Terminátor

• Československo

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

Terminátor je snad jediný béčkový film, který lze s klidným srdcem zařadit mezi ty áčkové (dává to smysl, že?), tmavé, nízkorozpočtové prostředí, žádný převratný děj, či silnější myšlenky a navrch jedna klasická milostná scéna, díky které akorát obrátíme oči v sloup... Přesto se jedná o legendární akční nářez, se zábavnou režií a snad nejlepším akčním záporákem všech dob. Schwarzenegger jej ztělesnil dokonale a nikdo by to nedokázal líp. Chtělo se totiž po něm jen přesně to, co má - svaly a hrubou sílu bez emocí, či dlouhých rečiček. Přesto nemohu popřít, že ona béčkovost prostředí a scénáře mi brání vzít film vážne a dát mu vysoké hodnocení. I'll be back! 7/10(11.4.2008)

Je to vydarený akčný sci-fi film od Jamesa Camerona. Má skvelý príbeh o mužovi, ktorý je z roku 2029 poslaný späť v čase do súčasnosti, aby chránil nevinnú ženu, Sarah Connor pred robotickým zabijakom budúcnosti, terminátorom. V budúcnosti sa stroje rozhodli vyhladiť ľudstvo a po jadrovej vojne a neustálym likvidáciám sa im to takmer aj podarilo, ale práve jej syn sa stal úspešným vodcom odporu a tak pre ne predstavuje veľkú hrozbu. A tak musí muž urobiť všetko preto, aby ju udržal nažive, inak by v budúcnosti hrozil definitívny zánik ľudstva. So spracovaním som dosť spokojný, celé toto univerzum pôsobí skutočne perfektne, extrémna vojna budúcnosti, o ktorem výsledku sa kvôli cestovaniu v čase rozhoduje už v súčasnosti. Síce hlavná línia pôsobí úplne priamočiaro, jednoducho prakticky len celý čas dvaja ľudia unikajú pred jedným zabijakom, ale je to dynamické, nájde sa tu viacero zaujímavých myšlienok a nezabudnuteľných scén, občas poteší aj nejaká sekvencia z budúcnosti a navyše sa to celý čas nesie vo výbornej, takej surovej, nepríjemnej atmosfére. A tak sa tu stále na čo pozerať. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Tvoria ju hlavne rôzne naháňačky, ktoré sú rozmanité, dobre natočené a aj napínavé, ale najväčšiu pochvalu si zaslúžia prestrelky, ktoré sú úplne nekompromisné, vynikajú dobrým výberom zbraní a slušným počtom zabitých, tu sa je skutočne na čo pozerať. Najviac sa mi páči akcia na policajnej stanici, prípadne prvý stret s terminátorom na diskotéke. A samostatnou kategóriou je akcia z budúcnosti, ktorá je tiež výborná. Herecké obsadenie je skvelé, hlavné duo v zložení Michael Biehn a Linda Hamilton, k tomu Arnold Schwarzenegger, ktorý postavu terminátora zvládol perfektne a ešte pár zaujímavých vedľajších postáv, no tie už nemajú moc priestoru. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, síce niektoré efekty už predsa len trochu zaostávajú, ale inak je vizuálna stránka výborná a k tomu aj tá perfektná hororová atmosféra zo súčasnosti, prípadne temná, postapokalyptická z budúcnosti, James Cameron odviedol skvelú prácu. A páči sa mi aj hudba, ale len mimo akcie. Síce pokračovanie mám ešte radšej, ale aj tento diel je kult, na ktorý nedám dopustiť a rád si ho občas pozriem. 80%(26.8.2010)

Arnie v jedne z mala zapornych roli a docela mu sedne, skoda ze na konci filmu byl uz jen robot, nastesi se Arnie vrati ve dvojce tentokrat jako hodnej tatka terminator(30.1.2005)

Naprogramovaný kvalitní kov nelze jen tak prostřelit, rozmontovat ani prodat do šrotu. T-800 je ve své topornosti naprosto vynikající a žádný z kladných hrdinů mu nesahá ani po BIOS. Kdykoli se s ním rád vydávám pozabíjet všechny ty Sáry Connorové, i když vím, že mu to zase nevyjde. Z hlediska dalších pokračování je to dobře, ale já v něm to křišťálově čisté dobro viděl už při našem prvním setkání. A to ještě mluvil německy.(14.1.2015)

Svět bez Terminátora?????To je svět bez sci-fi !!! Tenhle film je dílo jenž změnilo co mohlo a dokázalo, že hora svalů Arnold je opravdu Železný muž :o)) Tohle je bomba a pokračování je.... :)(5.6.2004)