Princ Egyptský

The Prince of Egypt

Princ Egyptský

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Drama

USA, 1998, 88 min

Dobře zpracovaný biblický epos..(3.9.2011)

Inteligentní, kvalitně udělané, koukatelné pro všechny věkové skupiny obyvatelstva, myslím, že si ty 4 hvězdičky zaslouží zcela poprávu.(14.4.2003)

Krásně vykreselená bible. I když jsem byla vychovávaná jako neznaboh, tohle mám od dětství na videokazetě.:)(17.1.2010)

Výtečné animované zpracování příběhu o exodu Izraele z Egypta. Animované v tomto případě rozhodně neznamená dětinské a scény, kdy Mojžíš hovoří s Bohem, anebo kdy před prchajícími Hebrejci vystoupí oblakový sloup a moře se rozestoupí, opravdu dýchají posvátnem. Navíc je třeba ocenit životnou symboliku, která starozákonní události představuje s mnoha teologickými průhledy k novému zákonu. V tomto čtení je faraonova krutost k hebrejskými dětem představena jako předobraz novozákonního vraždění neviňátek. Mojžíš je mladý muž s "ježíšovským" vzhledem a v jednom okamžiku je - ve zřejmé souvislosti s evangelijním podobenstvím - zobrazen jako dobrý pastýř vydávající se pro ztracenou ovci. Jeho sestra Mirjam je zase, tak jako už v rané církevní tradici, vykreslena jako "nádoba víry" a jako odkaz na Ježíšovu matku Marii. Podobných detailů je zde přehršel. Po duchovní stránce se jedná o nadmíru povznášející snímek o důvěře v Boha, o milosti a o vysvobození z temnot, který dokáže zpětně obohatit čtení oněch prvních patnácti kapitol knihy Exodus, podle nichž je natočen.(2.1.2007)

Krásná hudba, Hans Zimmer zaválel, super psíničky, chytlavé, melodické. Super příběh, který nástinně ukázal tehdejší dobu. Jinak bych řekl, že Ramzes byl hodný bratr, vůbec nebyl zobrazen jako zloduch, jen se snažil plnit přání otce a nezklamat ho.(17.1.2014)

• - Keď Ofra Haza nahrávala pieseň "River Lullaby", ktorá znie počas scény, keď malého Mojžiša necháva jeho matka odplávať v prútenom koši, spievala ju bábike, aby dokázala do hlasu vložiť čo najviac emócie. (HelenOfTroy)

• - Aby sa utajil skutočný názov filmu pred premiérou, používal sa krycí Edgar Allan. Priezvisko tohto amerického autora je Poe (Prince of Egypt). (HelenOfTroy)

• - Postavu Mojžíšovy matky Jocheved nazpívala v 17 jazykových verzích (včetně té české) světoznámá izraelská zpěvačka Ofra Haza. (Myshkin)