Propast

The Abyss

• slovenský

Priepasť

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1989, 139 min (SE: 171 min)

Na rozdíl od svých pozdějších filmů si tu Cameron tříhodinovou stopáž neobhájil. Je to škoda, protože film je to skvělý a ani moralistické poučení na konci mi nedělalo problém.(12.12.2009)

Já už jsem taky viděl režisérskou verzi a musím říct, že to filmu jedině přidává - velmi působivé.(9.2.2005)

Evergreen mého zasněného dětství. Velký manivest míru a lásky reflektující konec studené války. Pohled do zrcadla temné propasti, která naši pozornost opětuje. Přelomové efekty (celý snímek je vlastně symbolickým setkáním moderních technologií, tedy morfingu a tradičních postupů výroby filmových efektů na prahu digitální revoluce), dokonalá práce s napětím, výtečná atmosféra, skvěle napsané postavy, maximální řemeslná preciznost. Propast ztělesňuje to nejlepší na vysokorozpočtové hollywoodské produkci, je esencí sofistikovaného blockbusteru, který je stejně opojný pro davy i kritickou obec. P.S. SE verzi doporučuji všemi deseti.(7.4.2007)

Na svoju dobu revolučné triky v atmosférickom neotrelom sci fi spod morskej hladiny. Film, ktorý Cameron natočil keď sa ešte držal remesla, ktoré mu išlo a netočil nudné lodičky potápajúce sa hodinu a pol.(27.12.2004)

Tak díky tomuhle filmu jsem poznala, co je to ponorkový efekt z malých a těsných prostorů. Mimozemšťané jsou nádherní, Ed Harris strhující a už tady je vidět, jak moc má James Cameron rád potápění. Scénář má sice pár drobných logických dírek, ale ty mu s lehkým srdcem odpustíte.(17.11.2005)

• - K závěru roku 2012 se jednalo o 39. nejvýdělečnější film s tématikou SCI-FI, šestý nejvýdělečnější film, který se odehrává pod vodou, šestý nejúspěšnější film Jamese Camerona, 18. nejvýdělečnější film roku 1989 a 1 164. nejvýdělečnější film se zohledněním inflace. (chelseaman22)

• - Většina vzdálených záběrů z ponorky jsou modely. (Mr.Critic)

• - Potkan, ktorý si nakoniec z piatich vybraných zahral vo filme, zomrel (nie kvôli fluorkarbonu) krátko pred premiérou. (POMO)