Propast

The Abyss

• slovenský

Priepasť

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1989, 139 min (SE: 171 min)

Rozhodně velmi dobře natočený snímek s výbornou hudbu Alana Silvestriho!(22.7.2002)

Dokonalej film, spousta na tu dobu úžasnejch efektů, výborná atmosféra a skvělý výkony herců, hlavně Ed Harrise je skvělej(19.1.2004)

Tak díky tomuhle filmu jsem poznala, co je to ponorkový efekt z malých a těsných prostorů. Mimozemšťané jsou nádherní, Ed Harris strhující a už tady je vidět, jak moc má James Cameron rád potápění. Scénář má sice pár drobných logických dírek, ale ty mu s lehkým srdcem odpustíte.(17.11.2005)

Pamätam si, ze som mal v minulosti s tymto filmom mensie problemy, myslim s prvou polovicou filmu, ale dnes, ked som si opät pozrel Special Edition Jamesa Camerona, nemozem dat inak, ako 5 hviezdiciek. Scenar je zaujimavy a kazdemu odporucam si pozriet tu predlzenu verziu, pretoze na konci bola v klasickej kinoverzii, ktora sa zial este aj dnes stale vysiela v televiziach vystrihnuta hlavna pointa filmu, co mimozemstania chceli urobit, neurobili to a je vysvetleny dovod, preco to neurobili. Ak by si tam nezahrala Mary E. Mastrantonio, ktoru som spoznal v ROBINOVI HOODOVI (1991) s Kevinom Costnerom, asi by bol film o trosku nudnejsi, ale Cameron vzdy vedel, ako ma dostat divaka do deja filmu. Priznam sa, ze psychopatickeho a fuzateho Michaela Biehna som v minulosti v tomto filme nikdy nespoznal a nikdy mi ani vo sne nenapadlo, ze je to ten Kyle, ktory ochranoval Lindu Hamilton v prvom TERMINATOROVI (1984). V kazdom pripade je zaver filmu v Sp.Edition aj vdaka krasnej hudbe Alana Silvestriho tak nadherny, ze ma u mna plne hodnotenie a vidiet vo filme podobnost Spielbergovych filmov, preto su u mna tito dvaja reziseri na prvych miestach v topke najoblubenejsich reziserov. ________ Ed Harris - (Virgil 'Bud' Brigman) +++ Mary Elizabeth Mastrantonio - (Lindsey Brigman) +++ Michael Biehn - (Poručík Hiram Coffey) +++ Leo Burmester - (Catfish De Vries) +++ Todd Graff - (Alan 'Hippy' Carnes) +++ John Bedford Lloyd - (Jammer Willis) +++ J.C. Quinn - ('Sonny' Dawson) +++ Kimberly Scott - (Lisa) +++(10.7.2011)

Čistě po filmařské stránce muselo být peklo natáčet v tak stísněných prostorech. A když už se skulinka prostoru objeví je hned vyplněna vodou v jakémkoli množství. Ovšem z čistě diváckého hlediska je dobře, že se Cameron toto martýrium rozhodl podstoupil. Pozitivní dopad na atmosféru to má totiž naprosto zásadní. O to více zamrzí závěr, jelikož Cameron takovéto sdělení neumí p(r)odat. Přeci jen Kubrick v něm není a na tom nic nemění ani delší a lepší režisérský sestřih.(23.12.2009)