Jezinky a bezinky

Arsenic and Old Lace

Komedie / Krimi / Romantický

USA, 1944, 118 min

Jeden z těch evergreenů, ke kterým se stále znovu a znovu vracím a nikdy mě nezklamou. Oněch pět hvězdiček není ani tak za film, jako spíš za divadelní předlohu plnou úžasných dialogů, skvělých hlášek a bizarních postaviček. K úspěchu filmu stačilo přidat kvalitní herecké obsazení a bylo vše hotovo. Jak už podotkli mnozí jiní, výsledná podoba filmu je až příliš poplatná divadelnímu provedení. Určitě to nebyl drahý snímek, ale to není opravdu pro výsledek důležité. Cary Grant je skvělý a ostatní mu zdařile přihrávali. Celkový dojem: 95 %.(11.4.2009)

90%-Rodinu si člověk, želbohu, nevybírá. Uznávaný spisovatel Mortimer Brewster právě vstoupil do okovů manželských. Jestlipak novoženuška ví o kostlivcích v gauči? Kam se totiž tenhle chlápek vrtne, odtud vypadne mrtvola. Ve sklepě třináct, stovky zjevně v podkroví. Kdopak je má na svědomí? Dvě staré, podivuhodně čilé tetičky. Zatímco jejich vrstevnice štrikují ponožky pro vnoučata a pečují o gardénie, tyhle štramandy noblesně vraždí osamělé gentlemany, za pomoci bratra Teddyho, který se považuje za prezidenta Roosevelta, a Jonathana, sériového vraha, který se tetičkami a jejich otráveným bezinkovým vínem nechce dát zahanbit. Cary Grant si v divadelních mimikrech koleduje o vykloubení sanice, Caprova režie vede herce jako na loutky na jevišti a ten černý humor nevyblednul ani po více než 60 letech. Sice všichni víme, že tetičky konají čiré dobro, ale přesto: bezinkové víno nebrat:) P.S. Viděla jsem i stejnojmennou divadelní hru v ABC s Květou Fialovou, Oldřichem Víznerem a Lubomírem Lipským. Brilantní.(1.10.2007)

Skvělá, nezapomenutelná černá komedie, v níž Cary Grant zmateně pobíhá mezi řádně vyšinutým příbuzenstvem (u mě osobně vede Teddy Roosevelt navštěvující Panamu ve sklepě a doývající schodiště, ale ostatní taky rozhodně stojí za to :-). Pro tyhle staré americké filmy mám čím dál větší slabost.(25.12.2008)

Ačkoli přehrávající, tak stále výborný Grant - tady to přehrávání bylo na místě. Jde hodně poznat, že předlohou je divadelní hra. Tohle dílo řadí pana Capru mezi mé oblíbence. 85%(5.3.2010)

Černý humor, kulometné dialogy, zběsilé tempo, které snad ani jednou během těch dvou hodin nepolevilo, a to vše roztáčí úžasné panoptikum postav. Od laskavých tetiček, které mají sklep plný mrtvol, přes zděšeného Caryho Granta, démonického Raymonda Masseye až po skvělého Johna Alexandra, jehož způsob zdolávání schodišť je velmi nakažlivý. Stejně jako kdysi, před snad dvaceti lety, v Ponrepu, jsem se skvěle bavil a věřím, že za pár let to bude stejné. Některé komedie prostě nestárnou.(30.3.2013)

• - Role Mortimera Brewstera byla nabídnuta i Jacku Bennymu a Bobu Hopeovi. Benny jí odmítl. Hope přijal, ale Paramount Pictures, se kterými měl smlouvu, ho nehodlalo zapůjčit konkurenčním Warnerům. (liquido26)

• - Frank Capra chtěl obsadit do role Mortimera někoho jiného, ale studio ho přinutilo, aby angažoval Caryho Granta. (Kulmon)

• - Na Broadwayi se divadelní hra, podle které byl film natočen, uváděla od 10. ledna 1941 do 17. 6. 1944 a dostalo se jí celkem 1444 repríz. (liquido26)