Terminátor 2: Den zúčtování

• Francie

Terminator 2, le jugement dernier

Terminátor 2: Deň zúčtovania

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Francie, 1991, 137 min (SE: 154 min)

Opět vynikající film od vynikajícího režiséra. A opět prodloužená verze stojí za to.(18.11.2007)

Druhá verze dvojky podruhé a stále prvotřídní film. Děsit se postapokalyptické vize života na Zemi, obdivovat i po letech vynikající triky a napínavou akci, držet v ruce banán a po chvíli si myslet, že je to upilovaná winchesterovka 1887, k tomu se bavit Arnoldovými hláškami a robotickými grimasami a na konci zatleskat – to je zkrátka nenahraditelný zážitek./// Rozšířená verze mj. nabízí několik velice humorných scén, což z Terminátora dělá geniální mix akční sci-fi a komedie, u nějž se mrazení v zádech střídá s hlasitým smíchem. Jen ta Connorová a její krapet otravné militantní móresy mohly dostat méně prostoru. [Kino, SE, titulky](18.3.2014)

Někdy se mi vážně zdá, že průměrný věk uživatelů čsfd je asi tak 15 let. Jak jinak si vysvětlit oblibu herce - kulturisty a filmu, který coby následovník prakticky pošlape smysl a význam svého předchůdce jen kvůli tomu, aby byl natočen a vydělal pro studio a své tvůrce ještě více peněz? Terminátor byl původně ten zlý - nyní je třeba obsadit ekonomicky výdělečného a teenagery adorovaného svalovce do kladné role - na scénu přijde tedy nový, zlý terminátor a starý dřívější ,,záporák" je nyní ,,klaďas"... To je kotrmelec! Když pominu logický nesoulad a soustředím se jen na motivaci scénáristy, vylézá mi z toho stále jen čistý ekonomický a pragmatický kalkul... Co přináší tedy tenhle film navíc? Arnold není herec a nehraje, jen s kamennou tváří chodí, ostatní herci také hereckými výkony šetří, patrná je jen má vnitřní vlna nostalgie po starých dobrých hollywoodských 80. letech... Jasně, jsou tu na svou dobu přelomové trikové prvky a tenhle film je akční, tedy i přehršel akce, ale to mi zastřený význam snímku nenahradí...(10.10.2007)

Někdy stačí opravdu málo, v tomto případě režisér s geniálním vizionářstvím. Cameronova chladná stylizace nedaleké budoucnosti i po patnácti letech stále přikovává do křesla a omračujícím způsobem působí na divákovi emoce. Oproti tomu L.A. počátku 90. let postrádá svou typickou pestrobarevnost a je koncipováno jako mírnější zrcadlový obraz budoucnosti. Digitální triky i dnes nadzvedávají obočí, scénář pravda v jistých místech sklouzává do klišé, což naštěstí vynahrazují prkenní „roboti“ Robert Patrick – Arnold Schwarzenegger, ze kterých právě druhý jmenovaný právě zde má svou životní roli, a když se k tomu přidají takové namachrované scény jako brokovnice v pugétu růží, likvidace policejní jednotky či závěr, který patří k tomu nejdojemnějšímu v dějinách filmu vůbec, musí každému dojít, že toto je dílo, které v historických záznamech bude zvěčněno hodně velkým písmem a že právě pro něj je výraz „kult“ více než namístě.(9.2.2006)

Oscar 4 : Vizuální efekty, Zvuk, Střih zvukových efektů, Masky + 2 nominace: Kamera, Střih(20.2.2004)

• - Terminátoři nedýchají, přesto jde T-1000 (Robert Patrick) po útěku z psychiatrické léčebny pára od úst. (GreatestFan)

• - Slavná scéna skoku tahače z mostu se natáčela v Los Angeles na ulici Plummer street a Hayvenhurst Ave. Ve stejném městě byl pak natočen i zbytek filmu. (GreatestFan)

• - Při výbuchu nákladního vozidla po kolizi s pilířem je levé přední kolo v pořádku, ačkoliv v dřívější scéně jej T-800 (Arnold Schwarzenegger) rozstřílel. Navíc po výbuchu je vidět pneumatika s jiným vzorkem, než ma nákladní vůz. (GreatestFan)