poster

Propast

 • anglický

  The Abyss

 • slovenský

  Priepasť

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1989, 139 min (SE: 171 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Marigold
  *****

  Pro mne to nejlepší z Camerona. Výtečná režie, perfektní atmosféra a docela příjemný příběh, který kazí jen přihlouple otevřený závěr, zjevně udělaný na zakázku "aby to dobře dopadlo". Jïnak ale považuju tuhle podmořskou variaci na Blízká setkání třetího druhu za jeden z nejlepších dobrodružných filmů made in Hollywood, k čemuž rozhodně přispívá i výtečný Ed Harris v roli chlapáckého kapitána podmořské stanice. K onomu zmíněnému závěru – ve speciální edici je rozšířen a dokreslen do sice velice naivně proklamativního, ale přesto lepšího tvaru. Přinejmenším se dozvíte, proč to ti malí průhlední mužíčci všechno dělají.(27.1.2004)

 • J*A*S*M
  ****

  Viděna prodloužená verze. Naštěstí - nevynechal bych z ní totiž ani minutu. Ačkoli úplně přesně nevím, co ta kratší "normální" verze neobsahuje, pouvažuji-li však nad tím, co se z prodloužené mohlo vystřihnout, aby film dával nějaký smysl, vychází mi, že film tím v podstatě musel přijít o pointu. Propast je velice dobré a napínavé sci-fi, plné drobných klišé momentů, které mi sice neudělaly radost, ale smířil jsem se s nimi. Cameron holt dá spíše na vizuální stránku (triky samozřejmě úchvatné), než na chytrou nečitelnost scénáře.(12.6.2010)

 • Lavran
  *****

  Evergreen mého zasněného dětství. Velký manivest míru a lásky reflektující konec studené války. Pohled do zrcadla temné propasti, která naši pozornost opětuje. Přelomové efekty (celý snímek je vlastně symbolickým setkáním moderních technologií, tedy morfingu a tradičních postupů výroby filmových efektů na prahu digitální revoluce), dokonalá práce s napětím, výtečná atmosféra, skvěle napsané postavy, maximální řemeslná preciznost. Propast ztělesňuje to nejlepší na vysokorozpočtové hollywoodské produkci, je esencí sofistikovaného blockbusteru, který je stejně opojný pro davy i kritickou obec. P.S. SE verzi doporučuji všemi deseti.(7.4.2007)

 • EdaS
  ****

  Vynikající podmořská sci-fi se spoustou napínavých scén, na které se jen tak nezapomíná. Zvlášť doporučuji Cameronovu režisérskou verzi (obsahuje obrovskou vlnu ohrožující lidstvo), která jednoznačně vylepšuje původně slabší závěr.(4.8.2002)

 • golfista
  ****

  Po Vetřelcích se James Cameron ocitl ve svém oblíbeném prostředí - pod hladinou oceánu. Vzniklo tak skvěle natočené Sci-Fi, která má na DVD v režiséské verzi o hodně minut víc a jen ku prospěchu (hlavně v závěru). Také podrobný popis zatopeného atomového reaktoru, ve kterém se film točil stojí za to !(14.2.2003)

 • - Fluorkarbon byl vynalezen v Německu koncem 30. let. Existují případy, kdy v této kapalině ‚‚dýchal‘‘ i člověk. V 70 letech byly testy s touto látkou zakázány a flourkarbon byl definitivně zakázán. (CliffLee)

 • - Z finančních důvodů nebyl nikdy "Deepcore" demontován. Stojí opuštěný u elektrárny v Jižní Kalifornii, kde se natáčelo. (Chatterer)

 • - Potápačské masky, ktoré používajú herci vo filme, v skutočnosti neexistujú. Boli vyrobené na zákazku s takým dizajnom, aby im bolo vidieť lepšie na tvár. Taktiež v nich mali namontované mikrofóny nahrávajúce real-time dialógy. Nežiaduce zvuky skafandrov, ktoré sa zaznamenali spolu s dialógmi, boli vo zvukárni potlačené. (POMO)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace