Princ Egyptský

Prince of Egypt, The

Princ Egyptský

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Drama

USA, 1998, 88 min

Přelouskat Bibli s tou spoustou stránek je dost zapeklitá (ehm) věc. Ale když jí animátoři člověku naservírují až pod nos (tedy alespoň část z ní) a ještě tak, aby ošálili jeho zrak parádní grafikou a polechtali uši jedním z nejlepších soundtracků, co jsem kdy slyšel, tak to už se člověk rád poddá a vzdělává.(2.8.2013)

Skvele zpracovany animovany velkofilm. Pro deti to bdue asi moc hutne dilo, dospelejsim divakum se ale musi libit.(7.9.2003)

Výtečné animované zpracování příběhu o exodu Izraele z Egypta. Animované v tomto případě rozhodně neznamená dětinské a scény, kdy Mojžíš hovoří s Bohem, anebo kdy před prchajícími Hebrejci vystoupí oblakový sloup a moře se rozestoupí, opravdu dýchají posvátnem. Navíc je třeba ocenit životnou symboliku, která starozákonní události představuje s mnoha teologickými průhledy k novému zákonu. V tomto čtení je faraonova krutost k hebrejskými dětem představena jako předobraz novozákonního vraždění neviňátek. Mojžíš je mladý muž s "ježíšovským" vzhledem a v jednom okamžiku je - ve zřejmé souvislosti s evangelijním podobenstvím - zobrazen jako dobrý pastýř vydávající se pro ztracenou ovci. Jeho sestra Mirjam je zase, tak jako už v rané církevní tradici, vykreslena jako "nádoba víry" a jako odkaz na Ježíšovu matku Marii. Podobných detailů je zde přehršel. Po duchovní stránce se jedná o nadmíru povznášející snímek o důvěře v Boha, o milosti a o vysvobození z temnot, který dokáže zpětně obohatit čtení oněch prvních patnácti kapitol knihy Exodus, podle nichž je natočen.(2.1.2007)

Dost inteligentní animák pro celou rodinu, tim jsem asi vystihl vse.(20.5.2007)

Disney dostal od studia DreamWorks roku 1998 pořádně na zadek, tuto ránu umocňuje i fakt, že v Disney stejný námět odmítli. Dobře jim tak, od Lvího krále je to nejdospělejší animák, který svět klasické nepočítačové animace poctivě vyhlížel. Něco podobného by potřeboval i nyní, leč toho se již nejspíš nedočkáme. DreamWorks vsadil na vážné téma, muzikálové podání a jeden z nejstarších příběhů vůbec, dosadil skvělé hlasové obsazení a jeden z nejoriginálnějších výtvorů Hanse Zimmera. Při sledování jsem občas otevřel ústa dokořán a přál si stejný film vidět neanimován. Takový film by však neměl potřebný komerční potenciál, naopak by měl tak šílený rozpočet, že by od něj dal každý ruce pryč. Škoda.(31.12.2008)