Propast

The Abyss

• slovenský

Priepasť

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1989, 139 min (SE: 171 min)

Pro mne to nejlepší z Camerona. Výtečná režie, perfektní atmosféra a docela příjemný příběh, který kazí jen přihlouple otevřený závěr, zjevně udělaný na zakázku "aby to dobře dopadlo". Jïnak ale považuju tuhle podmořskou variaci na Blízká setkání třetího druhu za jeden z nejlepších dobrodružných filmů made in Hollywood, k čemuž rozhodně přispívá i výtečný Ed Harris v roli chlapáckého kapitána podmořské stanice. K onomu zmíněnému závěru – ve speciální edici je rozšířen a dokreslen do sice velice naivně proklamativního, ale přesto lepšího tvaru. Přinejmenším se dozvíte, proč to ti malí průhlední mužíčci všechno dělají.(27.1.2004)

Viděna prodloužená verze. Naštěstí - nevynechal bych z ní totiž ani minutu. Ačkoli úplně přesně nevím, co ta kratší "normální" verze neobsahuje, pouvažuji-li však nad tím, co se z prodloužené mohlo vystřihnout, aby film dával nějaký smysl, vychází mi, že film tím v podstatě musel přijít o pointu. Propast je velice dobré a napínavé sci-fi, plné drobných klišé momentů, které mi sice neudělaly radost, ale smířil jsem se s nimi. Cameron holt dá spíše na vizuální stránku (triky samozřejmě úchvatné), než na chytrou nečitelnost scénáře.(12.6.2010)

Evergreen mého zasněného dětství. Velký manivest míru a lásky reflektující konec studené války. Pohled do zrcadla temné propasti, která naši pozornost opětuje. Přelomové efekty (celý snímek je vlastně symbolickým setkáním moderních technologií, tedy morfingu a tradičních postupů výroby filmových efektů na prahu digitální revoluce), dokonalá práce s napětím, výtečná atmosféra, skvěle napsané postavy, maximální řemeslná preciznost. Propast ztělesňuje to nejlepší na vysokorozpočtové hollywoodské produkci, je esencí sofistikovaného blockbusteru, který je stejně opojný pro davy i kritickou obec. P.S. SE verzi doporučuji všemi deseti.(7.4.2007)

Vynikající podmořská sci-fi se spoustou napínavých scén, na které se jen tak nezapomíná. Zvlášť doporučuji Cameronovu režisérskou verzi (obsahuje obrovskou vlnu ohrožující lidstvo), která jednoznačně vylepšuje původně slabší závěr.(4.8.2002)

Po Vetřelcích se James Cameron ocitl ve svém oblíbeném prostředí - pod hladinou oceánu. Vzniklo tak skvěle natočené Sci-Fi, která má na DVD v režiséské verzi o hodně minut víc a jen ku prospěchu (hlavně v závěru). Také podrobný popis zatopeného atomového reaktoru, ve kterém se film točil stojí za to !(14.2.2003)

• - Fluorkarbon byl vynalezen v Německu koncem 30. let. Existují případy, kdy v této kapalině ‚‚dýchal‘‘ i člověk. V 70 letech byly testy s touto látkou zakázány a flourkarbon byl definitivně zakázán. (CliffLee)

• - Z finančních důvodů nebyl nikdy "Deepcore" demontován. Stojí opuštěný u elektrárny v Jižní Kalifornii, kde se natáčelo. (Chatterer)

• - Potápačské masky, ktoré používajú herci vo filme, v skutočnosti neexistujú. Boli vyrobené na zákazku s takým dizajnom, aby im bolo vidieť lepšie na tvár. Taktiež v nich mali namontované mikrofóny nahrávajúce real-time dialógy. Nežiaduce zvuky skafandrov, ktoré sa zaznamenali spolu s dialógmi, boli vo zvukárni potlačené. (POMO)