ulohe...19.11.2008 _____ Gregory Peck - (Atticus Finch) +++ John Megna - (Charles Baker Harris) +++ Mary Badham - (Scout) +++ Phillip Alford - (Jem) +++ Frank Overton - (Serif Heck Tate) +++ Brock Peters - (Tom Robinson) +++ Robert Duvall - (Arthur Radley) +++ Richard Hale - (Nathan Radley) +++ Produkcia: Alan J. Pakula +++ Hudba: Elmer Bernstein +++(19.11.2008)

Nádherný film nejen o rasových předsudcích, ale především o pohledu na Americké maloměsto 30. let dětskýma očima. Lyricky a přitom bez příkras a na tvrdo vypráví příběh o právníkovi Atticu Finchovi, který se dobrovolně ujal obhajoby nespravedlivě obviněného černocha. Gregory Peck ho zahrál znamenitě. Velkou pochvalu si zaslouží také představitelé dětských rolí a Robert Duvall v jednom ze svých prvních představení za kamerou. Robert Mulligan mě dávno přesvědčil o svých režisérských kvalitách, jenomže tímto mě zasáhl nejvíce. Celý je natočen tak nějak nadčasově a novátorsky (například úvodní titulky tohoto typu se hojně začaly využívat až o dost později). Celý film je vlastně takový mladík, mezi těmi staršími filmy. Okouzlující silné drama, které by pro mne ohodnotit méně než maximem bylo jako zabít ptáčka.(25.8.2007)

Rád by som dal plný počet, lebo druhá polovica filmu si ho bezpochyby zaslúži, ale tá prvá sa mi zdala až príliš rozťahaná, takže sa uskromním na tie slušné 4*. Herecké výkony boli skvelé, Gregory Peck exceluje (ale Oscar je i tak imho nezaslúžený - vzhľadom na to, že nominovaný bol aj Peter O'Toole za svoj geniálny výkon v Lawrencovi z Arábie), detskí herci nezaostávajú a poteší aj minirola mladučkého Roberta Duvalla. 8-9/10(14.9.2005)