Jezinky a bezinky

Arsenic and Old Lace

Komedie / Krimi / Romantický

USA, 1944, 118 min

Pro milovníky starých komedií, jako jsem třeba já, lahůdková záležitost. Ale řekněme si to otevřeně - Capra neCapra, hlavní kvalitou zůstává dobrá divadelní předloha a pak už jen trefné obsazení. Vrtá mi hlavou, proč režisér rezignoval na filmové vyprávění a hru výrazněji neupravil. Celá se odehrává až na pár minut v jediné dekoraci, což je v divadle nevyhnutelné, ale film nabízí mnohem širší možnosti a natočit ho jen jako "záznam" jevištní podoby je vážně trochu málo. Ale i za to málo buďme vděční. ;-) 80 %(22.2.2003)

• RHK

Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(19.9.2009)

Skvělá, nezapomenutelná černá komedie, v níž Cary Grant zmateně pobíhá mezi řádně vyšinutým příbuzenstvem (u mě osobně vede Teddy Roosevelt navštěvující Panamu ve sklepě a doývající schodiště, ale ostatní taky rozhodně stojí za to :-). Pro tyhle staré americké filmy mám čím dál větší slabost.(25.12.2008)

Šílená fraška v tom nejlepším slova smyslu. Osobně nemusím Granta, ale jeho přehrávání (prý záměrné) je sympatický odklon od jeho obvyklého prkenného projevu.(12.5.2011)

U starých komedií hrozí riziko, že tehdejší vtipné scény už z dnešního pohledu nebudou tak vtipné... Tohle je typický příklad. Věřím, že ve 40. letech to byla pecka, ale v roce 2010 jsme u toho s manželkou usínali. 3 hvězdičky z milosti.(17.10.2010)

• - Na Broadwayi se divadelní hra, podle které byl film natočen, uváděla od 10. ledna 1941 do 17. 6. 1944 a dostalo se jí celkem 1444 repríz. (liquido26)

• - Cary Grant věnoval celý svůj honorář ve výši 100000 dolarů Americkému válečnému fondu. (Kulmon)

• - Spoiler: Pan Witherspoon, vedoucí blázince v Happydale, byl v původní hře na konci tetičkami a jejich bezinkovým vínem otráven. Cenzura donutila studio tuto pasáž změnit, neboť by to znamenalo, že tetičkám projde vražda. Nicméně Edward Horton (Pan Witherspoon) na propagačních fotografiích se skleničkou bezinkového vína pózoval. (liquido26)