Terminátor 2: Den zúčtování

• Francie

Terminator 2, le jugement dernier

Terminátor 2: Deň zúčtovania

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Francie, 1991, 137 min (SE: 154 min)

Geniální James Cameron dokázal vzít kostru předchozího dílu, dodržet ji téměř do detailu a přitom vše obrátit naruby, poté všechno vzít, udělat mnohem velkolepější, lepší a nakonec celou tu, už tak zběsilou akční jízdu nakopnout ještě o minimálně jeden rychlostní stupeň rychleji. Jeden z nejlepších sci-fi filmů všech dob s naprosto výborným zpracováním a výborným scénářem. Herecký výkon A. Schwarzeneggera patří mezi jeho nejlepší spolu s Predátorem elita ve svém žánru. Záporák t-1000 v obsazení Roberta Patricka je fascinující s jeho pohledem až strachem k smrti. Klenot.(13.10.2011)

Druhá verze dvojky podruhé a stále prvotřídní film. Děsit se postapokalyptické vize života na Zemi, obdivovat i po letech vynikající triky a napínavou akci, držet v ruce banán a po chvíli si myslet, že je to upilovaná winchesterovka 1887, k tomu se bavit Arnoldovými hláškami a robotickými grimasami a na konci zatleskat – to je zkrátka nenahraditelný zážitek./// Rozšířená verze mj. nabízí několik velice humorných scén, což z Terminátora dělá geniální mix akční sci-fi a komedie, u nějž se mrazení v zádech střídá s hlasitým smíchem. Jen ta Connorová a její krapet otravné militantní móresy mohly dostat méně prostoru. [Kino, SE, titulky](18.3.2014)

Někdy se mi vážně zdá, že průměrný věk uživatelů čsfd je asi tak 15 let. Jak jinak si vysvětlit oblibu herce - kulturisty a filmu, který coby následovník prakticky pošlape smysl a význam svého předchůdce jen kvůli tomu, aby byl natočen a vydělal pro studio a své tvůrce ještě více peněz? Terminátor byl původně ten zlý - nyní je třeba obsadit ekonomicky výdělečného a teenagery adorovaného svalovce do kladné role - na scénu přijde tedy nový, zlý terminátor a starý dřívější ,,záporák" je nyní ,,klaďas"... To je kotrmelec! Když pominu logický nesoulad a soustředím se jen na motivaci scénáristy, vylézá mi z toho stále jen čistý ekonomický a pragmatický kalkul... Co přináší tedy tenhle film navíc? Arnold není herec a nehraje, jen s kamennou tváří chodí, ostatní herci také hereckými výkony šetří, patrná je jen má vnitřní vlna nostalgie po starých dobrých hollywoodských 80. letech... Jasně, jsou tu na svou dobu přelomové trikové prvky a tenhle film je akční, tedy i přehršel akce, ale to mi zastřený význam snímku nenahradí...(10.10.2007)

Jiný než jednička, z Arnolda už není ten bezcitný stroj na zabíjení, ale v této trošku humorné pozici mi taky sedí docela dobře. Opět jeden z mezníků akčního filmu.(10.11.2003)

Absolutní kult, film, na který se nezapomíná...(3.6.2008)

• - Malý počítač, který John Connor (Edward Furlong) použije k nabourání se do bankomatu a otevření elektronického zámku, je Atari Portfolio. V roce 1989 to byl jeden z prvních palmtopů kompatibilních s IBM PC, vybavený byl systémem DIP-DOS 2.11. (Stejšn)

• - Ve scéně, kdy T-800 (Arnold Schwarzenegger) seskakuje z cesty dolů, lze poznat, že se jedná o kaskadéra. (GreatestFan)

• - Tržby filmu převýšily tržby prvního filmu série o 434 %, což představovalo i 20 let po uvedení filmu rekord v navýšení tržeb za filmové pokračování.  (GreatestFan)