Terminátor

• Československo

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

„Come with me if you want to live.“ Úderným "theme" Brad Fiedela orámovaný trénink Camerona na Den zúčtování a taky začátek kultovní série, ve které je Schwarzenegger poprvé a naposledy ve své kariéře pro své neherectví paradoxně přínosem pro film. Atmosférické, temné, syrové - kdyby to v té době natočil Michael Mann, asi bych si cvrnkl do kalhot. Při hodnocení triků mějte prosím na paměti rok výroby tohoto snímku. Při hodnocení tohoto snímku mějte na paměti, že je vaše jméno v telefonním seznamu a T-800 má hodně citlivý prst na spoušti..(2.9.2008)

Tento film sa u nás premietal ešte keď sa moji rodičia ani len nepoznali, preto som ho mal tú možnosť zhliadnuť až ako desaťročný v roku ´97 a to už bol film prešpikovaný inými sci-fi a tak mi tento Terminátor nič nehovoril a nepáčil sa mi hlavne preto, že som ako 10-ročný nechápal, že Schwarzenegger hrá v zápornej roli a na konci z neho spravia franforce. No po uvedomení si vývinu filmovej tvorby, klobúk dole pred Cameronom a jeho efektami na tú dobu! Skvelá sci-fi séria tisícročia! 80%.(17.5.2006)

Nikdo neumí zpomalené záběry jako Cameron.(16.1.2010)

Je to vydarený akčný sci-fi film od Jamesa Camerona. Má skvelý príbeh o mužovi, ktorý je z roku 2029 poslaný späť v čase do súčasnosti, aby chránil nevinnú ženu, Sarah Connor pred robotickým zabijakom budúcnosti, terminátorom. V budúcnosti sa stroje rozhodli vyhladiť ľudstvo a po jadrovej vojne a neustálym likvidáciám sa im to takmer aj podarilo, ale práve jej syn sa stal úspešným vodcom odporu a tak pre ne predstavuje veľkú hrozbu. A tak musí muž urobiť všetko preto, aby ju udržal nažive, inak by v budúcnosti hrozil definitívny zánik ľudstva. So spracovaním som dosť spokojný, celé toto univerzum pôsobí skutočne perfektne, extrémna vojna budúcnosti, o ktorem výsledku sa kvôli cestovaniu v čase rozhoduje už v súčasnosti. Síce hlavná línia pôsobí úplne priamočiaro, jednoducho prakticky len celý čas dvaja ľudia unikajú pred jedným zabijakom, ale je to dynamické, nájde sa tu viacero zaujímavých myšlienok a nezabudnuteľných scén, občas poteší aj nejaká sekvencia z budúcnosti a navyše sa to celý čas nesie vo výbornej, takej surovej, nepríjemnej atmosfére. A tak sa tu stále na čo pozerať. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Tvoria ju hlavne rôzne naháňačky, ktoré sú rozmanité, dobre natočené a aj napínavé, ale najväčšiu pochvalu si zaslúžia prestrelky, ktoré sú úplne nekompromisné, vynikajú dobrým výberom zbraní a slušným počtom zabitých, tu sa je skutočne na čo pozerať. Najviac sa mi páči akcia na policajnej stanici, prípadne prvý stret s terminátorom na diskotéke. A samostatnou kategóriou je akcia z budúcnosti, ktorá je tiež výborná. Herecké obsadenie je skvelé, hlavné duo v zložení Michael Biehn a Linda Hamilton, k tomu Arnold Schwarzenegger, ktorý postavu terminátora zvládol perfektne a ešte pár zaujímavých vedľajších postáv, no tie už nemajú moc priestoru. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, síce niektoré efekty už predsa len trochu zaostávajú, ale inak je vizuálna stránka výborná a k tomu aj tá perfektná hororová atmosféra zo súčasnosti, prípadne temná, postapokalyptická z budúcnosti, James Cameron odviedol skvelú prácu. A páči sa mi aj hudba, ale len mimo akcie. Síce pokračovanie mám ešte radšej, ale aj tento diel je kult, na ktorý nedám dopustiť a rád si ho občas pozriem. 80%(26.8.2010)

Vyborna sci-fi, ktera ukazala, ze Arnolda muze mit clovek rad i kdyz hrat vubec neumi a jeste k tomu ma zapornou roli.(27.7.2002)