Toto není příběh o útěku z vězení, ale o přežití v něm. Odehrává se ve vojenské věznici Chang Jail v Singapuru v roce 1945. Daleko ke švýcarským i jiným neutrálním hranicím, daleko od dohledu na plnění smluv o zacházení s vězni. Žádné vysoké zdi, ostnaté dráty, žádní strážci. Jen moře a okolní příroda. Džungle není neutrální území.

Zde vězňové nežili, nýbrž existovali a toto je příběh o jejich existenci. Je to příběh o člověku, který měl „vše“ a ostatní neměli nic… Většina z mnohotisícové skupiny vězňů aliance žila jako uvězněná zvířata. Jediná osoba, která byla schopna přizpůsobit se podmínkám, to byl jejich král, americký desátník jménem King. Vážil o 20 kg více než většina nesvobodných, chodil poměrně elegantně oděný, vždy měl u sebe cigarety… Oproti němu mladý anglický důstojník Marlow, hrdý a charakterní, který jako jediný dokáže plynně konverzovat s Malajci. Proto se stali „obchodními“ partnery.

Když je Marlow zraněn a hrozí mu amputace ruky kvůli sněti, nemá King žádný zvláštní důvod, zaplatit za něho drahé léky, které by ho zachránily. Leda že by přestali být jen obchodními partnery a stali se z nich přátelé. Jak nezvyklé v prostředí, kde spolu soupeřili o přežití i příslušníci jednotlivých národností. Válka však končí a jak bývá zvykem, největší nepřátelé se skrývají ve vlastních řadách… (oficiální text distributora)

golfista

Do knížky to má sice daleko, ale to lze v podstatě říct o každém filmu podle literární předlohy.... Jinak je to samozřejmě výborný film ! ()

lebowski

Dobrá adaptace románu Jamese Clavella, kde se do děje nevešlo jen pár věcí, která ale tak nevtáhne do děje (jak kniha, tak film) jako s podobným námětem výborný Most přes řeku Kwai ()

Radyo

Výborný film, popisující život v zajateckém táboře pro britské a americké vojáky. Skvělý scénář dává takřka zapomenout na výbornou knižní předlohu a nabízí hercům možnosti k rozvinutí a prokázání jejich schopností, čehož vesměs všichni využijí takřka beze zbytku. ()

Renton

Scénář: Bryan Forbes .. Každé smetiště (vězení) má svého kohouta (krále), jehož vliv je však poplatný době a místu... Na výborných herckých výkonech postavená adaptace knihy popisující útrapy v asijském zajateckém táboře. Výprava, hudba a především kamera na mistrné úrovni. Kritizovat nejde více méně nic podstatného, ale na plné hodnocení jsem se do filmu tak moc, jak se říká, nezažral. ()

Fr

,,MÁM PROSTĚ KLIKU“...... /// (kdepak, to nestačí…). Film, který nesahá předloze ani po kolena. Možná má smůlu, že tu knihu považuju za (asi?) svoji nejoblíbenější. V tom filmu není po atmosféře ani ,,smrádku“. James Clavell v tom táboře 3 roky žil… Myslel jsem, že třeba …ale hovno. I to baštění psa, ta vůně – je z knížky cejtit mnohem víc. Nejvíc mně ale chybí, že tu není ani známka po tom, jak ty lidi přemejšlej a proč tak jednaj. Včetně Japonců. Dal bych 2*, ale to kvůli tý knížce, což by (asi?) bylo vůči filmu nespravedlivý. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1962 napsal James Clavell, číst nebudu. 2.) Baví mě filmy o přátelství, který je silnější než všechny japonský prachy dohromady. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * /// TI CO NEČETLI, SI FLÁKNOU K PŘÍBĚHU A K NAPĚTÍ (MINIMÁLNĚ) 1* /// (Howgh) ()

movie

Vynikající snímek, jehož hlavní domenou jsou především skvělé herecké výkony a velmi zajímavá atmosféra - a mile mě potěšilo, že snímek nejede na zaběhlém lišé a žádná z hlavních postav na konci nezemře! ()

flanker.27

Z tria kniha - film - hra (Hubač) vychází film jako nejslabší, i tak však stále představuje velmi dobré vězeňské drama a zejména díky excelentní kameře přibližuje drastické podmínky tábora Čangi. ()

