Bakhasatang

박하사탕

Peppermint Candy

Jižní Korea / Japonsko, 1999, 130 min

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr(11.5.2007)

Je to mierne nadpriemerná dráma. Má celkom dobrý príbeh o mužovi, ktorý na stretávku so spolužiakmi po dvadsiatich rokoch príde nešťastný a po chvíli spácha samovraždu a tak sa postupne odkrývajú všetky jeho problémy z minulosti, ktoré jeho charakter formovali a spôsobili, že svoj život takto ukončil. Spracovanie je ale iba priemerné, už od začiatku zaujme netradičná forma podania deja, keďže film začína smrťou hlavnej postavy a následne už ide dej čím ďalej viac do minulosti, ale už dej samotný nepôsobí až tak veľmi zaujímavo, čím ale zase ani nechcem tvrdiť, že je zlý. Dej je rozdelený na niekoľko etáp, medzi ktorými sú ale niekoľkoročné skoky, takže to nepôsobí až tak súdržne a miesto filmu ako celku som tak skôr vnímal zaujímavosť jednotlivých etáp. Navyše čiastočným problémom je samotný hlavný hrdina, ktorý nie je práve ukážkový príklad kladnej postavy, robí množstvo chýb a ľuďom okolo seba ubližuje, takže sa mu ani nedá moc fandiť. Ale našťastie každá etapa má viacero dobrých momentov, bavil ma prístup k prvej láske, čo s výnimkou hlavnej postavy poslúžilo ako hlavné prepojenie jednotlivých epizód a navyše ich kvalita sa neustále zvyšuje, takže tie prvé ma až tak moc nebavili, ale posledná tretina je už o dosť lepšia. Herecké obsadenie je iba priemerné, síce poteší Sol Kyung-Gu ako hlavný hrdina, lenže ako som spomínal, charakterovo je už na tom horšie a z vedľajších postáv ma už bavila len Moon So-Ri, inak ma už nikto výraznejšie nezaujal. Réžia a technická stránka sú tiež v rámci žánru len priemerné a to po všetkých stránkach. Takže Peppermint candy určite nie je zlý film a minimálne tou netradičnou formou rozhodne zaujme, ale na juhokórejské pomery je to nepochybne podpriemer a znovu ma to už neláka. 58%(26.8.2013)

Hlavní hrdina Yongho na začátku filmu spáchá sebevraždu a my pak retrospektivně sledujeme zlomové události jeho života, které z něj zformovaly bezcitného, krutého a nešťastného člověka. Čtvrtou hvězdičku nakonec nedám proto, že jsem k němu nenašel žádné sympatie, za tento osud si totiž může víceméně sám, jako slaboch sebou nechává vláčet a místo rozumných řešení se chová jako idiot. Jinak ale byly ty jednotlivé střípky působivé a pěkně do sebe zapadaly.(16.8.2012)

Korejsky film ktory vyhral v IFF v bratislave skor, nez u nas existovala akokolvek korejska vlna. Netradicne, neizkorozpocotve jemno filozoficke podanie zivota skrz hratky s casom ako v mememnte. Chyba atmosfera, chald sevreskej dogmy tu trci z kazdeho kuta.(18.5.2007)

Sice retrospektivne odvypraveny pribeh, ale celkem s jednoduchou linii, abychom jeho uvodni motiv pochopili uz v prvni tretine filmu. Yongho je hodne zvlastni postava a jde videt, ze podobne vysinute lidi korejske filmare velmi pritahuji. Cim vice jde ale film do minulosti, tim mene me zajimal. Slabsi ctyri hvezdicky, jen pro fanousky korejske filmove tvorby.(29.6.2014)