Terminátor

• Československo

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

Nestárnoucí klasika, kterou mohu vidět snad donekonečna. Dokonalá režie, akční scény, obsazení a děj. Suverénních 5 hvězdiček…(20.2.2006)

Je to vydarený akčný sci-fi film od Jamesa Camerona. Má skvelý príbeh o mužovi, ktorý je z roku 2029 poslaný späť v čase do súčasnosti, aby chránil nevinnú ženu, Sarah Connor pred robotickým zabijakom budúcnosti, terminátorom. V budúcnosti sa stroje rozhodli vyhladiť ľudstvo a po jadrovej vojne a neustálym likvidáciám sa im to takmer aj podarilo, ale práve jej syn sa stal úspešným vodcom odporu a tak pre ne predstavuje veľkú hrozbu. A tak musí muž urobiť všetko preto, aby ju udržal nažive, inak by v budúcnosti hrozil definitívny zánik ľudstva. So spracovaním som dosť spokojný, celé toto univerzum pôsobí skutočne perfektne, extrémna vojna budúcnosti, o ktorem výsledku sa kvôli cestovaniu v čase rozhoduje už v súčasnosti. Síce hlavná línia pôsobí úplne priamočiaro, jednoducho prakticky len celý čas dvaja ľudia unikajú pred jedným zabijakom, ale je to dynamické, nájde sa tu viacero zaujímavých myšlienok a nezabudnuteľných scén, občas poteší aj nejaká sekvencia z budúcnosti a navyše sa to celý čas nesie vo výbornej, takej surovej, nepríjemnej atmosfére. A tak sa tu stále na čo pozerať. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Tvoria ju hlavne rôzne naháňačky, ktoré sú rozmanité, dobre natočené a aj napínavé, ale najväčšiu pochvalu si zaslúžia prestrelky, ktoré sú úplne nekompromisné, vynikajú dobrým výberom zbraní a slušným počtom zabitých, tu sa je skutočne na čo pozerať. Najviac sa mi páči akcia na policajnej stanici, prípadne prvý stret s terminátorom na diskotéke. A samostatnou kategóriou je akcia z budúcnosti, ktorá je tiež výborná. Herecké obsadenie je skvelé, hlavné duo v zložení Michael Biehn a Linda Hamilton, k tomu Arnold Schwarzenegger, ktorý postavu terminátora zvládol perfektne a ešte pár zaujímavých vedľajších postáv, no tie už nemajú moc priestoru. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, síce niektoré efekty už predsa len trochu zaostávajú, ale inak je vizuálna stránka výborná a k tomu aj tá perfektná hororová atmosféra zo súčasnosti, prípadne temná, postapokalyptická z budúcnosti, James Cameron odviedol skvelú prácu. A páči sa mi aj hudba, ale len mimo akcie. Síce pokračovanie mám ešte radšej, ale aj tento diel je kult, na ktorý nedám dopustiť a rád si ho občas pozriem. 80%(26.8.2010)

Rozpočet $6,4miliónaTržby USA $38,371,200Tržby Celosvetovo $78,371,200Tržby za predaj Blu-ray v USA $751,119 //počet predaných kusov 45,336Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov James Cameron stvoril neskutočný kult! Film čo svojím nosným obsahom dozrieva každým rokom a aj dnes zatieňuje svojím príbehom a prevedeným čokoľvek čo vzniká dnes. Za minimálny rozpočet Cameron stvoril monštrozitu, ktorá je trikovo fascinujúca, doplnená silnou hudobnou melódiou, skvelým obsadeným, .... proste dokonalosť sama. /100%/(18.5.2005)

Nestává se často, aby platila rovnice "neznámý režisér + neznámý kulturista + béčkový rozpočet = film, který vejde do dějin". Ale zázraky se dějí...:-)(3.6.2002)

Na to, ze se Cameron teprv zahrival a mel minimum financi, je vysledek uzasnej. Terminator je jeden z mala filmu, kde nevadi, ze ma Arnold jen drsnej vyraz, protoze k zlymu robotovi se to fakt hodi. Michael Biehn a Linda Hamilton jsou taky skvely, ale Arnold je Arnold. Oni zase narozdil od nej hrajou, a dost dobre. Hudba se povedla, skvele se k filmu hodi a main theme je skvely. Kamera je taky slusna a ani triky, na dobu kdy vznikly, nejsou nejhorsi (Snad krome sceny u zrcadla, kdyz si Arnold vyndava oko, to je hodne videt, ze to je trik). Taky je fajn, ze tu je docela dost scen z budoucnosti a jsou spravne temny. Jediny co bych filmu vytknul je logika nekterych scen. Arnold vleze do baraku a ole na stole ma pripraveny veci k operovani a takovych drobnosti je tu vic. Hlavni nelogicnost ale spociva v cestovani v case a s tim spojene vztahy jednotlivych postav (otec, syn ..). Az na tuhle vytku to je vybornej, originalni a zabavnej film, ve kterem je spousta nezapomenutelnych scen, hlavne " I'll be back." a je nejtemnejsi z cely trilogie Terminator.(1.2.2005)

• - Spoiler: Kamion, který v závěru filmu vybuchne, byl pouze model. (DEXTER099)

• - V scéne, kde Terminátor (Arnold Schwarzenegger) prerazí vchod policajnej stanice autom, je prv záber na policajta, ktorý je osvetlený svetlometmi, no v nasledujúcom zábere má auto svetlá pred nárazom vypnuté. (Soky)

• - Když Terminátor (Arnold Schwarzenegger) střílí z brokovnice u policejní stanice, jeho brokovnice zní jako útočná puška. (GreatestFan)