• slovenský

Tom Horn - Hrdina Divokého západu

• slovenský

Western / Dobrodružný / Romantický

USA, 1980, 94 min

Je to poslední film Steve Mc Queena. Již lze zde vidět, jak jej už strašně poznamenává zákeřná choroba (rakovina plic), které podlehl. Škoda, byl to mimořádně charismaticky herec.(9.3.2008)

Jeden z najlepších filmov, ktorý vykresľuje definitívny zánik éry Divokého západu, na ktorého konci sa ocitol aj Tom Horn. Zarytý pištoľník, ktorý ochraňoval právo starým spôsobom, s puškou v ruke a bez zľutovania. Nástup nových metód v tejto oblasti sa mu však stali osudnými. Steve McQueen na sklonku svojho života podáva veľmi presvedčivý výkon (scéna, keď uteká z vezenia potvrdzuje, že do svojho výkonu vložil celý svoj život), réžia je obozretná, dáva priestor aj charakterovým črtám. A hlavne v postave Toma Horna je dôveryhodne vyobrazená túžba po slobode, fyzickej i duševnej. 80%.(4.6.2009)

6/10 Smutny film. Definitivni konec ery westernu smychany s definitivnim koncem Steeva. Par rozstelenych hlav je pomerne hodne naturalistickych a dej je strizlivy - teda az na ty podivne flashbacky s ucitelkou, jak to asi mohlo byt. Tolik prodejnych serifu uz jsem dlouho nevidel pohoromade. Konci doba koltu a nastava doba prava. V US to pokracuje dodnes - prece, kde jinde na svete se lidi soudi vic - a kvuli naprostym pitomostem a malichernostem. Mam nepratele - tedy neco znamenam!(27.3.2012)

Trošku netypický western se Stevem McQueenem, kterému v době natočení zbývalo jen několik měsíců života. Přes svou nemoc podává výborný výkon a důstojně se tak loučí s diváky, kterým působil svými filmy radost. Děkujeme Steve!(4.3.2005)

S vědomí blížícího se vlastního (McQueenova) konce,se mi jeho výkon ještě několikrát násobí a vlastní příběh tohoto filmu se alespoň pro mě dostává do jiných a silnějších kontextů,než asi byl záměr filmu.(něco hodně podobnýho se mi přihodilo při Lekci Faust s panem Čepkem)(17.5.2009)