V sobotu večer, v neděli ráno

Saturday Night and Sunday Morning

V sobotu večer, v nedeľu ráno

Drama / Romantický

Velká Británie, 1960, 85 min

Karel Reisz

Předloha:

Alan Sillitoe (kniha)

Alan Sillitoe

Freddie Francis

Seth Holt

Takový střízlivý britský Divoch a Rebel bez příčiny zakotvený v dělnické sociální realitě (viz i pravdivé zobrazení, jak tito nespokojenci končívají - velmi rychle je ovládne nějaká ta žena), včetně toho, že mladý bouřlivák je sympatizantem komunistické strany.(12.4.2010)

Italský neorealismus nebyl jen směrem, který ovládl světový hraný film své doby; byl něčím víc; byl především všeobecně sdíleným pocitem prvních poválečných let. Doby, která po znániku nacismu začínala z ničeho. Pocitu, který se poměrně rychle se stoupajícím hmotným standardem životní úrovně měnil v dozrávající a vyhraňující se konzumismus. Mladý hrdina anglického průmyslového města konce padesátých let minulého století v sobě dokonale ztělesňuje tyto tendence. Bouří se odnikud nikam proti své nezadržitelně nastupující dospělosti. Skutečnost, že vydělává, ho nabíjí falešným sebevědomím. Bludný kruh týdne za týdnem, od vystřízlivělého pondělka do promrhané neděle, se náhle zasekne. Konfrontován s možným otcovstvím a náznakem skutečného hlubokého citu k dívce, která odmítá být ve vztahu onucí a pro niž svedením vše ne končí, ale začíná i za cenu, že o nově získaného partnera přijde, ho osudově vede do pasti, kterou si připravil sám svou vlastní lehkovážností. Na rozdíl od felliniovských darmošlapů se zdá, že vlastním svobodným rozhodnutím procitá do dospělosti, slušnosti a zodpovědnosti. Výborná kamera, chápavý autorský pohled, který se zdařile nevyhýbá dobovým konvenčním tabu, výborné herecké výkony, to jsou vklady českoanglického režiséra Reisze, které toto pozoruhodné dílo činí i dnes inspirativním a podnětným a otazníku, jímž SOBOTA končí, propůjčují ojedinělou pádnou přesvědčivost.(4.6.2011)

Existenciální orgie s perfektní hudbou.(17.8.2014)

Podivná záležitost, skrz naskrz prodchnutá atmosférou 50-tých let. Možná je to taky tou dobou, ale "rebel" Albert Finney mi moc jako rebel nepřipadal --- možná bychom se mohli chvíli hádat o formách a podobách rebelanství postupem dvacátého století, film samotný mě ale moc nepřesvědčil. Ze začátku zajímavé, pak už jen banální... 6/10(10.6.2008)

Vďaka slovenskej televízii za takéto moc príjemné kúsky. Sledovať mladého a hlavne kvalitne hrajúceho Finneyho v akcii je radosť sama o sebe.(10.6.2008)