• slovenský

Tom Horn - Hrdina Divokého západu

• slovenský

Western / Dobrodružný / Romantický

USA, 1980, 94 min

Sledovat tu jistou nepřehlédnutelnou paralelu mezi unaveným (životem) přesto stále (až do okamžiku smíření se) bojujícím T. Hornem resp. S. McQueenem (se svojí postupující nemocí) je (alespoň pro mě coby velkého McQueenova fanouška) zážitkem notně bolestivým, nikoliv však nepůsobivým. Přestože Tom Horn zcela jistě není tím nejlepším v jeho bohaté filmografii a osobně si ho budu nadále raději pamatovat jako věčně usměvavého „snílka“ plného života- „velkého útěkáře“, (ať už ze spolupráce s J. Sturgesem, F.J. Schaffnerem popř. S. Peckinpahem), rozhodně se (i) za tenhle filmový odchod ze scény stydět nemusí. (Nevím, jak ve vašem případě, ale za sebe upřímně prohlašuju: „to nastalé ticho při (resp. po) závěrečné scéně, by se dalo krájet a mazat na pořádné krajíce“....). Další zářez do vymírající generace „správnejch a férovejch chlapů“ a přestože to slovo resp. spojení ze srdce nenávidím, v případě Stevea (rád) udělám vyjímku. Ostatně tady padne jako prdel na hrnec...... 7.11. 1980 naposledy vydechl “King of cool“. P.S. název snímku bych (lehce) poupravil: „Tom Horn – volání (z) hor“. 75%(25.3.2013)

Umírající epocha, umírající žánr, umírající legenda. McQueen uměl odejít. 80%(6.11.2015)

velmi dobrý film, ostatně ukažte mi snímek s McQueenem, který není dobrý!!!....(6.2.2007)

Steve McQueen si natočil film o osudu Toma Horna tak trochu za odměnu. Čiší z něj láska k řemeslu a všude "vykukují" důkazy o tom, jak si s ním McQueen vyhrál(viz. scéna, kde couvá v sedle koně). Osobně jsem o příběhu Toma Horna před shlédnutím nikdy neslyšel, tudíž jsem si i mírně doplnil vzdělání ohledně historie divokého západu.(20.11.2010)

Tom Horn byla dle dostupných informací reálná slavná postava Divokého Západu, jejíž sláva začátkem 20.století vybledla tak, jak zevšedněl Západ. Film popisuje konec Hornovy kariéry, kdy se živil jako najatý lovec zlodějů dobytka. Tak dobrý, že všude bylo zanedlouho plno zabitých zlodějů. Jeho brutální metody se však znelíbily místním občanům a Tom Horn musel být odstraněn. Paradoxně film je i předčasným koncem herecké kariéry Steva McQueena, který na dokončení filmu velmi spěchal, neboť umíral na rakovinu. Filmově jde o sotva průměrný western, který vylepšil svým charismatem slavný Steve. Takže McQueen nechť dostane milost, Toma Horna pověsíme. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=FZA-NPgelIo(15.6.2009)