Daleká cesta za domovem

Richard Adams's Watership Down

Šťavňatý vršok

Animovaný / Rodinný / Pohádka

Velká Británie / Kanada, 1978, 101 min

Předlohu jsem četl už jako dítě, zrovna v roce, kdy jsem se dostal na gympl a naprosto mě uchvátila a stejně tak i tento film. Je pravda dost zjednodušený nejen co se týká vedlejších dějových linií, ale hodně i po té hlavní. To ale neznamená, že by to nebyla skvělá pohádka. Kresbičky jsou opravdu pěkný, v hodně podobným stylu, jako má Myiazaki, a protože tu nekreslí lidi, ale králíky, jsou hodně reálné. Ale je tu pár věcí, co se mi nelíbily. Občas totiž je to zjednodušení příběhu tak markantní, že předlohy neznalý divák se ztratí. V knížce používali králíci výrazy ze své řeči (hrak=bobek, silflej=noční pastva, hrér=číslo nad 5, lendri=lasička, vomba=liška...) velice často a tak to bylo čtenáři jasné. Jenže tady nikdo nic nevysvětluje a prostě to rovnou použije, stejnětak jejich jména v králičtině jako Tlauli=Hlavoun atp. Neznalý divák se tedy nutně musí ztrácet. Další problém, který povstává ze zjednodušení je, že králíci ve filmu nemuseli vůbec překonat nějak obrovská úskalí ani vynaložit příliš velké úsilí. Tady to prostě vypadá, že šli na trochu delší procházku a zažili pár dobrodružství. A taky se mi nelíbí nevyužité režijní možnosti, třeba když se objeví kapitán Cesmína a volá na Tlauliho, kterej si myslí, že jde Černý králík z Inlé (Smrtka). Přidat dvě minuty, ve kterých by si králíci vyprávěli příběh o El Hréranovi a Černém králíku z Inlé, do kterýho by se náhle připletl Cesmína, to by bylo opravdu efektní a pro menší děti i dost napínavé (a bylo by to jako v kníížce). Jenže takto to opět nevyzní. Prostě, příběh i zpracování je skvělý, jenže ho příliš zjednodušili.(7.10.2006)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $600,000(22.7.2010)

Dokonalé přenesení lidských vlastností do houževnatého králičího společenství, bezpochyby jeden z nejzásadnějších a nejkrásnějších animovaných filmů sedmdesátých let, který dodnes nahání husí kůži tou bezprecedentní syrovostí zvířecího světa, kde každý může být zabit každým, bez větších ohledů na vyjukané předškolní publikum. Příběh se nese v magické atmosféře, která místy odbíhá až k hororovým výšinám, a je chytře vyvážen humorem, fantastickými motivy a dojemným soundtrackem, jemuž vévodí veleslavná píseň Bright Eyes od Art Garfunkela. Jednoduchá animace si stále udržuje své kouzlo, postavy si zamilujete nebo alespoň navždy vryjete do paměti (tak děsivý záporák snad nebyl ani v Jamesi Bondovi) a vše korunuje parádní český dabing.... Seriál jsem v mládí zbožňoval, tenhle jediný film se mu hravě vyrovná.(30.5.2016)

Výtečný napínavý příběh o hledání nového domova, který mě natolik uchvátil svou atmosférou, že jsem úplně zapomněl, že vlastně sleduji kreslený film...(13.8.2004)

Slabinou Rosenovy adaptace je, jak už napsal Monolog, značně zjednodušený příběh, který působí až příliš rozdrobeným dojmem. Přesto si tato mýtotvorná alegorie o pouti do zaslíbené země zaslouží vekou pozornost, protože je opravdu jen málo celovečerních animovaných filmů, které by s podobnou otevřeností (a moudrostí) zobrazovaly krutě krásný koloběh života. A nejen toho zaječího. Kresba krajiny je sama o sobě také na vysoké úrovni a když k tomu připočtete i povedenou hudbu, máme tu snímek, se kterým se může měřit jen máloco. Adamsova Daleká cesta za domovem byla pro mne v dětství neuvěřitelným čtenářským zážitkem (srovnatelným jen s Endeovým Nekonečným příběhem) a já jsem rád, že jsem si ho po tolika letech mohl znovu připomenout. Krásná kniha a krásný film.(24.1.2008)