poster

Propast

 • anglický

  The Abyss

 • slovenský

  Priepasť

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1989, 139 min (SE: 171 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • gudaulin
  ***

  V době uvedení do kin mě Propast minula a zhlédl jsem ji až nyní v rámci zaplňování mezer ve světě kinematografie. Nemůže mě tím pádem ovlivnit jakákoli nostalgie a Cameronův slavný snímek můžu bez problémů srovnat se současnou nabídkou v příslušném žánru. Hlavní předností Propasti kdysi nesporně byly špičkové triky, které ale pochopitelně s plynoucími léty ztrácejí svůj lesk, a v plné nahotě se tak může projevit trivialita zápletky a beznadějná průměrnost scénáře. Navíc ono pojetí slaďoučkých mimozemšťánků, kteří vám přátelsky kynou na pozdrav a jsou tak milí, že byste si je z fleku nastěhovali do obýváku, mě opravdu vadí a jsem k němu vstřícný pouze v případě E.T. mimozemšťana. Co zůstává, to je precizní Cameronova režie, za kterou si Propast zaslouží třetí hvězdičku, byť vzhledem k přepálené stopáži není až tak přesvědčivá. V poslední třetině se už film tak vlekl, že jsem si toužebně přál, aby kdysi Cameronovi došly finance a byl nucen svůj kousek rychle utnout... Celkový dojem: 50 %. Nemůžu si pomoct, ale k neslanému nemastnému hodnocení přispívá i absence nějaké hlubší myšlenky. Holt, Vesmírná odyssea 2001 to opravdu není.(2.6.2010)

 • EdaS
  ****

  Vynikající podmořská sci-fi se spoustou napínavých scén, na které se jen tak nezapomíná. Zvlášť doporučuji Cameronovu režisérskou verzi (obsahuje obrovskou vlnu ohrožující lidstvo), která jednoznačně vylepšuje původně slabší závěr.(4.8.2002)

 • xxmartinxx
  ****

  Na rozdíl od svých pozdějších filmů si tu Cameron tříhodinovou stopáž neobhájil. Je to škoda, protože film je to skvělý a ani moralistické poučení na konci mi nedělalo problém.(12.12.2009)

 • EvilPhoEniX
  ****

  Opravdu rok 1989 ? Nemohu uvěřit vlastním očím jak atraktivní a přitažlivý vizuál film má. Tipoval bych tak rok 2005, škoda, že i horory v 80 letech nebyly na tak vysoké technické stránce jako právě Abyss. Zpočátku jsem si myslel, že se bude jednat o vesmírné Sci-Fi, nakonec se film odehrává v jaderné ponorce( což příliš nemusím), ale naštěstí byl film okořeněn mimozemskou návštěvou i spousta jinými prvky, které mi sedí. Ke své stopáži má film slušné tempo a nenudí. Highlightem je pro mě emotiviní resuscitace a průzkum dna oceánu Edem Harrisem. Jako mínus vnímám pouze, že thrillerová psychóza se nevyvinula v nějaký ráznější masakr. 80%(3.6.2015)

 • Superpero
  ****

  Tři hodiny v podání Jamese Camerona utečou jako voda. Je až s podivem s jakou lehkostí to do nás znovu a znovu šije a vždycky mu to vyjde. Malinko mi drhla akorát vypsychovaná postava Michaela Biehna, co tam ty atomovky prostě pustit musela. Jinak ale opět precizně zrežírovaná a napsaná záležitost s postavami z masa a kostí. Mary Elizabeth Mastrantonio byla spektakulární a Ed Harris má rozhodně nejsympatičtější roli kariéry.(4.11.2016)

 • - Film byl natočen na motivy knihy "Propast" od Orsona Scotta Carda. (Mimesis)

 • - Čtyřicet procent filmu se odehrává ve vodě. (chelseaman22)

 • - Hlavná postava Bud v podaní Eda Harrisa nosí hodinky značky Seiko 6309-7049. (dyfur)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace