Terminátor

• Československo

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

Ultimátní night runaway romance. Nástup v Adamově rouše, úsečné hlášky, divákovo postupné zjišťování, že ten urostlý chlápek je jaksi silnější a neprůstřelnější, než je běžné, operace ruky a oka, vystřílení policejní stanice, závěrečné vynoření z ohně a rozmašírování v lisu - Cameron fakt věděl, jak působivě představit své neprůstřelné filmové monstrum se sexy designem Stana Winstona (porovnej s krabicovitými roboty v Crichtonově VZPOUŘE ROBOTů z téhož roku!) a přitom si i přes klihovitě hustou apokalyptickou atmosféru noční můry zachovat nadhled (cyničtí policajti, název klubu Tech Noir nebo Sářina hláška "ASPOŇ BUDU VĚDĚT, JAK HO POJMENOVAT.") a vpravit tam dojemnou romantiku. A ta hudba! "ŘÍKÁ, ŽE SE BLÍŽÍ BOUŘE." - "JÁ VÍM."(6.9.2010)

Lehce děravý scénář a spousta paradoxů mi nemůže zkazit dokonale hororovo-thrillerovou atmosféru, kterou Cameron tlačí do popředí od prvního záběru na nevlídnou budoucnost, výtečné akční scény a i přes chatrný rozpočet slušné triky. Ty Stanovy loutky jsou pořád zatraceně strašidelné.(10.6.2006)

Nestárnoucí sci-fi akční podívaná, která se bude vysílat léta letoucí :) Arnold jako nezničitelný terminátor, kterého jentak nezastaví nějaký výbuch nebo maličkost, že je na dvě půlky :oD K tomu jeho 16 vět s nezapomenutelnou hláškou "I´ll be back!" ho nejen proslavili, ale zařadili k nesmrtelným :) Jestli tenhle akční nářez někdo nezná, tak pořádně nežije :-)(31.3.2009)

čekal jsem dlouho, než jsem si opět mohl vychutnat tento pro mě kultovní sci-fi snímek. před dvaceti lety mi akční scény z budoucnosti nepřišli k smíchu a také L. Hamilton to slušelo. ovšem díky S.E. na dvd mohu stále zažívat nové věci. protože vážení, ten zvuk tomu tenkrát chyběl!(15.10.2005)

John Cameron po svém debutu Piraňa 2, kde byl spíše loutkou v rukou italského producenta, se v Terminátorovi našel a navzdory nízkému rozpočtu nabídl technicky zdatnou akční pecku, která je dokonalým obrazem vkusu 80.let, s dobovým "hard-bodies" kultem, typickým syntetizátorovým soundem a násilím, které se již v dnešní impotentní době nenosí.(18.9.2015)