gudaulin

Na Králi kryse je silná především předloha, filmová podoba se nevyhnula určitým zjednodušením a problém jsem měl i s hereckým obsazením. Nicméně příběh vzestupu jednoho bezvýznamného vojáka, který v stísněných podmínkách zajateckého tábora prokázal neobyčejnou přizpůsobivost a podnikatelské schopnosti, aby později pochopil, že společenský status se v běžném životě překonat nedá a třídní rozdíly fungují spolehlivě, je sám o sobě tak silný, že na pět hvězdiček postačí. I když česká divadelní verze se mi na televizní obrazovce líbila víc. Celkový dojem: 90 %. ()

gogo76

"Dnes mám narodeniny, dáme si bravčové!..." Nedávna premiéra na stv1 ma veľmi potešila. Film bol odvysielaný v pôvodnom českom dabingu, čo mi celkom vyhovuje, ak už teda nemôžem vidieť verziu s titulkami v pôvodnom znení. Film o prežití a priateľstve v jednom z mnohých táborov som túžil vidieť už dávno, knižná predloha sľubovala kvalitný film. Soundtrack od J. Barryho poznám už dlhé roky. Film neobsahuje žiadne akčné scény, z tohto dôvodu môže byť pre niektorých divákov nezáživný, ale mňa dokázal zaujať i bez nich. Napríklad záchrana ruky bola napínavejšia než v inom film záchrana stoviek životov. O čosi viac priestoru mohli venovať krysám a kšeftom z ich mäsa. Podľa názvu som tipoval, že to bude jedna z hlavných dejových liniek, ale mýlil som sa. 80%. ()

LiVentura

Někdo se umí v každém režimu přizpůsobit, využít situace a vydělat na ní, většina však podlehne a k tomu jedinému pak vzhlíží.. za jakých ale ústupků morálních či dokonce právních je nutno klesnout, aby vám to takto procházelo.?! ()

cheyene

Filmy odehrávající se v zajateckých táborech mají hodně co do sebe a jejich nezaměnitelná atmosféra mne vždy baví. Král krysa zaujme i díky vynikajícím hercům, skvěle napsaným postavám a dílčím scénám, z nichž je pamětihodná určitě akutní léčba či tajné vaření. ()

Boogeyman

Vyjímečný film, podle prý úžasné knihy - nečetl jsem, nemohu soudit. Ale to co se odehrává na plátně mě přímo strhlo. Hutná atmosféra, které pomáhá černobílé natočení, skvělé herecké výkony všech zúčastněných a vyjímečný a silný příběh dělají z tohoto filmu skvost, který se často nevidí!...A opět je to kousek, na který jsem náhodou narazil odpoledne na ČT2! ()

Anderton

Nakoniec je jedno, či sa to odohráva v nejakom zajateckom lágri na Sahare alebo v Singapure, ten pocit pri pohľade na prepotené tielka a zvuk všadeprítomných otravných múch vás maximálne pohltí natoľko, že sa musíte ísť pred spánkom osprchovať. Zaujímalo by ma, ako takéto zariadenia v reáli existovali, keď pri každom rozkaze každý reaguje spôsobom, že vy mi tu predsa podľa tej a tej medzinárodnej zmluvy nevelíte. Aspoň toho Japonca poslúchali. Je celkom prekvapivé, že Japonci tu podľa filmu zasahujú do chodu väzenia minimálne a vlastne čakajú iba na donášky rozhádaných britov a američanov. Ale tých 20 múch denne by som chytať nechcel. ()

nascendi

Clavellovu knihu som samozrejme čítal a mám ju vo svojej knižnici, ale aj tak sa nemôžem stotožniť s pohŕdavým porovnaním knihy a filmu niektorými komentátormi. Na prstoch jednej ruky by sa dali spočítať filmy, ktoré prevýšili svoju literárnu predlohu. Veď nejde o nejaké súperenie literatúry a filmu. Kráľ Krysa poskytne zaujímavý zážitok aj divákom, ktorí knihu nečítali. Vďačí za to autentickému prostrediu i postavám a takmer dokumentárnemu prístupu k boju o existenciu, o ktorú vlastne vo filme ide. Dobre sa podarilo vystihnúť živočíšnosť vzťahov, disproporcionáciu väzňov na predátorov a ovládaných naprieč národnostiam a vojenským hodnostiam. Iba schopnosť adaptácie rozhodovala, kto sa vyšvihne hore a kto ostane na spodku. Užil som si tento film a mal som z neho lepší dojem, ako z Mostu cez rieku Kwai a Veľkého úteku. ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal