Kellyho hrdinové

Kelly's Heroes

Válečný / Akční / Komedie

USA / Jugoslávie, 1970, 144 min

Jeden z nejlepších filmů Clinta Eastwooda. Nejen s perfektnim humorem, ale i s parádní akcí.(13.5.2009)

Toto mi dlho unikalo a fakt som nečakal tak dobrý film. O nejakom zlate som nemal potuchy, čakal som skôr klasický vojnový film, ktoré v tých rokoch vyrábali ako na bežiacom páse. Prekvapil ma nielen film, ale i miera humoru, ktorá v ňom je a navyše mi sadol. Podarený je D. Sutherland ako pošahaný tankista Shermanu. Strašne nerád počúva vysielanie negatívnych vĺn...Postáv je tu dosť, preto ani Eastwood nedostáva toľko priestoru, ako som si myslel. Taká hromada zlata by mala byť asi lepšie strážená, ale vojnová komédia v štýle westernu, ako trefne píše užívateľ Thomassi, si to môže dovoliť. Vyslovene komédia to síce nie je, ale bavil som sa výborne a navyše ako vážny film by s takýmto príbehom neobstál. K záveru je dosť ťažké spočítať medzi koľkých sa to zlato bude deliť, pribudol dokonca i jeden Nemec!, ale 14 000 tehličiek nie je 14, takže spokojný bude určite každý. Ja s filmom tiež. 80%.(31.5.2013)

Jeden z mých oblíbených filmů. Zábava od začátku do konce, skvělí Eastwood, Savalas a Sutherland, a v té době originální (od té doby často kopírovaný) příběh, i když dost nadsazený. Skvělá hudba Lalo Schifrina.(10.6.2008)

Kellyho loserové a jejich hon za zlatým pokladem ve francouzské bance. Armáda Američanů je vykreslena jako banda groteskních blbců, kteří by snad nedokázali dobýt ani septik a znázorněné akční bojové části filmu, kterých se účastní, mají s válkou tradičně společné jen ty uniformy. Fakt, že podle Hollywoodu minulého století se umíralo ve válce stylem "odhoď pušku/samopal tři metry do vzduchu, chyť se za místo zásahu, udělej otočku, zařvi a padni k zemi" jsem si zvykl, ale aby Američané projížděli Němci obsazené město po hlavní silnici s otevřeným Jeepem za "mohutného" bombardování a kosili jednoho nácka za druhým při infantilní písničce, to jsem ještě neviděl. Pokud by byl film čistá komedie, pak by mi podobné věci pochopitelně nevadily, ale tvůrci se snaží být při akčních sekvencích vážní jako prase (díky tomu můžeme vidět dvacet minut "taktické" rozestavování vojáků při přepadu náměstí). Eastwood se Savalasem ovšem téměř sami jen svojí účastí posouvají film o dvě kategorie výš. 60%(16.7.2012)

Originální námět, spousta akce - takové té typicky akčně-válečné, když Němci padají po desítkách a ani je nenapadne použít granát nebo bazuku, dokonce pár dojemných scén a především velmi prestižní herecké osazenstvo. Clint je tak sympatický, až nechápeme, proč dělá, co dělá. I Savalas zanechá silný dojem, kraluje ovšem postava poněkud praštěného tankového velitele Donalda Sutherlanda. Minimum logiky, ale spousta nadsázky - závěrečná westernová scéna nemůže nevyloudit úsměv na rtech. Verneuilovi Mrchožrouti jsou o kapánek cyničtější, a také proto je hodnotím trochu lépe.(23.7.2006)