Stahující se smyčka

• slovenský

Sťahujúca sa slučka

Thriller / Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 1984, 114 min

Drsný a syrový thriller z Malpaso produkce, kde se Clint Eastwood vydává do nebezpečných vod nočních podniků, orgií a na vlastní kůži poznává, jak vypadá skutečná paranoia. Jde zde o pohled na policistu Wese Blocka, který vede dvojí život, má dost starostí jak sám se sebou, tak se svou rozdělenou rodinou (jeho starší dceru zde hraje jeho skutečná dcera Alison Eastwood) a sám využívá častých návštěv nočních klubů pro pány v srdci New Orleans. Když se v jeho okolí začne objevovat jedna ženská mrtvola za druhou, musí sám pochybovat o tom, jestli není vinen on, protože smyčka kolem jeho krku se začíná povážlivě utahovat. Velice zajímavý film a skvělá role pro Clinta Eastwooda, který zde stvořil jednu ze svých nejpozoruhodnějších hereckých kreací, první hudební linka pro Lennieho Niehause v Clintově snímku a drastický, tudíž klasicky osmdesátkový závěr.(17.11.2009)

Průměrné krimi drama o zvířatkách: kromě blíže neurčeného počtu psů můžeme vidět také kočky, hojná stádečka koz, sem-tam se objeví bobr, ptáci (s výjimkou dvou kuřátek) zůstávají nespatřeni, přesto na pozadí vnímáme jejich vzrušené štěbetání a v hlavní roli je jeden lehce obstarožní kanec, který má oponenta v maskované svini. Vzhledem k pozdním nočním hodinám jsem neviděla závěr filmu, ale silně pochybuju, že by mě něčím překvapil. 59%(2.12.2011)

Nejsilnější je na Stahující se smyčce působivá atmosféra žhavých nocí v New Orleansu a temnota, do které se hlavní hrdina čím dál víc propadá. Konec je sice dost osmdesátkově tuctový a popírá bezútěšnost předchozího děje, ale zas tolik to naštěstí nevadí.(27.12.2008)

Clint v zajetí sexuálních perverzí (např. soulož v bahně). No, abych pravdu řekl, nevypadalo to příliš slibně. Konečný výsledek překvapil. Ovšem se scénářem se toho mohlo udělat víc. Hlášky jsou slabé a hlavně to vedení děje - jsou zde pochybnosti, že oním škrtičem je Clint, ale tahle příšerná režie nám od začátku vše vysvětlí. Režírovat to Clint nepochybuji, že některé scény by natáčel více nejasněji. Třeba by to vypadalo na schizofrenii. Takže bychom netušili zda honí on jeho nebo jde o totožného člověka. Pak by to ovšem vypadalo jako v Kaufmanově scénáři (vrah, policajt a oběť je ten stejný člověk)... Ale jeden klasický prvek tu je - odlehčení závěru dosti brutálním fórkem s rukou :-) Osmdesátá léta byla pro Eastwooda slabá. Můžeme jen děkovat bohu, že se pak vrátil se svým comebackem. Přijít o něj by byla obrovská škoda.(4.7.2006)

Clint Eastwood má podobnejch filmů na kontě víc a rozhodně jsou některý z nich i lepší, ale já ho v těch rolích drsnejch detektivů celkem můžu. Má to napětí, má to atmosféru, má to charismatickýho hlavního hrdinu a neschází několik efektních vražd kurev. Bohužel zápletka "Kdo je vlastně vrah?" je trochu nedotažená a ke konci film začíná vypadat jaksi béčkovitě. Ale celkově se mi to líbilo. Navíc tam hraje můj oblíbenej herec různejch vedlejších roliček Dan Hedaya. Pro mě za slabší 4 hvězdy.(2.12.2011)