Terminátor

• slovenský

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

Je to vydarený akčný sci-fi film od Jamesa Camerona. Má skvelý príbeh o mužovi, ktorý je z roku 2029 poslaný späť v čase do súčasnosti, aby chránil nevinnú ženu, Sarah Connor pred robotickým zabijakom budúcnosti, terminátorom. V budúcnosti sa stroje rozhodli vyhladiť ľudstvo a po jadrovej vojne a neustálym likvidáciám sa im to takmer aj podarilo, ale práve jej syn sa stal úspešným vodcom odporu a tak pre ne predstavuje veľkú hrozbu. A tak musí muž urobiť všetko preto, aby ju udržal nažive, inak by v budúcnosti hrozil definitívny zánik ľudstva. So spracovaním som dosť spokojný, celé toto univerzum pôsobí skutočne perfektne, extrémna vojna budúcnosti, o ktorem výsledku sa kvôli cestovaniu v čase rozhoduje už v súčasnosti. Síce hlavná línia pôsobí úplne priamočiaro, jednoducho prakticky len celý čas dvaja ľudia unikajú pred jedným zabijakom, ale je to dynamické, nájde sa tu viacero zaujímavých myšlienok a nezabudnuteľných scén, občas poteší aj nejaká sekvencia z budúcnosti a navyše sa to celý čas nesie vo výbornej, takej surovej, nepríjemnej atmosfére. A tak sa tu stále na čo pozerať. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Tvoria ju hlavne rôzne naháňačky, ktoré sú rozmanité, dobre natočené a aj napínavé, ale najväčšiu pochvalu si zaslúžia prestrelky, ktoré sú úplne nekompromisné, vynikajú dobrým výberom zbraní a slušným počtom zabitých, tu sa je skutočne na čo pozerať. Najviac sa mi páči akcia na policajnej stanici, prípadne prvý stret s terminátorom na diskotéke. A samostatnou kategóriou je akcia z budúcnosti, ktorá je tiež výborná. Herecké obsadenie je skvelé, hlavné duo v zložení Michael Biehn a Linda Hamilton, k tomu Arnold Schwarzenegger, ktorý postavu terminátora zvládol perfektne a ešte pár zaujímavých vedľajších postáv, no tie už nemajú moc priestoru. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, síce niektoré efekty už predsa len trochu zaostávajú, ale inak je vizuálna stránka výborná a k tomu aj tá perfektná hororová atmosféra zo súčasnosti, prípadne temná, postapokalyptická z budúcnosti, James Cameron odviedol skvelú prácu. A páči sa mi aj hudba, ale len mimo akcie. Síce pokračovanie mám ešte radšej, ale aj tento diel je kult, na ktorý nedám dopustiť a rád si ho občas pozriem. 80%(26.8.2010)

Svalnatý stroj bez přirození nekompromisně masakruje lidi s přirozením.(20.7.2009)

NFR 2008, .... ..... ...... ... Terminátor = hranice temné strany Měsíce(9.4.2004)

• - Dům 35leté Sáry Louise Connorové (Marianne Muellerleile) má číslo popisné 14239, ale v telefonním seznamu je uvedeno 1823. (GreatestFan)

• - Ve scéně v budoucnosti, kdy jdou bojovníci do podzemí, je nalevo vidět štáb. (GreatestFan)

• - Spoiler: Kamion, který v závěru filmu vybuchne, byl pouze model. (DEXTER099)