Terminátor

• Československo

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

„Ja sa vrátim.“ Legendárny a kultový akčný sci-fi triler začínajúceho Jamesa Camerona rozpráva originálny príbeh o boji o budúcnosť v minulosti. Strhujúco energický triler si razí cestu počas jednej jedinej noci, počas ktorej stihne zdemolovať kompletnú policajnú stanicu, predstaviť divákom začínajúceho rakúskeho herca Arnolda Schwarzeneggera a postaviť proti nemu slabučkú čašníčku Lindu Hamiltonovú a atletického šviháka (a následne Cameronovho dvorného herca) Michaela Biehnea. K tomu „ksichty“ v podporných rolách (Lance Henriksen mal pôvodne hrať T-800), výnimočné triky Stana Winstona (v tom čase tiež plus mínus začínajúceho) a zárodok pôsobivej ságy, ktorú nedokázal úplne sprasiť ani Hollywood. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/156787/Terminator-teaser-na-Terminatora-4-100.html(2.11.2004)

Terminátor, vytvořen po jednom snu Jamese Camerona (stejně jako Propast) je pravým příkladem nefalšovaného sci-fi. Jak jednou Schwarzenegger povídá svému kamarádovi: "Voni chcou, abych hrál nějakýho robota z budoucnosti v takovým jednom divným sci-fi." a jeho kámoš na to odpověděl: "Vem to." Schwarzenegger je jako Terminátor dokonalý - nemilosrdný, nebojácný, bezcitný, bez slitování, bez lítosti. Nikdo jiný by nemohl být lepší Terminátor, než on sám. Dokonce jeho oči neprojevily žádné emoce při konání toho nejhrůznějšího zla. Michael Biehn je pravý opak. Mož poslán z budoucnosti s úkolem Terminátora zastavit. Hraje svou roli stejně tak dokonale, jako Schwarzenegger. Dokonalé obsazení charakterů pro všechny postavy! Spousta akce, perfektní scénář, vzájemné ovlivňování charakterů, nádherný příběh a malý románek. To vše najdete v Terminátorovi, který objevil tři herecké hvězdy (Schwarzenegger, Biehn, Hamilton).(24.9.2005)

Na to, ze se Cameron teprv zahrival a mel minimum financi, je vysledek uzasnej. Terminator je jeden z mala filmu, kde nevadi, ze ma Arnold jen drsnej vyraz, protoze k zlymu robotovi se to fakt hodi. Michael Biehn a Linda Hamilton jsou taky skvely, ale Arnold je Arnold. Oni zase narozdil od nej hrajou, a dost dobre. Hudba se povedla, skvele se k filmu hodi a main theme je skvely. Kamera je taky slusna a ani triky, na dobu kdy vznikly, nejsou nejhorsi (Snad krome sceny u zrcadla, kdyz si Arnold vyndava oko, to je hodne videt, ze to je trik). Taky je fajn, ze tu je docela dost scen z budoucnosti a jsou spravne temny. Jediny co bych filmu vytknul je logika nekterych scen. Arnold vleze do baraku a ole na stole ma pripraveny veci k operovani a takovych drobnosti je tu vic. Hlavni nelogicnost ale spociva v cestovani v case a s tim spojene vztahy jednotlivych postav (otec, syn ..). Az na tuhle vytku to je vybornej, originalni a zabavnej film, ve kterem je spousta nezapomenutelnych scen, hlavne " I'll be back." a je nejtemnejsi z cely trilogie Terminator.(1.2.2005)

Naprogramovaný kvalitní kov nelze jen tak prostřelit, rozmontovat ani prodat do šrotu. T-800 je ve své topornosti naprosto vynikající a žádný z kladných hrdinů mu nesahá ani po BIOS. Kdykoli se s ním rád vydávám pozabíjet všechny ty Sáry Connorové, i když vím, že mu to zase nevyjde. Z hlediska dalších pokračování je to dobře, ale já v něm to křišťálově čisté dobro viděl už při našem prvním setkání. A to ještě mluvil německy.(14.1.2015)

Bol som malý keď som ho videl, bol som malý keď som sa ho bál a v posteli pred spaním som si nacvičoval ako budem hrať mrtvého ak si po mňa príde. Film ktorý ma na niekoľko rokov silno ovplyvnil a stal sa mojou srdcovkou. Film ktorý ešte aj teraz strčí do vačku väčšinu hollywoodských akčnákov.(25.5.2005)

• - Když se převalí černý pick-up, je vidět, že nemá motor. (GreatestFan)

• - Ačkoli Andrej Tarkovskij nebyl příznivcem komerční kinematografie, vyjádřil se o filmu Terminátor pochvalně. Podle něj jeho vize budoucnosti a vztahu mezi člověkem a jeho osudem posouvá hranice kinematografie jako umění, i když měl výhrady k brutalitě a nízké kvalitě hereckých výkonů. (KlonyIlony)

• - Slavná Terminátorova (Arnold Schwarzenegger) věta "Já se vrátím" zazněla ve filmu daleko dřív a to v českém filmu. "Já se vrátím. A se mnou přijde zákon," pronesl LImonádový Joe (Karel Fiala) ve stejnojmenném filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964) v době, kdy Schwarzenegger teprve vyhrál Rakouské Krajské mistrovství. (sator)