Kellyho hrdinové

Kelly's Heroes

Válečný / Akční / Komedie

USA / Jugoslávie, 1970, 144 min

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Zlatá horečka v podání netradiční jednotky US Army, se skvělým hereckým obsazením - Clint Eastwood, Telly Savalas, Donald Sutherland... Trailer: http://www.tcm.com/mediaroom/index.jsp?cid=2522(10.7.2010)

Jestli bych Kellyho hrdiny k něčemu přirovnal tak nejspíš k filmu Tři králové s G. Clloneyem. Je to sice válečný film, atmosféra války na nepřátelském území je patrná již od začátku, ale není to o válce. Partička vojáků chce vydělat a tak se vydají na nepřátelské území, aby získali poklad v hodnotě 16ti. milionů dolarů. Nápad je to neotřelý a na to, že to má vážný podtext to vyzní vcelku legračně i když to ve filmu zas až taková legrace není, teda není taková jakou jsem já očekával. Lhal bych ale, kdybych řekl, že jsem se nebavil už předně díky hercům, kteří mi byli opravdu hodně sympatičtí. Clint Eastwood, Telly "Kojak" Savallas nebo hlavně Donald Sutherland, ti tvořili to zdravé jádro filmu a díky nim se člověk měl stále na co těšit. Tvůrci si vlastně dokázali jedno. I přesto, že v té době vznikaly válečné filmy jak na běžícím pásu a většinou se braly opravdu vážně, Kellyho hrdinové jsou spíše parafrází na válku bráno tou uvolněnější formou, u které si divák odpočine a zároven pobaví. Tak jak jsem to udělal já a věřím, že se na něj klidně znovu a rád podívám. --- Že se kšeftuje s uniformama, ale koupit si tank, to ses musel vážně zbláznit? - Je to překrásnej tank - Je to rachotina, nádrž teče na všech místech - Zase vysíláš ty negativní vlny!(17.6.2007)

Skvěle obsazená válečná pohodovka, která občas sklouzne k westernu i hippie náladě. Uvolněná atmosféra se táhne celým filmem, ale z taťky Sutherlanda přímo sálá. Clint klasicky chytrý drsňák a Telly Savalas uřvaný sympaťák, tak jak ho máme rádi. Potěší soustředění na tanky a výborné finále 3 Tigery vs. 1 Sherman ve městě je radost sledovat. Když chce člověk vyhrát válku, chce to motivaci. http://youtu.be/qXIjE_gDw94(29.1.2015)

Mám podobné pocity jako z Tuctu špinavců, je to podobná atmosféra, byť dějově o něčem jiném. "Pár" vojáků se domákne o německém zlatu a vydá se pro něj na vlastní triko, třeba za nepřátelskou linii. Savalas a komický Sutherland (jen tak mimochodem mi připomíná Ukrajince Olega v 2 Broke Girls) dokonalí. Plný počet je možná nadsazený, ale já jsem spokojen. # příběh 8 | hudba 6 | vtip 2 | akce 6 | napětí 3 | pustil bych si znovu 8(12.12.2011)

Stačilo zasadit klasický western do druhé světové války, Eastwoodovi dát místo koltů samopal, přihodit svérázného pošuka s tankem a na světě byla skvělá dobrodružná válečná komedie. Pohodová, zábavná, ulítlá. Navíc byla před dývnými časy prvním filmem, který jsem kdy viděl z videokazety.(9.7.2010)

• - Co se týká příslušnosti hrdinů filmu, Kelly (Clint Eastwood) a jeho muži jsou z 35. pěší divize, Pošuk (Donald Sutherland) a jeho muží patří k 6. tankové divizi a Němci, hlídající banku se zlatem, jsou z 1. tankové divize SS. (Dzin01)

• - Během natáčení vážně onemocněl Donald Sutherland a při pobytu v nemocnici se naučil malovat akvarely. (ClintEastwood)

• - Americké tanky M4 Sherman byly vypůjčeny z jugoslávských armádních rezerv. Jugoslávští specialisté rovněž pomáhali produkci s použitou technikou, včetně úprav použitých německých Tigerů. (Foxhound#1)