V Egyptě vládne tvrdě, ale i moudře faraon Seti. Rostoucí počet židovských otroků v jeho zemi začíná být nežádoucí. Proto Seti nařídí, aby každý nově narozený syn otrokyně byl vhozen do Nilu. Jen jedna matka svého syna ukryje, dá ho do košíku a pošle po proudu řeky. Košík se zastaví u faraonova paláce. Objeví ho Setiho manželka, které si tam hrála se svým jediným synem Ramsesem. Žena se ho ujme, dá mu jméno Mojžíš a ukáže ho Setimu. Chlapci pak spolu vyrůstají jako nejlepší kamarádi a prožívají dětská dobrodružství i mladická soupeření. Nakonec je tvrdá realita života postaví proti sobě. Ramses se stane vládcem nejmocnějšího impéria a Mojžíš svůj židovský lid zbaví otroctví a bezpečně ho převede do země zaslíbené... (TV Nova)

neoBlast

V době, kdy už Pixar čerstvě vpustil do kin svůj druhý CGI snímek, a vpodstatě již byl osud klasicky animovaných celovečerních snímků zpečetěn, nasadili Dreamworks do přítmí kinosálů kolos. Naprostý vrchol 2D animace odkud se již nedalo jít dál. Vše je tady naprosto dokonale promyšlené (hlas Boha, scéna s vyvražděním prvorozených) a magicky velkolepé. Dojde i na některé momenty, které byste v rodinném filmu rozhodně nečekali a skvělý dramatický oblouk co se hlavních postav týče. 95 % ()

Darneth

Princ Egyptský nemůže být snad ani nadčasovější. Pamatuji si, když Mojžíš pobíhal se svou ovčáckou holí po obrazovce každé Velikonoce a já měla své prckovské oči až na vrch hlavy. Jelikož pro mě byl a stále je Egypt srdcovka, zájem byl o to markantnější. Princ ve mě vzbudil ale i zájem o judaismus, jeho zvyky i pověsti. Sice to tehdy nikoho v mým věku nemohlo ani zajímat a doma už vůbec ne, takže jsem si to vyprávěla sama pro sebe až jsem to nakonec zapomněla :D Moisis mi přišel jako strašně cool jméno a pasák ovcí, jako nevětší dream job vůbec, a to mi upřímně přijde snad i doteď. "Ashira l'adonai ki ga'oh ga'ah Ashira l'adonai ki ga'oh ga'ah Michamocha, ba-elim adonai Michamocha nedar-bakodesh Nachitah v'chasd'cha, am zu ga'alta Nachitah v'chasd'cha, am zu gaalta Ashira, Ashira, Ashira" ()

Macejko

Príbehové skratky takmer vôbec nefungujú, respektíve nefungujú tak, ako si asi tvorcovia predstavovali, a celou stopážou sa tiahne dosť neohrabaná práca s postavami (nezriedka menia chovanie zo sekundy na sekundu - napr. Ramzes pri Mojžišovom návrate v prostriedku filmu). V týchto ohľadoch skrátka Princ Egyptský na iné animované klasiky veľmi stráca. Je tu však jedno veľké ALE. Ten film je totiž úchvatný. Husacina po celom tele sa dostavila už pri fantastickom úvode a opakovala sa pravidelne až do konca. Aj pri scénach, ktoré by na papieri pôsobili možno až smiešne (rany egyptské ako pieseň?) je tento animák neuveriteľne silný a pôsobivý. Zimmerova hudba je skvostná a animácia a kamera detto. S lepším scenáristom z toho mohla byť ultimátna klasika. Takto je to "len" perfektný a nefalšovane epický animovaný film. ()

tron

„Keď máš vieru, hneď je bližšie cieľ.“ Jeden z prvých filmov DreamWorksu. Až na tie muzikálové výstupy, štartujúce v najnevhodnejší okamih, to nie je žiadna detská sladkosť, ale tragický, mystický a biblický veľkofilm. Za pozornosť stoja zaujímavé vzťahy medzi postavami a strhujúce scény (Boh, nástenné maľby, oceán, krvavá voda). Zlovestné. Masívne. Snové... ale skôr 60%... ()

Isherwood

V době, kdy klasického disneyovky nezajímaly téměř už ani ty nejmenší, přišel Spielbergův DreamWorks s dílem, které nakoplo klasickou animaci ke slávě, po níž marně prahlo od Lvího krále. Rozmáchlý námět Mojžíšova života byl zjednodušen do téměř až pohádkové formy, přesto však zůstal k celému obsahu dostatečně pietní, aby si film užila divácká obec celého věkového spektra. Hlasové obsazení je přesné, Hans Zimmer se při skládání hudby vyhnul svým ohraným motivům a opět stvořil originální a působivou kompozici, animátoři se vyřádili a taková poslední egyptská rána či rozstoupení Rudého moře jsou opravdu působivé. Princ je egyptský je zářným důkazem toho, že i animovaná tvorba může být vysoce inteligentní a zábavná (rozuměj nenudící) zároveň. ()

• Postavu Mojžíšovy matky Jocheved nazpívala v 17 jazykových verzích (včetně té české) světoznámá izraelská zpěvačka Ofra Haza. (Myshkin)
  • V české verzi dabingu postavu Jethra (Danny Glover) nazpíval muzikálový herec a zpěvák Petr Dopita. (luka4615)
  • Jen čtyři herci namluvili i nazpívali své postavy. Ralph Fiennes (Rameses), Michelle Pfeiffer (Tzipporah), Martin Short (Huy) a Steve Martin (Hotep). Přestože to v amerických muzikálech není obvyklé, ostatní postavy namluvil a nazpíval někdo jiný. (Martin00x)

Pixar si se ženami nerozumí

Pixar si se ženami nerozumí