Kellyho hrdinové

Kelly's Heroes

Válečný / Akční / Komedie

USA / Jugoslávie, 1970, 144 min

Kellyho loserové a jejich hon za zlatým pokladem ve francouzské bance. Armáda Američanů je vykreslena jako banda groteskních blbců, kteří by snad nedokázali dobýt ani septik a znázorněné akční bojové části filmu, kterých se účastní, mají s válkou tradičně společné jen ty uniformy. Fakt, že podle Hollywoodu minulého století se umíralo ve válce stylem "odhoď pušku/samopal tři metry do vzduchu, chyť se za místo zásahu, udělej otočku, zařvi a padni k zemi" jsem si zvykl, ale aby Američané projížděli Němci obsazené město po hlavní silnici s otevřeným Jeepem za "mohutného" bombardování a kosili jednoho nácka za druhým při infantilní písničce, to jsem ještě neviděl. Pokud by byl film čistá komedie, pak by mi podobné věci pochopitelně nevadily, ale tvůrci se snaží být při akčních sekvencích vážní jako prase (díky tomu můžeme vidět dvacet minut "taktické" rozestavování vojáků při přepadu náměstí). Eastwood se Savalasem ovšem téměř sami jen svojí účastí posouvají film o dvě kategorie výš. 60%(16.7.2012)

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Zlatá horečka v podání netradiční jednotky US Army, se skvělým hereckým obsazením - Clint Eastwood, Telly Savalas, Donald Sutherland... Trailer: http://www.tcm.com/mediaroom/index.jsp?cid=2522(10.7.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $5,200,000Tržby Celosvetovo $-(24.4.2009)

Takoví starší Tři králové s příchutí Tarantina, Leoneho (i hudba je podobná té Morriconeho) a M.A.S.H.(2.12.2011)

Stačilo zasadit klasický western do druhé světové války, Eastwoodovi dát místo koltů samopal, přihodit svérázného pošuka s tankem a na světě byla skvělá dobrodružná válečná komedie. Pohodová, zábavná, ulítlá. Navíc byla před dývnými časy prvním filmem, který jsem kdy viděl z videokazety.(9.7.2010)