Princ Egyptský

The Prince of Egypt

Princ Egyptský

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Drama

USA, 1998, 88 min

Výborný a inteligentní animák, který není pouhou infantilní pohádkou ale poučnou podívanou pro celou rodinu s řadou poutavých písní. Ačkoliv mě animáky, plné zpívajícíh postaviček vždycky dost iritovaly, zde se jedná o nedílnou součást krásného příběhu, který potěší všechny, kterým nevadí chytré animované filmy, které nejsou jen pohým sledem infantilních a rádoby vtipných scének. Na druhou stranu, může film pro nejmenší působit až moc dospělým a nezajímavým způsobem.(5.3.2011)

Dost inteligentní animák pro celou rodinu, tim jsem asi vystihl vse.(20.5.2007)

Výtečné animované zpracování příběhu o exodu Izraele z Egypta. Animované v tomto případě rozhodně neznamená dětinské a scény, kdy Mojžíš hovoří s Bohem, anebo kdy před prchajícími Hebrejci vystoupí oblakový sloup a moře se rozestoupí, opravdu dýchají posvátnem. Navíc je třeba ocenit životnou symboliku, která starozákonní události představuje s mnoha teologickými průhledy k novému zákonu. V tomto čtení je faraonova krutost k hebrejskými dětem představena jako předobraz novozákonního vraždění neviňátek. Mojžíš je mladý muž s "ježíšovským" vzhledem a v jednom okamžiku je - ve zřejmé souvislosti s evangelijním podobenstvím - zobrazen jako dobrý pastýř vydávající se pro ztracenou ovci. Jeho sestra Mirjam je zase, tak jako už v rané církevní tradici, vykreslena jako "nádoba víry" a jako odkaz na Ježíšovu matku Marii. Podobných detailů je zde přehršel. Po duchovní stránce se jedná o nadmíru povznášející snímek o důvěře v Boha, o milosti a o vysvobození z temnot, který dokáže zpětně obohatit čtení oněch prvních patnácti kapitol knihy Exodus, podle nichž je natočen.(2.1.2007)

zdařilá konkurence animovaným filmům studia Disney. Snímek nabízí na daný žánr nadprůměrný scénář a statečně se vyhýbá podbízení se jakékoliv divácké skupině.(17.9.2002)

Velice pěkné, někdy si ráda poslechnu originál - jsem zvědavá na Michelle Pfeiffer jako Tzipporah.(2.3.2009)

• - Ve své době šlo o nejdražší animovaný film všech dob. (Karlos80)

• - Na 95minútovom filme pracovalo štyri roky 350 špecialistov a animátorov. (curunir)

• - Na filmu pracovalo mimo jiné 600 odborníků na náboženství. (Karlos80)