poster

Svítání Zuluů

 • český

  Svítání Zulů

 • USA

  Zulu Dawn

 • slovenský

  Úsvit Zuluov

Dobrodružný / Drama / Válečný

USA / Jihoafrická republika / Nizozemsko, 1979, 98 min

 • gogo76
  ****

  Dve tretiny filmu sa nesú v úplne pokľudnom duchu, nič nenasvedčuje tomu na aký masaker je tu zavarené. Známe herecké tváre majú v podstate presne a rovnomerne podelené úlohy, žiadny z nich nevyčnieva, zdá sa, že každý má rovnaký priestor. Najsilnejšou stránkou filmu sú bezpochyby davové scény a záverečný masaker. Bojové scény sú dosť presvedčivé a anglická hrdosť dostala poriadne na frak. Byť tak jedným z vojakov, tak idiota , ktorý si v kľude rozdával strelivo, vlastnoručne odstrelím. 80%.(2.9.2010)

 • kinej
  ****

  Tento film působí jako chladnokrevná rekonstrukce jedné hodně zbytečně prohrané bitvy. Pokud je někdo fanda do vojenství, tak musí být nadšen, protože film nechává vhlédnout poměrně hluboko do útrob anglické vojenské organizace té doby. Detaily ze zásobování proviantem, či střelivem, nebo kolíkování dostřelu, dělají film realisitckým. Nazvdory tvrzení některých příspěvků zde, se mi válečné scény zde zdály velice povedené. Myslím, že režisérovi se dojem masy lidí podařilo vytvořit znamenitě, obzvlášť pokud divák sleduje film v původním širokoúhlém formátu bez ořezu. Britové jsou zde vykreslení jako stateční, nicméně povětšinou tupí a zpupní válečníci, jejichž systém boje se s tím jak dostávají výprask stává čím dál tím více úsměvnější. Snad jedinou nevýhodou tohoto filmu je přísná až neutralita. Ano je zde pár kladných a záporných postav, ale přeci jen zde není žádný faktor, nebo osobní rozměr, který by vzbuzoval emoce.(1.12.2010)

 • LiVentura
  ****

  Skvěle natočený válečný snímek-velkofilm s hvězdami Stříbrného plátna v ústředních rolích. Burt Lancaster zde sehrává roli rozhodného plukovníka, který se musí ubránit neuvěřitelné přesile naštvaných jihoafrických Zuluů poté, co je jeho jednotka oddělena nešťastným rozhodnutím generála hraného panem O´Toolem.(27.8.2011)

 • Crocuta
  *****

  Spíše soumrak než svítání, když víte jak s chudáky Zuluy Angláni pak zametli, ale aspoň že napoprvé to divoši červenokabátníkům natřeli! (K příčinám porážky u Isandlwany a následnému vývoji konfliktu viz Ivo T. Budil - Válka Zuluů, Triton, 2006).(29.6.2007)

 • Renton
  ****

  Scénář: Cy Endfield, Anthony Story .. ...a touto cestou bych rád požádal o pár tipů na obdobné filmy s Koloniální Británií (a nejlépe z Indie apod.) - do pošty, děkuji.(24.8.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace