Bakhasatang

• Jižní Korea

박하사탕

Peppermint Candy

Jižní Korea / Japonsko, 1999, 130 min

Velký humanista Chang-dong Lee využívá železniční dráhu jako prastarý mýtický symbol cesty. Retrospektivně líčí příběh Yongha od sebevraždy až po naivní mládí, které deformuje společnost, láska a politická i ekonomická situace v zemi. Další silně "literární" film. Oproti pozdějším režisérovým filmům se jedná spíše o průměrnou záležitost, která v porovnání třeba s Oasis kvalitativně neobstojí.(10.11.2013)

osobní film (2x)(10.8.2014)

• molotov

Docela mě tenhle film zklamal. Už jsem viděl docela dost korejských filmů a tenhle mi přišel zatím jako jasně neslabší. Možná tím že se u něho motali japonci, ale asi to tím nebude. Děj je vyprávěn pozpátku ala Memento, většinou po čtyřletých skocích, příběh nemá žádný spád, hlavní hrdina se často chová nesmyslně, spousta věcí zůstává nevysvětlených a to takovým způsobem, že nemáte pořádnou šanci si vůbec domýšlet, jak a proč se to dělo nebo jak to dopadne. Poprvé jsem poslední hodinu prospal, tak jsem jí pustil znova a není mi to nic jasnější, spíš mě napadají nové otázky. Co se týká emocí, tak film vás rozhodně nezahřeje u srdce, je tu pár vypjatých scén, ale většinou nemají pořádný kontext, hrdina je nesympatický a často se chová jako idiot. Celou dobu jsem čekal, že mi aspoň naznačí proč se tak chová, ale to ani omylem. Vizuální ani hudební stránka není nijak novátorská, spíše naopak. Žádný Oldboy se teda nekoná. Dlouhé záběry s minimem hudby spolu s divným hlavním hrdinou působí tak nějak odtažitě a za celý film jsem si k hlavní postavě nevybudoval žádný vztah. Pokud mi někdo zkusí vysvětlit, co se mu na filmu líbílo a jak to on pochopil, rád s ním o tom hodim řeč.(21.2.2006)

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr(11.5.2007)

Příběh, s leitmotivem života jako kolejí, pozpátku rozmotává důvody, které vedly k sebevraždě zkrachovalého Yongha. Délka filmu nevadila, každý časový úsek přinesl nový dílek skládačky. Pozorný divák se nakonec dozví, proč Youngo místy kulhá, proč umírající Sumin donesl peprmintky, nebo proč štěkal na dítě v restauraci. Největší pozornost si zaslouží vývoj hlavní postavy. Lee Chang-dong nám ukazuje hlavní spouštěče - zlomové body moderních korejských dějin, které vedou k nevyrovnanosti "hrdiny" (masakr v Gwangju, práce u policie atd.) Aby vše dávalo smysl, jeho každodenní život musí domyslet sám divák. Velmi dobře promyšlené drama, které nemusí každému sednout.(20.6.2016)