Kellyho hrdinové

Kelly's Heroes

Válečný / Akční / Komedie

USA / Jugoslávie, 1970, 144 min

Kellyho loserové a jejich hon za zlatým pokladem ve francouzské bance. Armáda Američanů je vykreslena jako banda groteskních blbců, kteří by snad nedokázali dobýt ani septik a znázorněné akční bojové části filmu, kterých se účastní, mají s válkou tradičně společné jen ty uniformy. Fakt, že podle Hollywoodu minulého století se umíralo ve válce stylem "odhoď pušku/samopal tři metry do vzduchu, chyť se za místo zásahu, udělej otočku, zařvi a padni k zemi" jsem si zvykl, ale aby Američané projížděli Němci obsazené město po hlavní silnici s otevřeným Jeepem za "mohutného" bombardování a kosili jednoho nácka za druhým při infantilní písničce, to jsem ještě neviděl. Pokud by byl film čistá komedie, pak by mi podobné věci pochopitelně nevadily, ale tvůrci se snaží být při akčních sekvencích vážní jako prase (díky tomu můžeme vidět dvacet minut "taktické" rozestavování vojáků při přepadu náměstí). Eastwood se Savalasem ovšem téměř sami jen svojí účastí posouvají film o dvě kategorie výš. 60%(16.7.2012)

Takoví starší Tři králové s příchutí Tarantina, Leoneho (i hudba je podobná té Morriconeho) a M.A.S.H.(2.12.2011)

Jestli bych Kellyho hrdiny k něčemu přirovnal tak nejspíš k filmu Tři králové s G. Clloneyem. Je to sice válečný film, atmosféra války na nepřátelském území je patrná již od začátku, ale není to o válce. Partička vojáků chce vydělat a tak se vydají na nepřátelské území, aby získali poklad v hodnotě 16ti. milionů dolarů. Nápad je to neotřelý a na to, že to má vážný podtext to vyzní vcelku legračně i když to ve filmu zas až taková legrace není, teda není taková jakou jsem já očekával. Lhal bych ale, kdybych řekl, že jsem se nebavil už předně díky hercům, kteří mi byli opravdu hodně sympatičtí. Clint Eastwood, Telly "Kojak" Savallas nebo hlavně Donald Sutherland, ti tvořili to zdravé jádro filmu a díky nim se člověk měl stále na co těšit. Tvůrci si vlastně dokázali jedno. I přesto, že v té době vznikaly válečné filmy jak na běžícím pásu a většinou se braly opravdu vážně, Kellyho hrdinové jsou spíše parafrází na válku bráno tou uvolněnější formou, u které si divák odpočine a zároven pobaví. Tak jak jsem to udělal já a věřím, že se na něj klidně znovu a rád podívám. --- Že se kšeftuje s uniformama, ale koupit si tank, to ses musel vážně zbláznit? - Je to překrásnej tank - Je to rachotina, nádrž teče na všech místech - Zase vysíláš ty negativní vlny!(17.6.2007)

Clint Eastwood, Telly Savalas a Donald Sutherland - to jsou hlavní tahouni Kellyho hrdinů. Výborná válečná komedie o mužích, kteří šli ukrást zlato a málem při tom vyhráli válku. Zlaté pruty, které jsou v sázce, jsou obrovským lákadlem pro skupinu amerických vojáků, kteří se neváhají dostat až za nepřátelskou linii. Kvalitní zábava a Eastwood jako chladný a inteligentní Kelly nemá nejmenší chybu.(17.11.2009)

Mám podobné pocity jako z Tuctu špinavců, je to podobná atmosféra, byť dějově o něčem jiném. "Pár" vojáků se domákne o německém zlatu a vydá se pro něj na vlastní triko, třeba za nepřátelskou linii. Savalas a komický Sutherland (jen tak mimochodem mi připomíná Ukrajince Olega v 2 Broke Girls) dokonalí. Plný počet je možná nadsazený, ale já jsem spokojen. # příběh 8 | hudba 6 | vtip 2 | akce 6 | napětí 3 | pustil bych si znovu 8(12.12.2011)

• - Americké tanky M4 Sherman byly vypůjčeny z jugoslávských armádních rezerv. Jugoslávští specialisté rovněž pomáhali produkci s použitou technikou, včetně úprav použitých německých Tigerů. (Foxhound#1)

• - Během natáčení vážně onemocněl Donald Sutherland a při pobytu v nemocnici se naučil malovat akvarely. (ClintEastwood)

• - Co se týká příslušnosti hrdinů filmu, Kelly (Clint Eastwood) a jeho muži jsou z 35. pěší divize, Pošuk (Donald Sutherland) a jeho muží patří k 6. tankové divizi a Němci, hlídající banku se zlatem, jsou z 1. tankové divize SS. (Dzin01)