Terminátor 2: Den zúčtování

• Francie

Terminator 2, le jugement dernier

Terminátor 2: Deň zúčtovania

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Francie, 1991, 137 min (SE: 154 min)

Někdy stačí opravdu málo, v tomto případě režisér s geniálním vizionářstvím. Cameronova chladná stylizace nedaleké budoucnosti i po patnácti letech stále přikovává do křesla a omračujícím způsobem působí na divákovi emoce. Oproti tomu L.A. počátku 90. let postrádá svou typickou pestrobarevnost a je koncipováno jako mírnější zrcadlový obraz budoucnosti. Digitální triky i dnes nadzvedávají obočí, scénář pravda v jistých místech sklouzává do klišé, což naštěstí vynahrazují prkenní „roboti“ Robert Patrick – Arnold Schwarzenegger, ze kterých právě druhý jmenovaný právě zde má svou životní roli, a když se k tomu přidají takové namachrované scény jako brokovnice v pugétu růží, likvidace policejní jednotky či závěr, který patří k tomu nejdojemnějšímu v dějinách filmu vůbec, musí každému dojít, že toto je dílo, které v historických záznamech bude zvěčněno hodně velkým písmem a že právě pro něj je výraz „kult“ více než namístě.(9.2.2006)

Oscar 4 : Vizuální efekty, Zvuk, Střih zvukových efektů, Masky + 2 nominace: Kamera, Střih(20.2.2004)

Neuvěřitelně strhující film. Živý důkaz toho, že Cameron musel být génius, když dokázal skoro všechno natočit tak, že to má spád, napětí, humor, a navíc i nějakou magickou energii, která vám brání tomu zvednout se ze židle, a to i přesto, že tento film sledujete už třeba podesáté. Spolu s rovněž Cameronovými Vetřelci nejlepší akční film všech dob. V porovnání s těmito dvěma filmy jsou nějaké Matrixy jen nudnou legráckou.(23.10.2003)

• Mr.Apache

Příšerné, politicky korektní a totálně vykalkulované pokračování skvělého a napínavého sci-fi. Schwarzenneger prostě musel být v devadesátých letech hodný robot, o chlapečka, kterého ve filmu chrání, se nikdo nebojí (hollywoodské pravidlo č.1: Dětem se nesmí nic stát!), lepší momenty jsou povinně (a špatně) vykradeny z původního filmu, slabší děj se snaží schovávat za bombastické speciální efekty... Důvod zdejší obliby T2 je ale pochopitelný: Pro většinu jeho fanoušků totiž představuje krásný divácký zážitek jejich dětství.(11.6.2006)

Pro mě osobně největší zklamání ve zdejší Top 20. Čekal jsem odzbrojující příval akce a na svou dobu převratné efekty. Nedostavilo se ani jedno. Pravdivé lži jsou přeci jen větším akčním nářezem. Je pravda, že akci příliš nevyhledávám, takže jsem na jednu stranu rád, že T2 není jen o tom jednom, ale má i silný příběh a skvělého Edwarda Furlonga. Samotný Arnold je herec asi jako já striptér, takže o jeho výrazu, který má pro všechny akční filmy stejný, se nemá cenu bavit.(28.2.2010)