Hoši z Brazílie

• slovenský

Chlapci z Brazílie

Thriller / Drama / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 1978, 123 min

Dobrý námět, výborní herci a ti klonovaní chlapečkové, šla z nich hrůza. A přesto ta naděje, kdy nakonec výtvor se obrátí proti tvůrci. Fakt dobré. a Navíc v hlavních rolích dva PÁNI herci Gregory Peck a Laurence Olivier.(9.10.2004)

Pomalý ale napínavý a originální thriller s výbornými výkony Gregory Pecka a Laurence Oliviera. Film pomalu ale jistě graduje a rozuzlení je výborné stejně jako krvavý a působivý útok psů.(19.11.2008)

Rozpočet $12miliónovTržby USA $19,000,000Tržby Celosvetovo $-(17.5.2009)

Nečetl jsem předlohu, asi chyba. Možná by mi pak onen námět, a to i ve světle své doby, nepřišel tak trochu naivní. Naivitu bych však bez problémů odpustil, dokázali-li by ji Hoši z Brazílie zastřít strhujícím zpracováním. Měli k tomu veškeré předpoklady, minimálně zkušeného Schaffnera na režisérské stoličce a hvězdné herecké obsazení. Bohužel, potenciál je jedna věc, výsledek druhá. Film jakoby se pořád připravoval na rozjezd divoké thrillerové či akční jízdy a vždy skončí na gauči a dál plánuje. Po pravdě si občas přece jen odskočí na záchod a divák si prožije téměř dokonalou akci, třeba scéna na zimní přehradě je dokonale mrazivá a děsivá., ale většinou opravdu jen sedí a kouká modrýma očima jednoho černovlasého dítěte s patkou. A když konečně v závěru vyrazí na zteč, paradoxně se opět ocitáme na sedačce, "gaučový" závěr s dobrmany a ocelovým pohledem malého roztomilého árijce však považuju za to nejlepší, co Hoši z Brazílie nabízí. Tři celé a čtyřicet čtyři desetin hvězdy. Viděno během Season Challenge tour 2015 (31.8.2015)

Sympaticky staromilné, s klasickou atmosférou vybudovanou pomalým přidáváním na tempu, přesto bouřlivé pod povrchem. Sledovat tento snímek je něco jako si pomalu odřezávat si pod sebou větev a nevědět o tom, až do chvíle, kdy si uvědomíte, co jste to provedli. Nepříjemně mrazivé téma, až nebezpečně rafinované, vykrystalizuje do své podoby zhruba po druhé polovině snímku a stejně na vás udeří silou orkánu. Na této cestě za nezvratným poznáním vás doprovodí společník nejpovolanější a nejpříjemnější – skvostný to borec, který má šťávu i v 71 letech - Laurence Olivier, avšak tuto cestu budete muset strávit i se společníkem nejhorším a nejstrašlivějším, stejně děsivým jak ve filmu, tak ve skutečnosti – ďábelským doktorem Mengele a jeho věrnou hrozivou uměleckou kopií ztvárněnou Gregorym Peckem. A přesto jak budete neskonale ohromeni atmosférou snímku, tak z ní budete vytrženi, neboť si budete neustále uvědomovat, jací dva skvělí herci vám dělají společnost. I přes, z dnešního pohledu už víme, že směšnou ideu, jde o dílo nadmíru působivé, které žije vnitřní atmosférou a těžící z pocitu stísněnosti, který vám zaručeně zabrání v tom, odtrhnout oči od obrazovky. Bravo…(24.1.2008)